Savaşların Bile Galiplerini Belirlemek İçin Son Çare : Go Oyunu

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
523
2,689
İyi Akşamlar Arkadaşlar,

Son günlerde merak saldığım bazılarımızın belki de halen oynadığı yaklaşık 4000 yıllık bir strateji oyunundan bahsetmek istiyorum:

Go (weiqi, baduk) Oyunu:​

• II. Dünya Savaşı, Pearl Harbor saldırısında Amerikan ordusunun uğradığı ağır yenilgiye sebep olan şey Japon komutanların uyguladıkları “yalnız olan taşa saldır” olarak bilinen basit bir Go taktiğiymiş.
  • Go tahtası üzerinde 19 yatay, 19 dikey çizgi ve 361 kesişim noktası bulunur. Bu sayı Çin Ay takvimine göre bir yıldakı gün sayısı. Tahtanın dört köşesi mevsimleri, ortası gökyüzünü, kenarlar yeryüzünü, siyah taşlar geceyi, ve beyaz taşlar gündüzü simgeliyormuş. (Başlangış düzeyindekilere önerilen Ben 9x9 olanını kullanıyorum)
  • Yi Zhi “Go’nun Esasları” adlı eserinde şöyle der; “Tahta kare olmalı ve toprağın kanununu simgelemelidir. Çizgileri ilahi adalet gibi düz olmalıdır.
  • Go ustası Zhang Yunqi iyi bir Go oyuncusu olmanın sırrını şöyle açıklamış; “Bir askerin taktik gücü, bir matematikçinin kesinliği, bir sanatçının hayal gücü, bir filozofun dinginliği, ve güçlü bir zeka.” Bu özellikler arasında en önemlisi ise “dinginlik”miş.
  • Bir deyişe göre; satranç tüccarların, go filozofların oyunuymuş.
  • Eskiden komutanlar savaş ile sonuç alamadıklarında galiplerini belirlemek için GO oynarlarmış
  • Japon deniz kuvvetlerinin 1905’te Rusları yenmesi Go’nun yeniden doğuşu ve satranca karşı kazandığı bir zafer olarak yorumlanmış.
  • Birisiyle bir el Go oynamak, onunla bir yıl yaşamaya eşdeğermiş.
  • 1945’te Japonya’ya atom bombası atıldığı sırada Go oynayan iki kişi bombanın sarsıntısıyla etrafa saçılan taşları toplayıp hemen kaldıkları yerden (107. hamleden) oynamaya devam etmişler.
  • Doğu Asya Ülkelerinde evi paylaşacak kişiler önce Go oynarlarmış. Oyundan edindikleri izlenime göre aynı evi tutmak/paylaşmak konusunda karar verirlermiş
  • Pek çok sinema filmine, çizgi romana konu olmuş bir oyun (Listesini aşağıda yayınlayacağım)

Go oyununun tarihi, kökeni, felsefesi, kuralları araştırmakla bitmiyor. Dünya çapında olimpiyatlar düzenleniyor. Türkiye’de de birçok Go topluluğu bulunuyor. Gözünüz korkmasın

• GEr4lNxW0AEb3fi-750x500.jpg

• İngilizce olarak sunulan filmler ve TV dizileri​

“Hikaru no Go” — Çoğu oyuncu bu anime sayesinde Go'yu keşfetti ve ona aşık oldu. Yakın zamanda Rus Go oyuncuları arasında oyunu nasıl tanıdıklarına dair bir anket yaptık. Sonuçlara göre “Hikaru and Go” animesi %27 oyla birinci sırada yer aldı.

iCu3ehn6vhI-750x479.jpg
    • “Qi hun” — Hikaru no Go'nun drama dizisi tarzında Çin versiyonu. Genellikle yeniden yapım orijinalinden daha kötüdür ancak bu film bu kuralın bir istisnasıdır.
    • “The Stone” — Oyunun felsefesini tasvir eden, en iyi Go temalı filmlerden biri olarak kabul edilen bir suç drama filmi. Ticari bir film değil. Yönetmeni kanserden ölüyordu ve geride bir anı bırakmak istiyordu. Film, Go'yu para için oynayanlara odaklanarak Go'nun alt tarafını gösteriyor.
    • “The Divine Move” — Para için Go oynayan insanları konu alan Hollywood tarzı bir film.
    • “The Divine Move 2: The Wrathful” — The Divine Move'a benzer, sadece yeni bir hikayeyle. Tipik bir aksiyon filmi daha;
    • “AlphaGo” — 2016 yılında bir makinenin profesyonel bir Go oyuncusunu mağlup ettiği tarihi anı anlatan bir belgesel. Bu zafer sadece Go oyuncuları için değil, aynı zamanda yapay zeka uzmanları için de önemli bir dönüm noktasıydı ve sinir ağlarının aktif gelişimine işaret ediyordu. Bu filmi YouTube'da ücretsiz olarak izleyebilirsiniz;
    • “Çevredeki Oyun” — Bu, kitlesel fonlama sayesinde yapılmış bir film. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Go oyununun öyküsünü ve Batı'daki ilk profesyonel oyuncular federasyonunun nasıl kurulduğunu anlatıyor;
    • “The Match” — İki efsanevi Koreli Go oyuncusu Cho Hunhyun ve öğrencisi Lee Changho'nun gerçek hikayesine dayanmaktadır. Filmin yakında gösterime girmesi planlanıyor.
  • zp6C1MgSQuc-750x466.jpg

