Yıldırım Kaptan (Ölüm Kapanı) ÇH 1958 / Sayı 17-18

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Yıldırım Kaptan - 1 (Ölüm Kapanı) ÇH 1958 / Sayı 17-18

YK-olum-Kapani-01.jpg

Merhaba,
Ben aranıza yeni katıldım. Öncelikle bu sitenin kurulmasında emeği geçen herkese ve paylaşımlarıyla büyümesine katkıda bulunan tüm Çizgi Diyarı dostlarıma çok çok teşekkür ederim.
Öylesine dolu dolu bir içerikle karşılaştım ki, ilk seferinde durup 10 dakika kadar ekrana bakakaldığımı hatırlıyorum.

Çok uzatmayayım; kısa zaman olmasına karşın gördüm ki bu iş sadece gönderilere kısa yorumlar yazmak veya beğeni koymakla olmuyor; ben de naçizane bir paylaşımda bulunayım istedim.
Eğer ilginizi çekerse vakit buldukça başka Yıldırım Kaptan maceraları da paylaşabilirim. İlki az ama öz olsun istedim: Kısa, ancak nostaljik ve güzel bir hikaye....

YK-olum-Kapani-02.jpg

İlk kez görücüye çıkıyorum ya; biraz fazla mı kastım ne?

YK-olum-Kapani-03.jpg

Üstte orijinal Rick Yager çizimi Buck Rogers;
altta Yıldırım Kaptan...

Hepinize iyi okumalar dilerim...

.

Son düzenleme:

lenard

Onursal Üye
29 Haz 2009
378
2,112
Ee,görücüye çıkıyorsan tüm marifetleri göstermek icap eder.Ama bence kahvenin tadı tuzu tam kıvamında olmuş.Her ne kadar Çizgi Diyarı ,Türkiye'nin en büyük Çizgi Roman sitesi olsa da,paylaşım yapan üye sayısı her geçen gün artsa da bunu istikrarla sürdüren kemik bir kadro var (maalesef ben onlardan biri değilim:(,sefa düşkünlüğü işte:)),Umarım yakında daha çok paylaşımını görürüz,bu bizi çok sevindirir.Hoş geldin,sefa geldin dostum:)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,097
İlk paylaşım her zaman değerlidir.
Arşivin en önemli yerindedir.
Böyle güzel paylaşımların devamını dilerim.
Teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,724
hggurak dostumuz eli dolu gelmiş
Çocuk Haftası'ndan derleme mini ve güzel bir derleme ile hoş buldum demiş
Ben de hoş geldin diyor ve teşekkür ediyorum

Yıldırım Kaptan ile Gordon hakkında çizgi-konu yönünden sevgili abartman dostumun bir değerlendirme yapmasını isterdim

Çocuk Haftası külliyatına el atayım diyorum ama hacmi nedeniyle erteleyip duruyorum. Çocuk Alemi ve Armağan külliyatından daha fazla göz korkutuyor, çok zaman ayırmak lazım. İnşallah fazla ertelemem. Hele olağanüstü sayı ve güzellikteki Samim Utkun kapakları hep rüyama giriyor...

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Bugünün güzel haberlerinden birisi daha...
İlk kez diyor ama bence bir ilk için oldukça iyi...
Daha ne olsun..
Aramıza hoşgeldiniz...
Bu güzel çalışma için de teşekkürler.
Saygılarımla!..

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,087
36,748
İstanbul
Bir Çizgi Diyarı üyesi olarak sevgili dostumuzun övgü dolu sözlerine teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de yaptığı güzel düzenlemeye.

Katkıda bulunan her yeni isim motivasyonumuzu biraz daha arttırıyor. Yeni bir dost hepimiz için yeni zenginliklere kucak açmak demek.

Mümkün olursa paylaşımlarda hem ham hali hem düzenlenmiş hali yer alırsa kendi adıma çok memnun olurum.

Bu arada çizgi romanın sunumda verilen orjinal panelleriyle, dilimize kazandırılmış (?) olan halini karşılaştırdığımızda yine bir "serbest atış" vakasıyla karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Çeviren(?) güzel çevirmiş. :)

Ellerine sağlık, sevgili hggurak.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
Örnek resimlere bakınca ileri düzey bir çalışma izlenimi aldım ben de diğer dostlar gibi. Temizlik çok başarılı, üstelik o nostaljik havanın tamamen silinmemesine de özen gösterilmiş gibime geldi ki, bu ara noktayı yakalamak ustalık gerektirir. Çizgidiyarı ve çizgiseverler için büyük bir kazanç olacağınız kanaatindeyim. Tebrik ve teşekkür ediyorum..

@Profesör,
Rogers ile Gordon'u karşılaştırmak hayli kapsamlı bir iş.
Uzun bir makale hatta başlıbaşına bir tez çalışması bile çıkartılabilir bu konudan.. :)

Buck Rogers, Flash'tan daha eski, yaratım itibarıyla. Bir anlamda öncü olanın Buck olduğunu düşünebiliriz. Kurgusal anlamda bakacak olursak, bir savaş gazisi olan Buck'ın post apokaliptik bir karakter olarak uzaya açılması, Gordon'un Mongo gezegeninin yarattığı tehlike sonucu Amerikan Futbolu kariyerine son verip uzay adamlığına girişmesinden daha gerçekçi gelir bana... Lakin Gordon çizerler bakımından çok daha şanslı olmuş, görsel cazibe alanında üstünlüğü ele geçirmiş, sonra da ciddi bilimkurgu yazarlarını bünyesinde toplayıp kendi içinde tutarlılık anlamında bambaşka bir noktaya sıçramış... Buck Rogers ise malesef uzay opera çizgisinden fazla uzaklaşamamış, bol miktarda ışın silahı, uzay gemisi filan derken, daha avantür kalmış (tabi bana göre)...

Tabi ki her ikisi de ölümsüz... :)

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,724
Tez çalışması fena olmazdı bana kalırsa:)

Ama bir makale ile de yetinebilirim:)

Çizgileri Gordon çizimlerine de benzettim, çizerler hakkındaki bilgim (bilgisizliğim daha uygun:) ) daha fazlasını söylememe mani oluyor

Ama bir uzay macerasında çilli çocuk bile var, yaşlı bilgin var

Ama Yıldırım Kaptan'ın senaryosuna bakınca Gordon'un onu neden gölgeye ittiği kolayca anlaşılıyor

Teşekkürler sevgili abartman

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,944
Hocam, Buck Rogers'in çizimleri içinde bir tür olgunluk dönemi yaşatan George Tuska'nınkileri beğenirim en çok. Kendinden öncekilere oranla sahne tasarımı ve özellikle de aksiyon içeren karelerde başarılıdır o da. Hemen hemen Dan Barry'nin Flash Gordon'u alıp kendini aşmasını sağladığı dönemlerde Tuska da benzerini Buck Rogers'a yapmıştı kanımca. Ama geriplanda Gordon'unki kadar güçlü senaryolar olmayınca çizerin başarısı da bir yere kadar sürükleyebiliyor çizgi kahramanı...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,455
hiçbiryerde :)
Çok güzel bir sunumla çok güzel bir paylaşım,
tabii harika bir başlangıç aynı zamanda.
Teşekkürler hggurak, vermeyi sevdiğiniz gibi
çok keyif almanızı dilerim, sağolun...