İstiklâl Harbi Gazetesi - Ömer Sami Coşar

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,366

Günü Gününe
İstiklâl Harbi Gazetesi
Ömer Sami Coşar
Yeni İstanbul Yayınları (1969-1970)
121 ek, 15 Mayıs 1919 ilâ 30 Eylül 1919 tarihleri arasını kapsıyor
266 sayfa, Tabloid Boy, 1931px, 331 MB, CBR

Tarihi bir dönemi ya da süreci anlatmanın ilgi çekici yollarından biri de cereyan etmiş olan olayları sanki o dönemde yayımlanmış günlük bir gazetede çıkmış haberler tarzında vermektir. Bunun bir benzerini daha önce şurada paylaşmıştım, Hayat Mecmuası'nın 1956 yılında verdiği o gazete ekinin teması "dünya tarihi" idi. Buradaki örnek ise "Kurtuluş Savaşımızı" anlatıyor, adı "Günü Gününe İstiklâl Harbi Gazetesi". Okuyucu, geçmişteki bir dönemin önemli olaylarını sanki kendisinin içinde yaşadığı günlerde cereyan ediyormuş da bunları günlük bir gazeteden sıcağı sıcağına okuyormuş gibi hissedeceği için tarihe olan ilgisinin de artacağı umuluyordu. Gazeteci "Ömer Sami Coşar"ın (1919-1984) hazırladığı tabloid boydaki bu ansiklopedik ekler 1969 ve 1970 yılları boyunca fasiküller halinde günlük "Yeni İstanbul Gazetesi"yle birikte okuyuculara verilmişti. Ekler başlangıçta 8'er sayfayken, sona doğru iki sayfaya kadar düşmüştür. Bu ciltteki 121 ek, 15 Mayıs 1919 ilâ 30 Eylül 1919 tarihleri arasını kapsamaktadır. 121. sayının sonunda "1. Cildin Sonu" ibaresinin yer alması, dizinin devam ettirilmesinin planlanmış olduğunu düşündürüyor. Ama ben bunun devamını hiç görmedim. Karton cilt kapağının gazete tarafından okuyuculara sonradan verildiğini tahmin ediyorum. Belki ciltli olarak da satılmıştır. 1981 yılında Milliyet gazetesi bunları farklı bir formatta yeniden gazete eki olarak verdi. Bu kez gazetenin adı "İstiklâl Savaşı Gazetesi" olmuştu. Görseller ve sayfa düzeninin farklılık göstermesi, Ömer Sami Coşar'ın bunları baştan tekrar yazıp düzenlediğini akla getiriyor.

Yararlı olması dileğiyle, iyi okumalar.

ST_KLAL_HARB_GAZETES_MER_SAM_CO_AR_-_Kapk.jpg

(Yandex)

arka kapak
ST_KLAL_HARB_GAZETES_MER_SAM_CO_AR_-_Kapk.jpg

Tarama notu: Bu cildi eskiden taramıştım. O yıllarda bir heves tarama genişliğine, çözünürlüğe vs iyice abanmışım, sıkıştırma da yapmamışım, sonuçta 1,5 GB'lık! devasa bir dosya ortaya çıkmıştı (3500 piksel, 300dpi, her bir sayfa 5-6 MB filan!) haliyle BluRay Rip boyutundaki dosyayı özellikle benimki gibi pek de hızlı olmayan bir bilgisayarda çevirip okumak bir dertti, sayfalar kaplumbağa gibi açılıyordu. Ben de biraz küçültmeye çalıştım. Çok zaman aldı ama ancak 330 MB'a indirgeyebildim (kalite kaybı olsun istemedim).

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,133
8,150
İstanbul
Tarih ötesi bir paylaşım daha...
Hemen indirip, kardeşi "Hayat Tarih Gazetesi"nin yanına yerleştiriyorum.
Çok teşekkür ederim bu nadide 'parça' için.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,062
76,018
hiçbiryerde :)
Önceki "tarih gazetesi"ni ilgiyle takip etmiş,
günlük olarak okuyabildiğim kadar okumuştum.
Dinamik, canlı bir tarzda tarih okumak kolay ve
keyifliydi. Bakalım, bu kitap ta öyledir sanırım.
Teşekkürler, saygılar üstadım.