scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

HAYAT TARİH GAZETESİ - DERLEME
Günlük Gazete Tarzında Hazırlanmış
Dünya Tarihi

İnsanlığın Başlangıcından Kore Harbine Kadar
Orijinali: News of the World: A History of the World in Newspaper Style (Prentice-Hall, Inc. ABD), 1953
Türkçesi: Tifdruk Matbaacılık Sanayii A.Ş. Basımevi, 1956
Türkiye ve Türklerle ilgili ilâveler: Yılmaz Öztuna
Gazete fasikülleri: 4'er sayfa, tabloid boy,
Haftalık Hayat dergisinin eki olarak verildiler.
52 sayı (+kapaklar+ekler) bir arada, toplamda: 225 sayfa, 170 MB, 1280 px, CBR

52 gün süreyle sizlerle paylaştığım "Hayat Tarih Gazetesi" serisi sona erdi. İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Doğrusu 60 yıl önce yayımlanmış bu dergi eklerinin bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. Tarihe ilgi duyan ne kadar da çok diyardaşım varmış. Her birinin tarih bilgisi de takdire şayan doğrusu. İtiraf etmeliyim ki sizlerin katkılarını okudukça kendi tarih bilgimin sizinkinin yanında ne kadar zayıf kaldığının da farkına vardım. Mesajlarınızla yaptığınız katkılardan çok şey öğrendim. Seriyi biraz daha yakından takip eden dostlarımız, zaman zaman, tefrika bittiğinde bunların bir araya getirilerek bir kitap oluşturulmasının iyi olacağını dile getirmişlerdi. Ben de onları zahmete sokmamak için bu işi kendim yapayım dedim ve gazete fasiküllerini tek bir ciltte topladım, fasiküllerin sonuna sizlerin kıymetli katkılarından oluşan birkaç sayfayı da ilave ettim. Ayrıca Photoshop'ta dört adet kapak yaptım. Bence fena da durmadı. Kalıcı olacağını umuyorum. Siz diyardaşlarımdan bu kitabı bir hatıra olarak saklamanızı isterim.
Sevgi ve saygılarımla.

HAYAT_TAR_H_GAZETES_1956_000.jpg

(Mega)

kapak2.jpg

Son düzenleme:

Aartun

Kıdemli Üye
28 Kas 2015
139
326
52 gün boyunca bir sonraki günü iple çektiğim günlük gazetenin yayın hayatını bitirmesi biraz hüzün verdi bana. Her gün bir sayı paylaşım fikri benim açımdan harikaydı. Okumak için sonraya ertelemeden okuma fırsatını yakalayabildim. Tarih bilgim hem tazelendi hem de arttı. Emeğiniz için çok teşekkürler....

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Tam da beklediğim buydu.
Kitap haline getirecek olsam kapak sorununu nasıl halledeceğim diye düşünüyordum.
Emeklerin için teşekkürler.

Sevgili "KARAOĞLAN", daha önceki mesajlarınızdan hatırladığım kadarı ile bazı e-kitapları yazıcıdan baskı alarak klasik kitap haline getirdiğinizden bahsetmiştiniz. Belki bu kitaptan da baskı almak isteyebilirsiniz. Bu derlemeyi baskı alınabilecek şekilde oluşturmayı plânlamıştım. Bu nedenle sayfaları 1280 piksel/300 dpi olarak tarayıp oluşturdum. Mesajı yayınladıktan sonra içime kurt düştü, bir kez daha kontrol ettim: Gazetelere ait 208 sayfa 300 dpi çözünürlükte gözüküyor, 225 sayfanın tamamı da 1280 piksel genişliğinde. Ancak "kapaklar" ve "forumdan notlar" sayfalarını (ki bunlar 17 sayfa tutuyor) Photoshop'ta düzenlerken Photoshop otomatik olarak bunları kendi önceden ayarlı çözünürlüğüne indirgemiş. Görüntüler bilgisayar ekranından izlenecekse dpi değerinin zerre kadar önemi yoktur (piksel boyutunun ise önemi vardır). Ancak yazıcıdan baskı alırken bu 17 sayfanın da çözünürlüğünü 300 dpi yaparsanız çıktılarda boyut farklılıkları olmaz.
Beğendiğinize sevindim. Sevgi ve saygılar.

