Orwell (1984, Why I Write, All Art is Propaganda, Animal Farm, Collection of Essays, Ministry of Truth: Biography of George Orwell's 1984) (İngilizce)

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,674
(İngilizce)

George Orwell
1984 Graphic Novel,
Why I Write,
All Art is Propaganda,
Animal Farm,
Collection of Essays,
Ministry of Truth: Biography of George Orwell's 1984)

Sn @cagan73 ün Türkçe 1984 Grafik Romanını çok beğenmiştim.

Renkli versiyonunu ararken vk de bu konuda birkaç kitap ve de bir de renkli 1984 çizgi roman ına rastladım.

Sizlerle paylaşmak istedim

Sn @cagan73 arkadaşımızın paylaştığı Türkçesini henüz okumadınızsa öncelikle bu linkteki paylaşımını okumanızı öneririm

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İngilizce Kitaplar

3z6xmoi.gif

Kitapların tanıtım yazısının google çevirisi

✚✚1984 Çizgi Roman✚✚
1984'te Londra, Okyanusya'nın totaliter eyaletinde, Büyük Birader'in sizi her zaman izlediği ve Düşünce Polisinin pratikte aklınızı okuyabildiği kasvetli bir şehirdir. Winston Smith, hafızasının hala çalışıyor olması nedeniyle büyük tehlike altında olan bir adamdır. Yasak bir aşk ilişkisinin içine çekilen Winston, Kardeşlik adı verilen ve Partiyi yok etmeye adanmış gizli bir devrimci örgüte katılma cesaretini bulur. Sevgili Julia'yla birlikte, güçlere karşı ölümcül bir maçta hayatını tehlikeye atar.

✚✚Neden Yazıyorum✚✚
İster politikacıların yalanlarını deşiyor, ister İngiliz karakterini zekice inceliyor, ister savaşla ilgili tatsız gerçekleri anlatıyor olsun, Orwell'in eskimeyen, tavizsiz yazıları günümüzün çarpıtma çağında her zamankinden daha alakalı, eğlenceli ve önemli.

✚✚Tüm Sanat Propagandadır: Eleştirel Denemeler✚✚
Her Sanat Propagandadır Orwell'i takip ederek bir eserin veya eser bütününün amaç analizinin nasıl keskin estetik ve felsefi yorumlara yol açtığını parça parça göstererek "satır satır nasıl ilginç olunur."

✚✚Hayvan Çiftliği✚✚
Bir çiftlik, aşırı çalıştırılan ve kötü muamele gören hayvanlar tarafından ele geçirilir. Ateşli idealizm ve heyecan verici sloganlarla ilerleme, adalet ve eşitlik cenneti yaratmak için yola çıktılar. Böylece, şimdiye kadar kaleme alınmış en etkileyici hiciv masallarından biri için sahne hazırlanıyor: Zorbalığa karşı devrimden aynı derecede korkunç bir totalitarizme doğru evrimi kaydeden, yetişkinlere yönelik keskin uçlu bir peri masalı.

✚✚Bir Deneme Koleksiyonu✚✚
Yirminci yüzyılın en düşündürücü ve canlı denemecilerinden biri olan George Orwell, zamanının adaletsizliklerine kalem ve kağıt aracılığıyla benzersiz bir güçle karşı çıktı. Bu makale seçkisinde, çocukluğundaki eğitim ve yazarlık mesleği üzerine düşüncelerinden, İspanya İç Savaşı ve İngiliz emperyalizmi hakkındaki görüşlerine kadar uzanıyor. Burada toplanan parçalar nispeten alışılmadık ve daha ünlü olanları içeriyor, bu da onu Orwell'in çalışmalarının hem yeni hem de kendini adamış okuyucuları için ideal bir derleme haline getiriyor.

