Yıldırım Kaptan - 5 (Yürüyen Gölgeler) ÇH 1959 / Sayı 38-41

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Tekrar merhabalar Çizgi Diyarı dostları,
Bu kez 27 sayfalık, nispeten kısa bir öyküyle karşınızdayız.
"Yürüyen Gölgeler" adlı maceramızın çizeri Murphy Anderson.

YK-Yuruyen-Golgeler-01.jpg

Bu kez de, öykümüzü orijinal çizimler üzerinden okumak veya incelemek isterseniz
linkini "Hydro-X Bomb Threat" adıyla aşağıdaki linkler bölümünde bulabilirsiniz.

YK-Yuruyen-Golgeler-02.jpg

Önceki öykülerimizde olduğu gibi, bunu da çeşitli yan materyallerle süslemek istedim.
Amaç hem çizgi roman okumak ve hem de iyi vakit geçirmek değil mi?
Eğer "öyledir" diyorsanız işte buyurun:

Topluma malolmuş her medya kahramanı gibi Buck Rogers da, çizgi roman dışında başka medya kollarında da boy göstermiş. Örneğin sinemada...
İlk Buck Rogers filmi 1939 yılında Ford Beebe ve Saul A. Goodkind'in yönetmenliğinde 12 bölüm olarak çekilmiş. Toplamda 237 dakika olan filmin başrolünü ise Buster Crabbe üstlenmiş. Bustar Crabbe bu filmden önce çekilen 2 adet Flash Gordon filminde de başrol oynamış döneminin popüler aktörlerinden biri. 1928 yılında Philip Francis Nowlan'ın yarattığı Buck Rogers karakteri böylece beyazperdede de ete kemiğe bürünmüş...​

YK-Yuruyen-Golgeler-03.jpg
Solda, filmin 8. bölümünün orijinal afişi; ortada filmden bir kare;
sağda ise filmi haber yapan o günün gazetelerinden bir kupür.

Küçük bir araştırmayla bu tarihi siyah-beyaz filmin 12 bölümünün, yani tamamının bir sinemasever tarafından youtube'a yüklenmiş olduğunu keşfettim.
Hayli ilginç sahnelerle bezeli ve o tarihlerde bir bilim-kurgu filmi nasıl oluyormuş diye merak edenler için youtube linkleri aşağıda linkler bölümünde...

Gelelim bu paylaşımımızdaki son ve en eğlenceli bonusumuza...
Bir karakter bu kadar medyatik olur da çizgi film sektörü durur mu?
Meşhur tavşan Bugs Bunny'in ana karakterlerinden biri olan Daffy Duck'ı, yapmışlar "DUCK DODGERS"... Aşağıda 7 dakikalık bu çizgi filmin de linkini bulacaksınız.
Tabi Çizgi Diyarı dostları olarak (hani bir geyik laf vardır, ben çok severim) 'NETTE İLK KEZ' TÜRKÇE DUBLAJ ve HD formatında izleyebileceksiniz bu kısa filmi...
Filmin orijinal İngilizce dublajı da var. Oynatıcınızın Ses sekmesinden dublaj dilini seçebilirsiniz. Filmi indirdim ama oynatamıyorum diyenler için Google'da 'VLC Player' diye aratın ve indirin. Bu player'la sorunsuzca izlersiniz.

YK-Yuruyen-Golgeler-04.jpg

Sevgili dostlar, bu kısa çizgi filmin Türkçe dublajı tarihi bir değer de taşıyor.
Anlatmadan edemeyeceğim:
Unutulmaz 80'li yıllarda ve video kaset çılgınlığının yaşandığı günlerde, BETA kaset olarak kiralamıştım bu filmi. 1979 yapımı film öyle hoşumuza gitti ki bir arkadaşın video oynatıcısını ödünç alarak teypten teybe kopyaladım tamamını. Gel zaman git zaman BETA oynatıcılar piyasadan kalktı ve yerine VHS oynatıcılar geldi. Film yok olmasın diye bu kez de Beta kasetten VHS kasete kopyaladım filmi. Bu VHS kasette on yıllar boyu arşivimde bekledi film... Nihayet geçenlerde filmin VHS'deki analog görüntülerini ek bir donanım aracılığıyla dijitale çevirdim ve Türkçe dublaj sesi içinden söktüm. Sesin hışırtılarını ve cızırtılarını bir ses edit programıyla temizledim; ardından son olarak filmin yeni ve HD formatlı pırıl pırıl bir kopyasına senkronladım.
Yani film deyip geçmeyin, 36 yıllık bir geçmişten geliyor sizlere.
Üstelik (ördeği maalesef bilemiyorum ama) tavşanı Güner Ümit seslendirmiş. Bilenler bilir.

Hepinize iyi okumalar ve iyi eğlenceler.
Kalın sağlıcakla.​

YOUTUBE Linkleri:​
(Youtube linklerindeki video öngörüntüleri çok yer kapladığı için linkleri kapalı olarak veriyorum.
Siz aşağıdaki linklerin başına www.youtube.com/ ekleyerek, tarayıcınızın adres kısmına yapıştırıp filmleri izleyebilirsiniz.)

