M-16 Tüfeği El Kitabı (Will Eisner)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

M-16 Tüfeği El Kitabı
Will Eisner, 1968
Yayıncı: ABD Ordusu, 1968
Çizen: Will Eisner
32 sayfa (17 çift sayfa), ~1112px, 5 MB, CBR

Bu askeri el kitabını resimleyen Amerikalı çizgi roman ressamı "Will Eisner"miş. Önemli bir çizgi romancı olan Eisner 1940'tan başlayarak çizgi roman serisi "The Spirit"i çizmişti. Eisner 2. Dünya Savaşı'na katılmış, o yıllardan başlayarak ordu için çeşitli eğitim kitapları resimlemişti. Bu kitapçıklarda "Jo Dope" diye bir karakter yaratmıştı. Burada bir örneği görülen, askerler için aylık bakım ve kullanım dergisi "PS, The Preventive Maintenance Monthly"yi 1971'e kadar resimledi (ilk sayı 1951'de çıkmış). Burada sunduğum ve derginin özel bir yayını olan "M-16 piyade tüfeği bakım ve kullanım kılavuzu" (The Will Eisner M-16 U.S. Army Rifle Maintenance Booklet) da bunların en ünlüsüymüş. Bu 32 sayfalık el kitabı 1968-72 yılları arasında "Vietnam"da görevli tüm Amerikan askerlerine dağıtılmış. Vietnam'daki hava koşulları göz önüne alınarak, CBR dosyasının ilk sayfasında da görüleceği gibi, el kitabı askerlere özel su geçirmez naylon poşetlerde verilmiş. Askerlerin çoğu yağmurlu ormanlarda görev yapıyordu. Will Eisner'in bir başka özelliği de "A Contract with God" (Tanrıyla bir Anlaşma) adlı kitabıyla çizgi roman endüstrisinde "grafik roman" terimini yerleştirmiş olmasıdır. Bir de 1988'den beri onun adına çizgi roman ödülleri verilmektedir. Will Eisner 2005'te 87 yaşındayken ölmüş. ÇD'nın ansiklopedi bölümünde "Will Eisner" ve "The Spirit" maddeleri mevcut.

Önceki "Oyuncak Tren Kullanım Kılavuzu" paylaşımımda Amerikalıların yaygın bir biçimde eğitim kitaplarında resimli roman formatını kullandıklarını, tıpkı çocuklara yönelik kitaplarda olduğu gibi, eğitim seviyesinin görece daha düşük olduğu erişkin topluluklarına (örneğin rütbesiz askerlere) hitab eden broşür, el kitabı ve kullanım kılavuzu ve hattâ dergilerinde de bu tekniğe başvurduklarından bahsetmiştim. Bu tür kitapçıklara (dergilere) bir örnek olarak ÇD arşivinde bulunsun istedim.Bu arada Amerikan filmlerinde sıklıkla kullanılan bir söz aklıma geldi: "İllâ çizerek mi anlatayım?". Anlayışı biraz kıt olan (anlamamakta ısrar eden) muhatap için kullanılan bir cümle, mutlaka hatırlamışsınızdır. Bu dergiyi ben taramadım, ama biraz düzenleme yaptım. Aslında bu dergiden bir tane de bende var (başka bir sayısı). Elime geçerse onu da sunarım.

m_16_kapak.jpg

ks85c63.jpg

(mega)

Bu kitabın dikkati çeken bir özelliği de, askerleri motive etmek için olacak, imalı cümlelere de yer verilmiş olması. Örneğin bu sayfada "Bebeğinizi nasıl soyarsınız" diyor ve elinde M-16 tutan bir "bebek" resmi var. Ama asıl kastedilen bebek M-16 tüfeği, onu nasıl sökersiniz denmek isteniyor.
M_16_T_fe_i_El_Kitab_Will_Eisner_rnek.jpg

bm7uaym.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,755
Amerikalıların Kalaşnikov'a rakip olsun diye geliştirdikleri bir tüfek M-16
Ama onunla rekabet edemedi
Kaleş, Tex Willer'in winçesterinden daha popüler olarak tarihte yerini aldı şimdiden

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318

Broşürdeki imalı sözlerden ikisi daha. Soldakinde "Dipçiğinize de gözkulak olun" diyor, ama cümle aynı zamanda "Poponuzu da kollayın" anlamına da geliyor. Zaten ünlem işaretiyle verilmiş. Sağdakinde ise "şarjör" anlamına gelen "magazine" sözcüğünün sevimlileştirme amacıyla kısaltması türetilmiş ve aynı zamanda bir kadın adı olan "Maggie" denmiş. Resimdeki şarjör de kadın şeklinde betimlenmiş. Lejand: "Şarjörü Monte Etmek". Amaç kadın figürü kullanarak askeri motive etmek.

