Yıldırım Kaptan - 6 (Uyuyan Canavar) ÇH 1958 / Sayı 1-12, 27-28

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
UYUYAN CANAVAR!

Merhabalar Sevgili "Diyar"daşlarım,
Epey bir aradan sonra Rick Yager çizimli 107 sayfalık tam bir macera ile tekrar birlikteyiz.
Biliyorsunuz, Yıldırım Kaptan öykülerini Çocuk Haftası dergilerinin ortasında yayınlanan renkli sayfalardan derliyorum. Dolayısıyla, yayınlanan her bir bölümün, öykünün gidişine uygun bir başlığı oluyor. Ancak maceranın tamamına "Uyuyan Canavar" adı daha uygun düştü...​
YK-UC-01.jpg

Öykülerin Çocuk Haftası'nda sıra gözetmeksizin ve karışık yayınlandığından daha önce söz etmiştim.
Nasıl ki Kedi Adamlar öyküsünün sonu Doktor Meteor'un başına bağlanıyorsa; bu öykü de yine Doktor Meteor öyküsünün ardına bağlanıyor.
Yani, okumaya başlamadan önce gidişatı hatırlamak için Doktor Meteor'a bir göz atılmasında fayda var...

Evet, "Uyuyan Canavar" Çocuk Haftası'nda yayınlanan ilk Yıldırım Kaptan macerası aynı zamanda.
İlk göz ağrım olduğu için, benim de en sevdiğim öyküdür bu. Tabi çok ilginç olan senaryoyu da gözardı etmemek gerek.

Biraz derin gireceğim belki ama, okumadan önce bu bilgilendirmede yarar görüyorum:
1947 ve 1991 yılları arasında ABD önderliğindeki Batı Bloku ve Sovyetler Birliği önderliğindeki Doğu Bloku ülkeleri arasında bir "Soğuk Savaş" yaşanmıştı.
Bu, özünde nükleer horozlanmaya dayalı siyasi ve askeri bir gerginlikti. Dünya ulusları yıllar boyunca bu nükleer tehdidin korkusuyla yaşamak zorunda kaldılar...
İşte bu yıllarda ABD çeşitli yollarla bir algı operasyonuna girişmiş ve bunda bir yere kadar başarılı da olmuştu.
Bu operasyon sonucu tüm dünya halklarında "İyi Amerikalılar" ve "Kötü Sovyetler" fikri benimsenmeye başlamıştı.
Neyse, sonuçta bir çizgi roman okuyacağız ve işi daha derinleştirmenin alemi yok.
İşte yayın tarihi 1957 olan öykümüz de, bu algı operasyonunun parçalarından biri olarak görülebilir.​
YK-UC-02.jpg
Algı operasyonu dedik ya... İşte size çarpıcı bir örnek...
Vidua gezegenindeki iyi yürekli Batı ülkesi insanları, kötü yürekli Doğu Ülkesi insanları ve liderleri canavar ruhlu Kah-Me'ye karşı!​

YK-UC-03.jpg
Hatta işi abartarak Sovyetler Birliği'nin Beyaz Saray benzeri bir yönetim merkezi olan Kremlin Sarayı'nı,
"Tremlin Sarayı" diye öyküde kullanmışlar...​

YK-UC-04.jpg
Yukarda alıntıladığım iki kare nedense bana Arnold Schwarzenegger'in oynadığı "The Running Man" adlı sinema filminin bir sahnesini anımsattı.
Filmde baş karakter Ben Richards, açlığa karşı ayaklanan bir grup insana ateş açmayı reddettiği için tutuklanmaktaydı...​

YK-UC-05.jpg
Ve bu da son alıntımız... Solda çizgi romanımızdan bir kare: Doğu Ülkesi atom bombasını ateşliyor ve halk endişeyle bu olayı izliyor.
Sağdaki ilginç benzer sahne ise 1983 tarihli ürkütücü ve tedirgin edici The Day After (Ertesi Gün) adlı TV filmine ait.
Film tüm dünya TV'leriyle birlikte TRT Televizyonunda da gösterilmiş ve epey gündem yaratmıştı.

Son bir not: Bu maceranın düzenlenmesi epeyce bir zamanımı aldığı için biraz geciktim. Umarım kusuruma bakmazsınız.
(Düzenleme aşamasında tüm sayfalar elden geçirildi, panellerin arası tek tek temizlendi, çerçeve çizgileri ve okunmayan yazılar düzenlendi veya tamamlandı, eksik ve kötü baskılı resimler aslına uygun olarak restore edildi.)

Eh, ne kaldı geriye? Okumak...
O halde buyurun efendim...

MEDIAFIRE Linki:​

Son düzenleme:

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Bu paylaşımınızda renklerin kalitesi tüm olumsuzluklara rağmen yerine oturmuş. Daha temiz göze hoş gelen bir düzenleme yapmışsınız. Galiba sitemizde olmayan Çocuk Haftası dergilerinden bu derlemeleri yapmışsınız. Böyle ise olmayan o dergileri de bir gün paylaşırsınız seviniriz.
Bu güzel çalışmanız için çok teşekkürler.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,335
hiçbiryerde :)
Mükemmel sunum ve tabii dergi için teşekkürler.
Örnekleriniz o kadar açık ve net ki. İnsanlar nasıl da
kolay birbirine düşman edilir, farklı olanı kötüle gitsin :(
Sağolun üstat.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Paylaştığınız karelerdeki tipler bana da her nedense "Maymunlar Cehennemi" filmini anımsattı.