• Go Nedir?

Go iki kişi oynanan bir zeka ve strateji oyunu. 19 yatay ve 19 dikey kesişen çizgiden oluşan bir tahta üzerinde 181 adet siyah, 180 adet beyaz küçük yuvarlak taş ile oynanıyor.
    nasil oynanacaginin ogrenilmesi kesinlikle cok kolay oyun, ozellikle de satranc ile karsilastirilinca. tek sorun cok fazla hamle sansiniz oldugu icin eger dusunerek oynarsaniz (ki yenmeniz icin bu tavsiye edilir) oyunun bitmesi zaman alir.
    olası hamle ihtimali 10 üzeri 721 olan ve amatör seviyedeki oyuncuyu dahi yenecek bir bilgisayar programı yazılamayan,
  • öğrenmesi beş dakika, ustalaşması bir ömür süren oyun. bir deyişe göre kuralları o kadar sterildir ki eğer evrende başka akıllı canlılar varsa mutlaka go oynuyordur
    öğrenmenin iki dakika geliştirmenin bir ömür sürdüğü oyun. başlamak isteyenler için doğru adres :

Piyasada bulunanların kargo masraflarını duyunca kendim bir şablon bulup fotokopisini aldırttım. Ve taşları da bir şekilde hallettim
    Google da "go-board-9x9-printable-board-game-paper-craft" diye aratırsanız pdf lerini indirtip bastırabilirsiniz
    (Ayrıca windows versiyonunu laptop a, android versiyonunu telefonuma da yükledim)

Türkçe ye de çevrilmiş güzel bir kitap da var pdf i bilindik ortamlarda var (Kitapları edindim, inceledim, beğendiklerim aşağıda -şimdilik video larını izliyorum, Kitaplarını okumaya başlamadım-
  • Go Kitabı Dünyanın En Eski ve Öğrenilmesi Bir Ömür Boyu Süren Strateji Oyunu Richard Bozulich Dharma
  • İngilizce olarak harika birkaç kitabı da Libgen gibi yerlerden rahatlıkla bulabilirsiniz
  • Go for Beginners A Step-By-Step Guide to Learning the Game of Go By Barton Press
  • Beginner Go complete intro 1997

• Pf542S_hX5c-750x422.jpg

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,018
6,011
Sn. @Osidi 'nin yazdığı gibi , gerçekten çok iyi açıklama yazısını kaleme almışsınız Sn. @kemalettin . Mangala dahil bu tür oyunları öğrenmeye fırsat bulamamış olmam nedeniyle üzüntümü anlatamam !! Ama, tek suçlusu satranç !!! Umarım bir gün fırsat bulurum , açıklamalarınızı arşive aldım. Çok teşekkür ederim.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
yıllar önce bir anime seyretmiştim. go ile ilgiliydi ve çok hoşuma gitmişti. " aha, hemen adını bulup yazayım acayip havam olacak kesin bunu bilmiyolardır " diye aramaya başladım ve sonuç: hikaru no go imiş,
demekki:
1) yazılan doğru, bu anime go nun tanıtımında hakikaten büyük rol oynamış
2) kötü morardım.
yine de bu oyun acayip gözümü korkutuyor, bana hep sanki çok çok çoook zor muş, kesinlikle oynayamazmışım gibi geliyor.
ama bi ara online bi yer bulursam denemeye kararlıyım.
çok güzel bir tanıtımdı ellerinize sağlık.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
523
2,689
Dünyanın en iyi strateji oyunudur belki de. Hiç öğrenme fırsatım olmadı
İlginiz için ben teşekkür ediyorum sn @Osidi

Ben de iyi bir strateji oyunu olabileceğini düşünüp yukarıda özetlemeye çalıştığım bilgileri okuyunca merakla ve dört elle sarıldım.