M_16_El_Kitab_Will_Eisner_ima.jpg

h1me6s6.jpg

Son düzenleme:

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,953
ordu-turkey
Valla azizim ben savaştan da silahtan da pek hazzetmem ama yeri geldiğinde görevimi yaparım.Yalnız şu silahlara harcanan parayla tüm dünya ihya olurdu.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Bütün bu çabalarına rağmen yine de Vietnam, Amerikan askerlerine kabus oldu...
İlginç ve güzel paylaşım için teşekkürler sevgili Scanfan...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,318
Valla azizim ben savaştan da silahtan da pek hazzetmem ama yeri geldiğinde görevimi yaparım.Yalnız şu silahlara harcanan parayla tüm dünya ihya olurdu.

Size katılıyorum sevgili "serdary67". Ülkeler her yıl askeri harcamalara "2 trilyon dolar"a yakın para ayırıyormuş. Bunlara önceki yıllarda yapılmış yatırımlar, silah sanayini besleyen yan sanayi harcamaları, personel giderleri filan da dahil mi bilmiyorum. Ama bu korkunç bir para. Milyonlarca askerin boşa giden işgüçleri filan da cabası. Bütün bunlar doğru amaçlar için kanalize edilebilseydi herhalde kanserin çaresi onlarca yıl önce bulunmuş olacaktı. Belki de dünyada aç, açıkta insan kalmayacaktı. Askeri faaliyetlerin çevreyi olumsuz etkilemeleri de işin başka bir yönü (Savaş olmasa bile her gün eğitim için havalanan onbinlerce uçağın, demir alan binlerce geminin, milyonlarca kara aracının çevreye verdiği zararı bir düşünün). Dünyada tam barışın tesis edileceği günleri görebilme umuduyla (biz değil de artık torunlarımız -belki- görürler)

D_nya_Askeri_Harcamalar.jpg

8h894y8.jpg

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,008
denize sıfır
Ben askerliğimi Kocaeli'de kolorduda yaptım.
Mevcut askeri kadronun yarısı 3-4 dil, kalanı en az 2 dil biliyordu.
Bir süre orada kaşarlanınca bölük komutanı bir isteği olan var mı diye sorduğunda söz aldım.
Kışlada en az 2.000 asker var, bunlara (bende dahil) akşamları yabancı dil eğitimi versek nasıl olur dedim. Askerlik 18 ay o dönem.
Bana uzun uzun bakıp omzumu sıktı ve başka isteği olan var mı deyip konuyu becermişti.:)
Askerlik süresince yabancı dil öğrenilir, hatta meslek bile öğretilir bu konuda ısrarcıyım.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
Paylaşım çok çok güzel ama içerik tüyler ürpertici...
Öldürmenin (bu kez gerçek) çizgi romanı...
Öldürebilmenin espri katılmış hali; öldürmenin 'kılavuzu' :( :( :( ...

Bana göre, bir sanatçı ne denli yetenekli ve başarılı olursa olsun böyle bir amaca hizmet etmemeli... Eğer adı 'sanatçı'ysa "ölüme" yol göstermemeli... En iyi öldürmenin nasıl olacağını çizgilerle anlatmamalı, buna aracı olmamalı...

Bu kitapçık, insanoğlunun en vahşi hayvanlardan bile daha 'vahşi' olabildiğinin canlı kanıtı...

Will Eisner'ın başka yapacak, para kazanılabilecek hiçbir iş kalmamış gibi bu işi yapmış olması, dergi çıkartması ve üstüne üstelik bunu uzun yıllar boyu devam ettirmesi, adının önünden 'sanatçı' titrinin silinmesi için yeter de artar bir sebeptir...

Teşekkürler scanfan dostum; Tarihe ışık tuttuğun için...

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
514
2,645

Will Eisner'ın başka yapacak, para kazanılabilecek hiçbir iş kalmamış gibi bu işi yapmış olması, dergi çıkartması ve üstüne üstelik bunu uzun yıllar boyu devam ettirmesi, adının önünden 'sanatçı' titrinin silinmesi için yeter de artar bir sebeptir...

