Last Day in Vietnam (A Memory) - WILL EISNER (grafik roman)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,364

Last Day in Vietnam (A Memory)
(Vietnam'daki Son Gün - Bir Hatıra)
Will Eisner
İngilizce, anı türünde grafik roman
Dark Horse, Maverick, 2000
84 sayfa, 67 MB, CBZ

Adına her yıl ödüller verilen, "The Spirit"in yaratıcısı, üstelik çizgi roman dünyasına "grafik roman kavramını kazandırmış" Amerikalı çizer, yazar ve yayıncı "Will Eisner"in (1917-2005) birkaç grafik romanını daha önce sunmuştum. Onun buradaki romanı "Vietnam'daki Son Gün - Bir Hatıra", çizerin savaş sırasında bizzat yaşadıkları, duydukları, şahit oldukları üzerine. Roman, birkaç hikâyeden oluşan bir koleksiyon aslında. Bilindiği gibi Will Eisner 2. Dünya Savaşı sırasında orduya katılmıştı ama muharip sınıfta değil "ordu donatım" bölümündeydi, burada askeri personel için kullanım kitapçıkları resimlemeye başlamıştı. Savaştan sonra da bu çalışmalarını sürdürdü, "PS, The Preventive Maintenance Monthly" adlı bir aylık teçhizat koruyucu bakım dergisini 1970'lere kadar çıkartmayı sürdürdü (65 yıldır çıkan bu aylık askeri dergi çizgi roman kategorisinde sayılıyor). Bu dergilerden bir örneği daha önce paylaşmıştım: M-16 Tüfeği El Kitabı. Bu el kitabı Vietnam'da görev yapan tüm ABD askerlerine dağıtılmıştı (O kitapçığı, çizgi romanın eğitimin hemen her alanında Batılılarca çok iyi kullanıldığına bir örnek vermesi için paylaşmıştım, ya değilse bir çizgi roman sever her zaman militarizme karşı olmalıdır bence.) Adına her yıl ödüller verilen Will Eisner'in bu kendi grafik romanına da bir "Eisner ödülü" verilmiş.

Last_Day_In_Vietnam_A_Memory_-_WILL_EISNER.jpg

(Mega)

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,133
8,150
İstanbul
Paylaşım için çok teşekkürler Sevgili scanfan dostum...

Ancak görsel olarak mükemmel bu kitabı ve çizerini takdir etmem mümkün değil...
Linkini verdiğiniz M-16 Tüfeği El Kitabı paylaşımınızda gördüklerim, gerçek anlamda içimi ürpertti...
Adının önünde 'sanatçı' titri olan bir kişi nasıl olur da böyle bir şeye aracı olabilir?
Anlamakta zorlanıyorum...

Sevgiler, saygılar...

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,318
Adana
Will Eisner çok önemli bir sanatçı ve bu harika paylaşım için, çok teşekkürler sevgili Scanfan...