Çocukluğumdan fırlayıp gelen macera için teşekkürler.

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Tabi bu göndermelerin ne kadarının orijinal öyküden ne kadarının Çocuk Haftası editörlerinin havsalasından kaynaklandığını saptamak için özgün dilindeki metinlere göz atmak gerek. Sanki bizimkiler, biraz "kör göze parmak" misali satır aralarını öne çıkartan bir metin kurmuşlar gibi geldi bana...

Harika çalışma ve bir o kadar kaliteli sunum için teşekkürler Hggurak...

12 Şub 2010
15,006
543,640
Paylaştığınız karelerdeki tipler bana da her nedense "Maymunlar Cehennemi" filmini anımsattı.

Bu türden propaganda amaçlı çizgi romanlarda doğu bloku yönetici tiplemelerinde Sovyetler Birliği Başkanı Brejnev model alınıyordu.

Bazı Gordon maceralarında da bu tip kullanılmıştır.
Macera adını hatırlamıyorum. Her şeyden şüphe eden paranoyak yöneticilerden oluşan bir gezegendeki maceradaki tüm yöneticilerin tipi böyleydi.

Teşekkürler sevgili hggurak

brejnev_01.jpg
brejnev_02.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,672
İstanbul
Tabi bu göndermelerin ne kadarının orijinal öyküden ne kadarının Çocuk Haftası editörlerinin havsalasından kaynaklandığını saptamak için özgün dilindeki metinlere göz atmak gerek. Sanki bizimkiler, biraz "kör göze parmak" misali satır aralarını öne çıkartan bir metin kurmuşlar gibi geldi bana...

Harika çalışma ve bir o kadar kaliteli sunum için teşekkürler Hggurak...

Çocuk Haftası editörlerinin orijinal metne ne kadar sadık kaldıklarını bilmiyorum ama rahmetli Ali Recan Çocuk Haftası'nda yayımlanan Yıldırım Kaptan'a hem çizgi (Yıldırım Kaptan'ın yerine Kaptan Venüs'ü koyarak) hem metin olarak epey sadık kalmış yine:

YKaptan0607%20350%20x%20490_zpsl3ama0hd.jpg
Kaptan%20Venus%20Fasikul%2003%20direnc11%20-%2004%20350%20x%20490_zpsnq4asjzw.jpg

YKaptan0612%20350%20x%20490_zpsnerznll1.jpg
Kaptan%20Venus%20Fasikul%2003%20direnc11%20-%2014%20350%20x%20490_zpskkoietfk.jpg

Hem bu özel macera hem de nefis sunum için teşekkür ediyorum.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Çekiştirmek gibi olacak, ama yakın zamanda Ali Recan'a bir dönem temasta bulunmuş bir arkadaşla üstadın kulaklarını çınlattık yine. Belki de kemiklerini sızlattık demek daha doğru bir deyim... :( Konuşmanın anafikri, Recan'ın kendi çizgisinin olmadığı üzerineydi daha ziyade... Yani aslında bilinen şeyleri tekrarladık birbirimize... O anlı şanlı çizgiromanları yayınlar ve tüm alıntı-esin niteliklerine rağmen belli bir başarı kazanmışken, sektöre yatırım yapacak hamlelerde bulunsaydı keşke diye epey bir hayıflandık... Neyse... Asıl üzüntüm bu ismi bir türlü sitayişle anamıyor olmak...

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Asıl üzüntüm bu ismi bir türlü sitayişle anamıyor olmak...

Sevgili abartman,
Sayın Ali Recan'ı yakinen tanımıyorum ancak hakkında yazılan epey bir şeyler okudum.
Bugün forumda, sizin de görüşlerinizin olduğu bir sayfaya, aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz bir yorum yazdım:

http://www.cizgidiyari.com/forum/418640-post9.html

Tabi yazdıklarım beni bağlar ve şahsi düşüncelerimdir. Yazının içinde de belirttiğim gibi, artık cevap hakkı bulunmayan bir kişi hakkında daha fazla yorum yapmak da pek doğru değil diye düşünüyorum.
Ancak her ne sebeple olsun bir başkasının emeği üzerinden para kazanma çabalarını onaylayamıyorum.
Siz de yazınızda: "Venüs'ü takip etmeye başladığım yıllarda daha önce okuduğum Gordon'dan, Buck Rogers'tan Heavy Metal'de gördüğüm bazı çizgilerden yapılan uyarlamaları görünce o çocuk halimle kandırıldığımı düşünmüş ve çok da üzülmüştüm." şeklinde bir görüş belirtmişsiniz. Kimbilir sizin durumunuzda (olayın farkına varan) kaç çocuk-genç bu şekilde hayal kırıklığı yaşadı.
Son söz: Tarkan, Karaoğlan, Yuki vs de bizim çizgi romanlarımız ve bugün hepsi kült statüsünde. Keşke böyle özgün bir karakteri de merhumun adıyla birlikte anabilseydik.
Allah rahmet eylesin...

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Birbirinden ilginç detayların olduğu bu çizgi romanı istifademize sunduğunuz için teşekkürler sevgili hggurak. Tabi ki diğer yorumculara da yorumlarıyla konuya renk kattıkları için teşekkür ederim. Dolu dolu bir başlık olmuş sayenizde..