Go oyunuyla ilgili çizgi romana rastlarsanız haberimiz oldun

tür oyunları öğrenmeye fırsat bulamamış olmam nedeniyle üzüntümü anlatamam !! Ama, tek suçlusu satranç !!! Umarım bir gün fırsat bulurum
Ben de sizden farklı düşünmüyorum sn @eankara

Ben de benzer şekilde Satranç öğrenme fırsatı bulamadığım için özellikle son bir yıldır çok üzülüyorum.

Umarım Go bunu telafi eder

Satranç eksikliğimi şimdilik rafa kaldırdım sayılır bu Go nedeniyle

bu oyun acayip gözümü korkutuyor, bana hep sanki çok çok çoook zor muş, kesinlikle oynayamazmışım gibi geliyor.
ama bi ara online bi yer bulursam denemeye kararlıyım.
çok güzel bir tanıtımdı ellerinize sağlık.
İlginize teşekkür ediyorum sn @gurcansarı

Geçen hafta daha nerdeyse 3-5 saatlik minimum deneyimle başlangıç seviyesinde olmama rağmen,
ilkokul 1. sınıftan bir çocuğa gel sana GO öğreteyim ben de çok yeniyim. Hiç bilmiyor sayılırım dedim.

Sonuş inanılmaz bir şekilde tam sürprizdi.
Beni ilkokul 1. sınıf öğrencisi daha ilk oyununda yendi
Ancak ikinci oyunda ben yenebildim de durumu berabere bitirmiş olduk ve "onurumuzu" kurtarmış olduk

Öğrenmesi inanın çok çok basit
Ama okuduğum kadarıyla oynayanların seviye farkları çok fazla olsa bile çok az bilen çok ileri bileni yenebiliyormuş

Sezgisel mi diyorlar tam hatırlamıyorum

go benim telefonda da var ama pc için olan versiyonu bulamadım ve satranç kadar sevdiğim bir oyundur 3 oyunu severim go,satranç ve briç

Forumda İlk defa oynayana rastlamaktan dolayı sevindim sn @serdary67

Bendekiler 3 ayrı windows tabanlı program
En çok sevdiğim yönleri ise özellikle aradığım offline olarak çalışabilme özellikleri

-1-İçlerinde windows da en hızlı çalışan ve de sadece 600 kb gibi küçük tabanlı ve portatif olarak çalışan
igowin.exe diye bir ücretsiz program

-2- ikincisi de ücretsiz, güzel ve hızlı ve portatif bir program, sadece 1mb:
PetersGo53e.exe

- 3. sü ise pc de tepki süresi en yavaş olanı :
Leela : Şimdilik tavsiye etmem

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,958
ordu-turkey

Ben de iyi bir strateji oyunu olabileceğini düşünüp yukarıda özetlemeye çalıştığım bilgileri okuyunca merakla ve dört elle sarıldım.

Ben de aynı bağlamda Satranç öğrenme fırsatı bulamadığım için özellikle son bir yıldır çok üzülüyorum.

Umarım şimdilik Go bunu telafi eder şimdilik

ve de şimdilik Satranç eksikliğimi rafa kaldırdım sayılır bu Go nedeniyle

Geçen hafta daha nerdeyse 3-5 saatlik minimum deneyimle başlangıç seviyesinde olmama rağmen,
ilkokul 1. sınıftan bir çocuğa gel sana GO öğreteyim ben de çok yeniyim. Hiç bilmiyor sayılırım dedim.

Ancak ikinci oyunda ben yenebildim de durumu berabere bitirmiş olduk ve "onurumuzu" kurtarmış olduk

Ama okuduğum kadarıyla farklı seviyelerdeki kişiler oynadığında seviye farkları çok fazla olsa bile çok az bilen çok ileri bileni yenebiliyormuş

Bendekiler Google aramalarında kolaylıkla çıkan 3 ayrı windows tabanlı programlar
En çok sevdiğim yönleri ise özellikle aradığım offline olarak çalışabilme özellikleri

-1-İçlerinde windows da en hızlı çalışan ve de sadece 600 kb gibi küçük tabanlı ve portatif olarak çalışan

PetersGo53e.exe

çok sağolun bu iyi oldu pc de oynarım bazen

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,958
ordu-turkey

Ben de aynı bağlamda Satranç öğrenme fırsatı bulamadığım için özellikle son bir yıldır çok üzülüyorum.

Umarım şimdilik Go bunu telafi eder şimdilik

ve de şimdilik Satranç eksikliğimi rafa kaldırdım sayılır bu Go nedeniyle

Ama okuduğum kadarıyla farklı seviyelerdeki kişiler oynadığında seviye farkları çok fazla olsa bile çok az bilen çok ileri bileni yenebiliyormuş

Bendekiler Google aramalarında kolaylıkla çıkan 3 ayrı windows tabanlı programlar

PetersGo53e.exe

ilk program harika ıgo programını beğendim diğeri biraz basit çok sağolun