Corto Maltese Sıralı Liste

Colinmccay

Yönetici
27 Haz 2009
7,008
10,876
2933862-bd_corto_maltese_004.jpg
Corto Maltese

Şöhretli çizgiromancı Hugo Pratt, Corto Maltese karakterini 1967 yılında doğum yeri olan Arjantin'e dönüşünde, Ivaldi Yayınevi tarafından basılan Sergeant Kirk dergisi için yaratmıştır. Kahramanın ilk serüveni çok uzun bir öykü olan 'Una Ballata del Mare Salato/Bir Tuz Denizi Şarkısı' adlı çalışmadır. Corto Maltese, 1970-1972 arasında haftalık Pif dergisine yirmişer sayfalık tam maceralarıyla transfer olmuştur. Ardından da, 1985 yılından itibaren italya'da kendi ismini taşıyan yeni bir yayın olan Corto Maltese dergisinde yer almaya başladı. Ancak bu dönemde Corto Maltese çizgiromanını önce tüm Avrupa'ya, sonra da tüm dünyaya tanıtıp sevdiren Fransız yayınevi Casterman devreye girmiştir. Bu yayınevi, yayın politikası gereği en ünlü çizgiroman ustalarının albümlerini yayımlamaktadır. Corto Maltese'de bundan dolayı Casterman logosunu taşımaya hak kazanmıştır.

Corto Maltese, Hugo Pratt'ın fırçasından Malta'nın başkenti La Valetta'da 10 Temmuz 1887'de doğar. Babası Cornouailles asıllı bir İngiliz denizcidir, annesi ise 'Cebelitarıklı Lina' lakaplı ve Sevilla doğumlu bir İspanyol çingenesidir. Sonuçta babasının uyruğundan dolayı İngiliz pasaportu taşıyan Corto'nun resmi ikametgahı Antiller'deki Antigua olacaktır. Oysa sahibi olduğu tek mülk olan ev Hong Kong'dadır.

'Bir Tuz Denizi Şarkısı'nın roman versiyonu sayesinde (Corto Maltese, Una Ballata del Mare Salato, Einaudi, 1995) hayranları Corto'nun gençliği hakkında daha çok şey öğrenmiştir. Özellikle de henüz 10 yaşındayken yaşadığı Cordoba'nın Yahudi mahallesindeki günleri üzerine... Roman, 1900 yılında Çin'deki Boxerlar Savaşı'na, 1904-1905 yıllarındaki Mançurya'daki Rus-Japon Savaşı'na, o sıralarda savaş muhabirliği yapan Jack London ile dostluğuna, Çarlık ordusundan kaçmış olan Rasputin'le karşılaşmasına değinir. Rasputin ile birlikte Etiyopya'ya altın aramaya gidecekken gemide çıkan ayaklanma sonucu mecburen Arjantin'e yolları düşer. Bu arada Corto'yla Rasputin, Birleşik Devletler'de aranan ünlü kanun kaçakları Bucth Cassidy, Sundance Kid ve Etta Place ile de tanışacaktır. Daha sonraları ise; italya Ancona'da Cugaşvili adındaki genç Stalin ile, tekrar yolunun kesiştiği Jack London ile, Kominist Enternasyonal'in başkanı olacak John Reed ile, yeniden Rasputin ile ve sayısız serüvenci, kâşifle de yolu kesişecektir. Bu son gelişmelerin bir kısmı 'Oğlak Burcu Altında' ve 'Corto, Git Gidebildiğin Kadar' adlı albümlerinde anlatılmıştır.

Diğer serüvenlerinde Adriyatik'ten Fransa'ya, Venedik'den Yemen'e gezen Corto Maltese nihayet evine, Hong Kong'a döner. Ancak gezgin ruhu yetinmemiştir. Rasputin ile birlikte eski Rus Hanedanı'nın hazinesini bulmaya Sibirya'ya, Şanghay'a, Beyaz Rusya'ya, Venedik'e, Akdeniz ve Ege'ye, Afgan Dağları'na, Büyük İskender'in hazinesinin peşinde Adana'dan Van'a, Azarbaycan'a, Hazar Denizine geçer ve 4 Ağustos 1922'de Türkistan'da Enver Paşa'nın ölümüne Rasputin ile birlikte tanık olurlar. 1924'deyse Corto Maltese, isviçre kantonlarında yazar Hermann Hesse ile karşılaşır, 1925'te Levi Colombia'nın daveti üzerine Rasputin ile birlikte yitik kıta Atlantis'i aramaya koyulur, Aralık 1928'de ise romancı Henry de Monfreid ve paleontolog ve tanrıbilimci Teilhard de Chardin'le birlikte Etiyopya'nın Harar kentinde maceralara atılır. 1936'da uluslararası lejyoner tugayına katılarak ispanya Savaşı'na gider. 1941'de Cush, Corto Maltese için 'Çöl Akrepleri' macerasında şöyle diyecektir:

Görünüşe bakılırsa İspanyol İç Savaşı sırasında kayboldu. Ancak kaybolmak ölmek değildir. Zaten Corto da bu savaş sırasında ölmüş değildir. Bu, yaratıcısı ve çizeri Hugo Pratt'ın arzusudur aslında. Ona göre, "Herşeyin elektronikleştiği, herşeyin inceden inceye hesaplandığı ve sanayileştiği bir dünyada Corto Maltese gibi birinin yeri yoktur."