Son düzenleme:

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
893
4,656
İzmir
Tarih meraklısı bir kişi olarak her gün bu örneği olmayan tarih gazetesini sanki bugünümüzün olaylarını heyecanla takip eder gibi okuduk.
Sona erişinden sonra da derleyip, bir de güzel kapakla ve eklerle içeriğini zenginleştirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Kitap sürprizini sona saklamanız çok iyi olmuş... Aksi halde tembellik edip, günlük yayınları indirmez ve kitabı paylaşmanızı beklerdim galiba. :)
Tam da ustalara yakışır bir sonlandırma yaptınız... Tüm emekleriniz için, çok teşekkürler sevgili Scanfan Üstadım...

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
Günün güzel bir sürprizi oldu.
Üstadım o kadar günlük emekten
sonra bir de kitaplaştırıp onca
yorumu eklemeniz göz nuru bir
çalışma haline getirmiş bu gazete
derlemesini. Ama çok ta güzel olmuş.
Çoğunu unutuyoruz genellikle ama
baktım da ne çok ve keyifli yorumlar
yazılmış meğer. Elinize sağlık üstadım,
her zamanki gibi sıradışı bir çalışma bu.
Teşekkürler, sevgi ve saygılar.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Emek üstüne emek!...
Değer mi?
Değer; hem de sonuna kadar...
Paylaşımlarınız o kadar farklı ve o kadar güzeldi ki,
tek kitap olması gerekiyordu ve oldu...
Tüm emekleriniz için bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum;
saygılarımla...

52308R.gif

steinbeck

Süper Üye
23 Şub 2012
1,413
3,016
Kim düşünüp başlatmışsa helal olsun. Tabii Yılmaz Öztuna'yı da saygıyla anarım. Ne kadar orijinal bir fikir. Çok teşekkür ederim. (Bu arada filebi linki çalışmıyor.)

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,994
Atladığım hazineler de oluyormuş. Ellerinize sağlık üstadım. Gecikmeli olsa da teşekkürlerimi sunuyorum...

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,813
Bu gün yazılan mesaj olmasa atladığım bir hazine olarak kalacakmış. Gerçekten büyük emek var ama karşılığında eşsiz bir eser kazanmışız. Tekrar tekrar teşekkürler.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,850
5,011
Sayın scanfan ;

Bu kadar değerli bir kaynağı bir de bir arada sunman yetmezmiş gibi bir de olağanüstü bir yenilik yaparak gelen yorumlardan da seçtiklerini sona eklemişsin. Yine söylüyorum ; olağanüstü bir yenilik ve şıklık. Biliyor musun , böylece belge haline de dönüşmüş oldu. Anısı bile oldu. Sevgili profesörün yorumunu da okuyunca gözlerim yaşardı...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim sevgili dost...

dişlivida

Süper Üye
11 Nis 2010
1,119
4,545
Scanfan kardeş, gayretleriniz için teşekkür ederim. Bize sanal kütüphanemizde yer alacak güzel bir eseri daha kazandırdınız. Sağ olun. Var olun.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,183
8,060
Üşenmeden gazete sayfalarını te tek bir dosyada topladım.
Son sayfalarda kitap halinde de paylaşacağınız bilgisini gördüm ama vazgeçemedim dosyalamaktan.
Olsun Bir tane değerli üstadımızın el emeği göz nuru, bir de benim toparladığım dosya bir arada kardeş kardeş dururlar.
Çok çok teşekkürlerimle üstadım.