Bir zamanlar Nato da görevli bir Türk subayından benzeri yayınları ingilizcemi geliştirmek için ödünç almıştım.
Bu tip yayınlar ABD silahlı kuvvetleri personeli için biraz da eğlenceli olarak, askerlerin yanlarında taşıyabileceği şekilde çok kaliteli bir kağıda basılı, magazinsel olarak dağıtılmak üzere, A4'ün yarısı veya biraz daha küçüğü boyutunda hazırlattırılıyor sanırım. Yani burada Will Eisner'in belki de sadece taşeron bir çizimciden ötürü başka bir fonksiyonu olmayabilir.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
önce açıklayalım:
kaleşnikov (ak 47 ) rus yapımı, amacı ise ucuz, kolay kullanımlı ve sorunsuz bir silah olması. gerçektende kaleşnikov ( kısaca keleş ) dünyada ençok üretilen ve kullanılan silah olma özelliğine sahiptir.
m16 ise tabiiki keleşe karşı geliştirilmiş bir silah olmakla birlikte asıl amacı düşmanı öldürmeden muharebe dışında bırakmaktır. daha küçük kalibreli mermi atar ve yiv set sayısı daha fazladır bu sebeple çıkış deliği de küçüktür öldürmez yaralar ve hem vurulanı hem de onu taşımak veya ilgilenmek zorunda olan kişiyi muharebe dışında bırakır.
gelelim silah eğitimi için yaptığı çizimlerden dolayı birinin sanatçı titrini haketmediğinin savunulmasına.
düşman karşısında türk askerinin daha etkili silah kullanmasını sağlayabilecek bir eğitim çizimi yapsa turhan selçuk veya suat yalaz a da aynı tesbiti yaparmıydınız merak ediyorum. burada yapılan öldürmeye yol gösterme veya teşvik değil vatan savunmasında daha etkili asker yetiştirmektir. ve bence her türlü yol da hem mübah hem de saygıyadeğerdir.
olayları tek açıdan değerlendirmemek gerektiği kanısındayım.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,147
İstanbul
düşman karşısında türk askerinin daha etkili silah kullanmasını sağlayabilecek bir eğitim çizimi yapsa turhan selçuk veya suat yalaz a da aynı tesbiti yaparmıydınız merak ediyorum.

Sevgili gurcansarı, amacım polemik yaratmak değil, sadece fikrimi söylemekti; aynen sizin yaptığınız gibi...
Soru da pek doğru olmamış bence... Sonuçta Turhan Selçuk da Suat Yalaz da böyle bir iş yapmamışlardır...
Öldürmeye yol göstermenin hiçbir türünü saygıdeğer bulmadığım gibi, Vietnam'daki Amerikan askerleri de orada vatan savunması için bulunmuyorlardı...
Selamlar...

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,983
Silaha ve savaşa dair herşeyden nefret ediyorum..Ben sevmiyorum diye,olmayacak değil tabiki..Sevgi ve barış olsun..Teşekkürler scanfan..Emeklerine teşekkürler..

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
Sevgili gurcansarı, amacım polemik yaratmak değil, sadece fikrimi söylemekti; aynen sizin yaptığınız gibi...
Soru da pek doğru olmamış bence... Sonuçta Turhan Selçuk da Suat Yalaz da böyle bir iş yapmamışlardır...
Öldürmeye yol göstermenin hiçbir türünü saygıdeğer bulmadığım gibi, Vietnam'daki Amerikan askerleri de orada vatan savunması için bulunmuyorlardı...
Selamlar...

bu kadar polemiğe müsait bir konuda tamam burada keselim demek o kadar zor ki.
mesela ben o zaman viyana kapılarında kimi koruyoduk diye de sorabilirim, ülkemin çıkarları atıyorum laos u işgal etmeyi gerektirse bu harekatı desteklemezmiyiz acaba diye de sorabilirim. turhan selçuk veya suat yalaz ın böyle bir iş yapmamış olması acaba sadece teklif ( istek - rica - emir ) gelmemesinden midir acaba diye başka bir soru da beni kaşındırabilir.
ama aslını isterseniz en özünde size hak veriyorum belirtmeliyim. yinede kabul edin ki çok güzel bir tartışma / münazara konusuydu.
burada kestim. kalın sağlıcakla.
not: yanlış anlamayın sizi kesinlikle pasifist değil gerçekten de hümanist olarak gördüğümün altını bir kere daha çizmek isterim.

Nejat

Guest
5 Şub 2016
320
3,121
Sevgili gurcansarı, merak ettiğim bir kaç soruyu cevaplarsanız sevinirim.

Cevap yazarken neden yazı karakterinin boyutunu büyüttünüz ?

Güvenlikle ilgili bir işte mi çalışıyorsunuz ?

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
Sevgili gurcansarı, merak ettiğim bir kaç soruyu cevaplarsanız sevinirim.

Cevap yazarken neden yazı karakterinin boyutunu büyüttünüz ?

Güvenlikle ilgili bir işte mi çalışıyorsunuz ?

ilk ayarladığım ( ve nasıl değiştireceğimi de bilemediğim ) yazı karakterim biraz ufak kalmış. o yüzden cevapla butonuna basmadan önce aklıma gelirse yazı boyutunu büyütüyorum. tabi bu her seferinde olmuyor dediğim gibi o anda aklıma gelirse yoksa basıyorum ve yazı o şekliyle gidiyor.
hayır güvenlikle ilgili bir işte çalışmıyorum ( yani asker veya emniyet mensubu değilim ), hatta şu anda bir işte bile çalışmıyorum işsizim iş arıyorum :)