CORTO MALTESE SIRALI LİSTE
Çeviriler - Balonlamalar:
Corto Maltese Sayı 01 - Tristan Bantam'ın Sırrı
Corto Maltese Sayı 02 - Bahia'da Buluşma
Corto Maltese Sayı 03 - Tek Atışla Samba
Corto Maltese Sayı 04 - Jungle'da Bir Kartal
Corto Maltese Sayı 05 - Ve Yine Söz Ederiz Maceraperest Beylerden
Corto Maltese Sayı 06 - Bir Martı Yüzünden

Venedik Masalı camozu
Tango camozu
Kayıp Kıta Mu camozu

Araştırma:
Corto Maltese - Bir Kahraman Hakkında Seçme Yazılar(Serüven Kılavuzu)

Dost Kitabevi:
Corto Maltese 01 - Bir Tuz Denizi Şarkısı
Corto Maltese 02 - Oğlak Burcu Altında
Corto Maltese 03 - Corto Git Gidebildiğin Yere Kadar (Bölüm 1 / Bölüm 2 / Bölüm 3 / Bölüm 4 / Bölüm 5)
Corto Maltese 04 - Keltler
Corto Maltese 05 - Etiyopyalılar
Corto Maltese 06 - Tango
Corto Maltese 07 - Semerkant'taki Altın Yaldızlı Ev Ertuğrul
Corto Maltese 08 - Corto Maltese Sibirya'da
Corto Maltese 09 - Venedik Masalı

Corto Maltese 10 - Kayıp Kıta Mu


Çizgiroman Ansiklopedisi bölümünde bulunan bakunin üstadın eşsiz bilgilerine ve serinin önemli sayılarını Türkçeye çevirip biz çizgi roman severlerin beğenisine sunan mytra' ya teşekkürler. Liste alıntıdır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

manolya00

Yeni Üye
21 Ocak 2010
7
15
çr en sıra dışı, en spektaküler, en gizemli ve en karizmatik kahramanlarından olan corto maltese dost yayınlarının edisyonundan sonra, şimdi de ntv yayınlarınca basılan edisyonuyla meraklısının karşısına çıkıyor.
şimdi, muhabbetin tam da burasında sorulması gereken elzem sorulardan birisi de bana kalırsa şudur:
corto maltese'le yeni tanışmak durumunda olan potansiyel okura hangi edisyonu edinmesini önermek icap eder?
kendi çapında fevkalâde fanatik bir corto maltes'çi olan şu hakir kardeşinizin cevabı siz muhterem çrperverler tarafından merak ediliyorsa şayet, aşağıdaki linke bir göz atılmasını öneririm efendim:
 

savok

Admin
30 Eki 2009
19,995
83,828
Kasımpaşa
Sayın manolyaçiftsıfır Üstadım NTV corto'ları konusunda sizinle hem fikirim..
Çizgi roman konusunda en ufacık bir katkıyı bile yadsımam olası değil,
ancak bazen bu katkıların eksiltmediğini de düşünmüyor değilim..
İşaret ettiğiniz yazıyı büyük beğeni ile okudum..
Belki de yıllar sonra keşfettiğim muhafazakar yanım sebebiyle ısınamadığımı düşündüğüm NTV cortolarını
yazıdaki gerekçelerle beğenmediğimi de böylece anlamış oldum..
Ama yine de çevremdeki çizgi roman gönlü meyledenlere ille de hararetle salık veriyorum..
Bilgilendirme için teşekkürler..
 

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,062
76,073
hiçbiryerde :)
Corto Maltese ile son bir yıl içinde
karşılaştım ve ntv edisyonlarını çok severek okudum.
Dost yayınlarından bir kitabı henüz bitirdim
ve öykülerin büyüsü, renkli-siyah-beyaz ayırımını
önemsiz kıldı benim için...
Kitap-çizgi roman sever Ziyaver Şencan bey ile bir kaç gün önce
damla kitabevinde tanışma fırsatım oldu,muhabbetlerini ya da
muhabbet duyurularını çizgi diyarında da
okumak istediğimi belirtir,selam ederim efendim...
 

virgo_bsk

Süper Üye
13 Haz 2012
100
322
bende sadece 3 tane Dost Yayınlarından cıkan Corto Maltese çizgi romanı var bence bu konuda siyah beyaz ayrımı yapamayacağım gayet keyifli :) iyi okumalar
 

kapalikutu

Yeni Üye
14 Eyl 2016
28
67
Dost yayınlarının boyutları çok düşük, bu da okumayı bayağı zorlaştırıyor. Keşke yüksek çözünürlükte tekrar taransalar.
 

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
206
1,300
Yillar sonra Corto kulliyatini yeniden okumaya basladim. Tum ceviri ve taramalarda emegi gecenlere tesekkurler....
ne buyuk bir hazine su Corto Maltese.......
 
Üst