Reported Post by hayriflix

hayriflix

Onursal Üye
3 Mar 2019
1,733
2,888
hayriflix has reported a post.

Reason:
Post: Yıldırım Kaptan - 6 (Uyuyan Canavar) ÇH 1958 / Sayı 1-12, 27-28
Forum: Çocuk Haftası
Assigned Moderators: ertuğrul, Mehmet Ali, Colinmccay, uzung, büyük beyaz, sarkomer, profesör, The_DarknesS, Gulyabani, kudretsabancı, altan, yeryüzü, Melih41

Posted by: hggurak
Original Content:
UYUYAN CANAVAR!

Merhabalar Sevgili "Diyar"daşlarım,
Epey bir aradan sonra Rick Yager çizimli 107 sayfalık tam bir macera ile tekrar birlikteyiz.
Biliyorsunuz, Yıldırım Kaptan öykülerini Çocuk Haftası dergilerinin ortasında yayınlanan renkli sayfalardan derliyorum. Dolayısıyla, yayınlanan her bir bölümün, öykünün gidişine uygun bir başlığı oluyor. Ancak maceranın tamamına "Uyuyan Canavar" adı daha uygun düştü...​
YK-UC-01.jpg

Öykülerin Çocuk Haftası'nda sıra gözetmeksizin ve karışık yayınlandığından daha önce söz etmiştim.
Nasıl ki Kedi Adamlar öyküsünün sonu Doktor Meteor'un başına bağlanıyorsa; bu öykü de yine Doktor Meteor öyküsünün ardına bağlanıyor.
Yani, okumaya başlamadan önce gidişatı hatırlamak için Doktor Meteor'a bir göz atılmasında fayda var...

Evet, "Uyuyan Canavar" Çocuk Haftası'nda yayınlanan ilk Yıldırım Kaptan macerası aynı zamanda.
İlk göz ağrım olduğu için, benim de en sevdiğim öyküdür bu. Tabi çok ilginç olan senaryoyu da gözardı etmemek gerek.

Biraz derin gireceğim belki ama, okumadan önce bu bilgilendirmede yarar görüyorum:
1947 ve 1991 yılları arasında ABD önderliğindeki Batı Bloku ve Sovyetler Birliği önderliğindeki Doğu Bloku ülkeleri arasında bir "Soğuk Savaş" yaşanmıştı.
Bu, özünde nükleer horozlanmaya dayalı siyasi ve askeri bir gerginlikti. Dünya ulusları yıllar boyunca bu nükleer tehdidin korkusuyla yaşamak zorunda kaldılar...
İşte bu yıllarda ABD çeşitli yollarla bir algı operasyonuna girişmiş ve bunda bir yere kadar başarılı da olmuştu.
Bu operasyon sonucu tüm dünya halklarında "İyi Amerikalılar" ve "Kötü Sovyetler" fikri benimsenmeye başlamıştı.
Neyse, sonuçta bir çizgi roman okuyacağız ve işi daha derinleştirmenin alemi yok.
İşte yayın tarihi 1957 olan öykümüz de, bu algı operasyonunun parçalarından biri olarak görülebilir.​
YK-UC-02.jpg
Algı operasyonu dedik ya... İşte size çarpıcı bir örnek...
Vidua gezegenindeki iyi yürekli Batı ülkesi insanları, kötü yürekli Doğu Ülkesi insanları ve liderleri canavar ruhlu Kah-Me'ye karşı!​

YK-UC-03.jpg
Hatta işi abartarak Sovyetler Birliği'nin Beyaz Saray benzeri bir yönetim merkezi olan Kremlin Sarayı'nı,
"Tremlin Sarayı" diye öyküde kullanmışlar...​

YK-UC-04.jpg
Yukarda alıntıladığım iki kare nedense bana Arnold Schwarzenegger'in oynadığı "The Running Man" adlı sinema filminin bir sahnesini anımsattı.
Filmde baş karakter Ben Richards, açlığa karşı ayaklanan bir grup insana ateş açmayı reddettiği için tutuklanmaktaydı...​

YK-UC-05.jpg
Ve bu da son alıntımız... Solda çizgi romanımızdan bir kare: Doğu Ülkesi atom bombasını ateşliyor ve halk endişeyle bu olayı izliyor.
Sağdaki ilginç benzer sahne ise 1983 tarihli ürkütücü ve tedirgin edici The Day After (Ertesi Gün) adlı TV filmine ait.
Film tüm dünya TV'leriyle birlikte TRT Televizyonunda da gösterilmiş ve epey gündem yaratmıştı.

Son bir not: Bu maceranın düzenlenmesi epeyce bir zamanımı aldığı için biraz geciktim. Umarım kusuruma bakmazsınız.
(Düzenleme aşamasında tüm sayfalar elden geçirildi, panellerin arası tek tek temizlendi, çerçeve çizgileri ve okunmayan yazılar düzenlendi veya tamamlandı, eksik ve kötü baskılı resimler aslına uygun olarak restore edildi.)

Eh, ne kaldı geriye? Okumak...
O halde buyurun efendim...

MEDIAFIRE Linki:​