✚✚Hakikat Bakanlığı: George Orwell'in Biyografisi 1984✚✚
Yazar, George Orwell'in 1984'ünü çeşitli bağlamlara yerleştiren bir çalışma yazmıştır: yazarın hayatı ve zamanları, kitabın bilim kurgu türündeki öncülleri ve popüler kültürdeki sonraki yeri. Lynskey, Orwell'in yürek parçalayıcı İspanya İç Savaşı deneyimlerinin, onu bir zamanlar faşizme karşı müttefik olarak gördüğü Sovyetler ve onların Batılı savunucuları gibi insanların aldatıcılıklarına maruz bırakarak siyasi dezenformasyon konusundaki endişesini nasıl şekillendirdiğini araştırıyor.

=====
✚Yazara Destek✚
Bu ücretsiz e-kitaplar yalnızca bilgilerini genişletmek isteyenler için tasarlanmıştır, ancak sınırlı ekonomik koşullar nedeniyle resmi satış kanallarından satın almaya gücü yetmeyenler içindir. Paranız varsa yazara destek olmak için lütfen beğendiğiniz kitabı satın alın, teşekkürler!

d8pc3yu.jpg

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011
George Orwell gibi bir dehayı detaylı olarak bize tanıttığı için Üstat @kemalettin ‘e teşekkür ederim.

George Orwell bir kitapta değil onlarca kitapta anlatılsa bile gereğince değerlendirilmiş olmaz. Bu konuda çok şey söylemek istesem de maalesef kısıtlı zamanım nedeniyle düşüncelerimi ana hatlarıyla belirtmek zorunda olduğum için üzgünüm.

George Orwelll dendiğinde ilk anda aklıma gelen:

Müthis bir zekâ

Mükemmel bir gözlem yeteneği

Totalitarizme karşı duruş

Bürokrasisinin gücünü iyi analiz etme ve karşı çıkma

İnsanların kolayca anlayabileceği bir dil kullanma

Politik görüşleri nedeniyle hiç tanımadığı ve dillerini bile bilmediği halde İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçi güçlerin yanında savaşma

Hayatı boyunca sosyalist bir görüşe sahip olarak yaşama

Eserlerinin bugün hala güncel olması.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,674
George Orwell bir kitapta değil onlarca kitapta anlatılsa bile gereğince değerlendirilmiş olmaz. ...

George Orwelll dendiğinde ilk anda aklıma gelen:

Müthis bir zekâ
Mükemmel bir gözlem yeteneği
Totalitarizme karşı duruş
Bürokrasisinin gücünü iyi analiz etme ve karşı çıkma
İnsanların kolayca anlayabileceği bir dil kullanma
Politik görüşleri nedeniyle hiç tanımadığı ve dillerini bile bilmediği halde İspanya İç Savaşı sırasında Cumhuriyetçi güçlerin yanında savaşma
Hayatı boyunca sosyalist bir görüşe sahip olarak yaşama
Eserlerinin bugün hala güncel olması.
ben de sizin gibi düşünüyorum sn @balkan
buraya kitaplarıyla ilgili bir tanıtımdaki şu paragrafı da iliştireyim:

George Orwell (1903-1950) İngiliz dilinin en etkili yazarlarından biri
Dönüm noktası niteliğindeki romanları Hayvan Çiftliği (1945) ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1949) birçok yabancı dile çevrildi
ve çok sayıda sahne ve film uyarlamasına ilham kaynağı oldu.
Tanınmış makaleleri, "Bir Filin Vurulması" geniş çapta antolojiye alındı
Sıklıkla üniversite kompozisyon derslerinde öğretildi

Yazarın "Büyük Birader", "düşünce suçu", "kişilik dışı" ve "çifte düşünme" terimlerini icat ettiği biliniyor.
Adının kendisi bir sıfat haline geldi: "Orwell'ci."
Yayımlanmasından yetmiş yıl sonra, Bin Dokuz Yüz Seksen Dört hala popülerliğini koruyor;
gözetim ve medya manipülasyonunun arttığı bir dönemde satışları hızla artıyor.

Son düzenleme: