ARKADAŞ (Karaca Yayınevi) 1962 - Sayı 24

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Merhabalar Sevgili Dostlar,
Yeni 'Yıldırım Kaptan' öykümüz hem uzun ve hem de teknik açıdan biraz problemli olduğundan
maalesef biraz daha beklemeniz gerekecek. Bunun için kusuruma bakmazsınız sanırım.
Ve bir de dergimiz için yaptığımız çalışmalar var. Hepsi üst üste geldi.
Ancak çok fazla arayı açmak da iyi değil tabi.
Ne yapayım, ne yapayım:
Bir 'ara taşı' daha atayım dedim. Buyurun:​
Arkadas-24-0001-ornek.jpg

"Kaçaklar Kralı Bobo" adlı öykü de bu sayı ile birlikte son buluyor.
Demek ki Sevgili gandor08'e bir derleme işi daha çıktı. :)

Arkadas-24-son.jpg

Hepinize iyi okumalar, sevgiler...

MEDIAFIRE Linkleri:​

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
"Eskiden meraklı bir gazete muhabiri vardı."
Şimdi heyecanlı bir Çizgi Diyarı "genç" üyesi var...
Çok güzel bir tarama ve düzenleme, edindiğim his bunun devamının geleceği ve ara sayılarının da tarihe gömüleceği...Teşekkürler.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Altmışlı yılların başında Karaca Yayınevi yasal telifli ve oldukça kaliteli baskılarla çizgi romanımızda bir çığır açmaya çalıştı.

Belli ki, yayıncısı dürüst ve saygın bir kişilikti.

Red Kit ve Tenten'i,

Jerry Spring, Valhardi, Marc Dacier gibi hala çizgi roman severlerin tatlı bir rüyası olarak kalan yayınları renkli ve kaliteli baskılarla Türk çizgi roman okuyucusuna armağan etti.

Ama yetmediğini sonraki gelişmeler ve verilerden anlıyoruz şimdi.

Az zahmetle tatlı para kazanmayı şiar edinmiş fincancılar hoşlanmadı bundan.

Yasal mevzuatın yetersizliğinden yararlanmayı çok iyi bilen kaşar kimi yayıncılar haksız rekabete girdiler Karaca ile,

Karaca yayıncısı böyle kaşarlarla aynı kefede değildi; mücadeleyi ya onuruna yediremedi böyleleriyle veya keyifle yaptığı işin keyfini kaçırmasına tahammül edemedi. Kim bilir?

Arkadaş başlığı altındaki bir kısım diğer yayınlara bakacak dostlar bunun örneklerini göreceklerdir. Bu haksız rekabet örneklerinden paylaşımlarım var.
Bu paylaşımlar, çizgi roman tarihimizin değerlendirilmesine ve kıyasa imkan veriyor.

Karaca adında dürüst ve kaliteli bir rüzgar esmişti Türk çizgi romanında 60 yıl önce.
AD/DE ve Aksoy'u da sayarım o kategoride
Lal ve Maceraperest, Oğlak da, Hoz Comics de

Diğerleri için değerlendirmem erken olur, bekleyelim, bakalım...

Çok değerli " ara taş " paylaşım için teşekkürler sevgili hggurak dostum

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Dergiyi ilk açıp baktığımda
önce Tenten sonra Valhardi,
rengarenk muhteşem çizgiler
beni mest etmeye başlamışken
Haluk abinin duygularımı özetlediğini
de farkettim. Teşekkürler, saygılar
hggurak üstadım, iyi ki varsınız.

Arkadas_24_0007.jpg

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Tüm değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim sevgili poli23, serdary67, silence, savok ve yeryüzü. İyi ki varsınız...
Sevgili profesör üstadıma ise yorum+çok değerli bilgilendirmeleri için ayrıca teşekkür ediyor, çizgi roman dalında sizlerin altyapı ve bilgisinin henüz bende olmadığını da farkediyorum. Sanırım 'diyar diyar dolaşmak' yerine "Çizgi Diyarı"nda dolaşarak çok şeyler öğreneceğim.
Bu diyar, karşılıksız paylaşma ruhu yanında insanın kendisine çok şey katabileceği bir bilgi dağarcığı da aynı zamanda...
Hep söylüyorum, bir kez daha yineleyeyim:
İyi ki bu ortamı ve sizleri bulmuşum... Sağolun, varolun...

(Not: Halen listedeki kırmızıyı mavileştirememişim. Bu kez başaramadım mı nedir? :) :) :) )

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Tüm değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim sevgili poli23, serdary67, silence, savok ve yeryüzü. İyi ki varsınız...
Sevgili profesör üstadıma ise yorum+çok değerli bilgilendirmeleri için ayrıca teşekkür ediyor, çizgi roman dalında sizlerin altyapı ve bilgisinin henüz bende olmadığını da farkediyorum. Sanırım 'diyar diyar dolaşmak' yerine "Çizgi Diyarı"nda dolaşarak çok şeyler öğreneceğim.
Bu diyar, karşılıksız paylaşma ruhu yanında insanın kendisine çok şey katabileceği bir bilgi dağarcığı da aynı zamanda...
Hep söylüyorum, bir kez daha yineleyeyim:
İyi ki bu ortamı ve sizleri bulmuşum... Sağolun, varolun...

(Not: Halen listedeki kırmızıyı mavileştirememişim. Bu kez başaramadım mı nedir? :) :) :) )

Sondan başlayayım. Listeleri düzenleme işi bazen gecikebiliyor, üstadım. Bazen hemen yapılabilirken bazen bu işlemi yapacak yöneticilerin online olup olmamalarına, yoğunluklarına, vs... bağlı olarak değişebiliyor. Yoksa senin başaramaman söz konusu olamaz. Çok keyifle arşivime alıyorum çalışmalarını.

Sonra biraz Haluk abime takılayım. İlk sayılarda bir miktar özensizlik vardı abi. Şimdi hangi sayı olduğunu hatırlayamadım ama o sayıda epeyce temel hata bulmuştum ve bunları paylaşmıştım. Eğlenceli şeylerdi. Fakat sonraki sayılarda belirgin bir düzelme var. Nitekim bu sayıya da şöyle hızla bir göz attım. Gayet başarılı gözüküyor. :)

Teşekkürler, üstadım. Lütfen ara taşlarına devam ediniz. :)