Buck Rogers 1939 Bölüm 1-2
watch?v=iTtc-u3zFGk

Buck Rogers 1939 Bölüm 3-4
watch?v=9B2IgS5KmEg

Buck Rogers 1939 Bölüm 5-6
watch?v=1zqIFjwtKjw

Buck Rogers 1939 Bölüm 7-8
watch?v=Xv-x_CzcBGc

Buck Rogers 1939 Bölüm 9-10
watch?v=YUGpWNqPAXQ

Buck Rogers 1939 Bölüm 11-12
watch?v=e7NOsdNmwa8

MEDIAFIRE Linkleri:​

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,235
Kamlançu
Arşivleme sıkıntısı yüzünden eski eserlerin olduğu konulara pek bakmıyorum. Ama ne büyük hata ediyormuşum meğerse...
Tatlı bir üslup ile anlattığınız konudan sonra ilgili linklere de baktım. Gayet güzel şeyler yapılmış...
Bundan sonra eser paylaşmadan önce detaylı bir anlatımını size göndereyim, siz de o güzel üslubunuzla sunun, harika olur :)
Teşekkür ediyorum hggurak, çok yaşayın siz...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Arşivleme sıkıntısı yüzünden eski eserlerin olduğu konulara pek bakmıyorum. Ama ne büyük hata ediyormuşum meğerse...
Tatlı bir üslup ile anlattığınız konudan sonra ilgili linklere de baktım. Gayet güzel şeyler yapılmış...
Bundan sonra eser paylaşmadan önce detaylı bir anlatımını size göndereyim, siz de o güzel üslubunuzla sunun, harika olur :)
Teşekkür ediyorum hggurak, çok yaşayın siz...

Estağfurullah...
Her sunum başlıbaşına bir değerdir. İltifatlarınız ve beğeniniz için asıl ben teşekkür ederim.

ulucak

Süper Üye
8 Eyl 2012
1,062
2,792
Gerçekten çok güzel sunum olmuş diye içimden geçerken aşağı doğru inince Shoryuken üstadımızın yorumunu gördüm aynen katılıyorum elinize sağlık

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Yahu kardeşim niye böyle yapıyorsunuz..
Konu başlığını gördüm, nerde kaldın diye fırça atayım dedim, aksine okudum benim ağzım açık kaldı...
Mükemmel yetersiz kalır..
Ayrıntılı ama sıkmayan çok güzel bir sunum olmuş..
Çok yaşayınız efendim..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Yine bizi diyar diyar gezdiren,
farklı maceralar yaşatan güzel
sunumla çizgisi, müziği, filmi
ile dört dörtlük bir derleme
hazırlamış "hggurak" üstat.
Şimdi keyifle inceleyelim...
Sağolun, varolun, teşekkür ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,765
İstanbul
Mükemmel. Bu sunum için seçilebilecek en iyi sıfat bu herhalde.

Tarama-düzenlemenin kalitesi bir yana eserle ilgili yapılan araştırma çok kıymetli. Buck Rogers'ın 12 bölümlük filmi de öyle. Arşivime indireceğim. Bu vesileyle youtube'da yer alan dosyaları ses ya da video formatında arşivimize indirebilmemize yarayan şu programı hatırlatayım:

BU program aracılığıyla Youtube'da yer alan her şeyi arşivinize alabilirsiniz. En azından ben her denememde her istediğimi indirebildim.

Çizgi filmin hikayesi ve bize tanıdığı ayrıcalık çok güzel.

Son olarak çevirideki atmasyon oranının bu kez biraz daha kabul edilebilir olduğunu hissediyorum. Sunumda yer alan örnek sayfalar aracılığıyla bu yorumu yapıyorum. Detaylı karşılaştırma bu kanımı değiştirebilir.

Bu kez sahiden son olarak; çok iyi bir balonlamacının kendisini gizlemekte olduğunu fark etmediğimi zannetmeyin lütfen :) :

2z852t2.jpg

Bu nefis sunum ve içerdiği her kaynak için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Sayın hggurak, ilk olmasına rağmen bu ne güzel bir çalışma böyle. Geç farkettim, o yüzden kusura bakmayın. Tabii öncelikle, sunumunuz gerçekten nefis ve son derece ilgi çekici, adeta beni oku diyor!...
Ben de Çizgidiyarı ile ilk karşılaşmamda sizin gibi hayran hayran bakıp, beğendiğimi indiriyordum. Ama sizin de kabul ettiğiniz gibi insan karşısına hiçbir karşılık beklenmeden çıkan bunca emekleri görünce mutlaka bende bir şeyler yapmalıyım diyor. Sizde bu güzel duygular ve istek olduktan sonra ileride çok güzel işler yapacağınıza inanıyorum.
Yukarıdaki yaptığınız tüm çalışmalar için sonsuz teşekkürler.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,930
İstanbul
Buck Rogers'ın; nam-ı diğer "Yıldırım Kaptan"'ın Türkiye'de "25.Yüzyıl" adıyla;
16 Ocak 1983 - 15 Ekim 1983 tarihleri arasında dizisi de oynamıştır.

Başrollerini Gil Gerard ile Erin Gray paylaştığı, 37 bölümlük dizi;
dünyada ilk kez ABD NBC kanalında; Eylül 1979 - Nisan 1981 tarihleri arasında oynamıştır.
37 bölümlük dizinin bir de; Mart 1979'da çekilen TV film versiyonu mevcuttur.

İlgili dizi hakkında daha fazla bilgi almak için nostalji bölümümüze göz atabilirsiniz:

http://www.cizgidiyari.com/forum/80...5-yuzyil-buck-rogers-25th-century-dizisi.html

Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler sayın hggurak.

h5SPl2D.jpg

Dizi filmi afişi (Solda), Sinema filmi afişi (Sağda)

Son düzenleme: