Kübra'nın Günlüğü Listesi - Mehmet Serdar ATEŞ

Kübra'nın Günlüğü Listesi - Mehmet Serdar ATEŞ

Sizden Gelenler

Like Tree85Likes

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 27.Kasım.2016, 22:42   #1
Onursal Üye

Mehmet Serdar Ateş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 120621
•Rep Seviyesi :
Mehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond repute
Rating 5 Kübra'nın Günlüğü Listesi - Mehmet Serdar ATEŞ
KÜBRANIN GÜNLÜĞÜ LİSTESİ

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Eylül 2016 Sayı 8
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Temmuz-Ağustos 2016 Sayı 7
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Mart 2016 Sayı 3
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Şubat 2013 Sayı 36
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Ocak 2013 Sayı 35
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Aralık 2012 Sayı 34
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Ekim 2012 Sayı 32
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Eylül 2012 Sayı 31
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Aralık 2011 Sayı 22
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Kasım 2011 Sayı 21
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Ekim 2011 Sayı 20
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Eylül 2011 Sayı 19
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Ağustos 2011 Sayı 18
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Mayıs 2011 Sayı 15
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Mart 2011 Sayı 13
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Mart 2012 Sayı 25
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Rüzgargülü Dergisi Sayı 7 Nisan 2013
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Rüzgargülü Dergisi Sayı 2 Kasım 2012
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Rüzgargülü Dergisi Sayı 5 Şubat 2013
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 62 Mart-Nisan 2013
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 73 Ocak-Şubat 2015
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 72 Kasım-Aralık 2014
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 67 Ocak-Şubat 2014
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Rüzgargülü Dergisi Sayı 3 Aralık 2012
Hikaye 35 : Hayat Kurtaran Bilgi Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 25, Mart 2018
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 68 Mart-Nisan 2014
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 65 Eylül-Ekim 2013
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 64 Temmuz-Ağustos 2013
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İnsan ve Hayat Ocak 2011 Sayı 11
Hikaye 42 : Kuş Yemliği Projem Çamlıca Çocuk Kasım 2016 Sayı 10
Hikaye 43 : İşlem Sırası ve Planlı Hayat Çamlıca Çocuk Ekim 2016 Sayı 9
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 74
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Rüzgargülü Dergisi Sayı 4 Ocak 2013
Hikaye 46 : Her Anımız Kayıt Altında Çamlıca Çocuk Ekim 2016 Sayı 11
Hikaye 47 : Kübra'nın Yönetim Şekli İnsan ve Hayat Mayıs 2012 Sayı 27
Hikaye 48 : Tahtına Oturmayan Kral Çocukça Dergisi Sayı 70 Temmuz-Ağustos 2014
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Rüzgargülü Dergisi Sayı 11 Ağustos 2013
Hikaye 50 : Yaşı Küçük Cesareti Büyük Kral Çocukça Dergisi Sayı 75-76
Hikaye 51 : Ağlayan Musluk Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 12 Ocak 2017
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 13, Şubat 2017
Hikaye 53 : Hayvanların Sesini Duyabilmek Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 14, Mart 2017
Hikaye 54 : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 16, Mayıs 2017
Hikaye 55 : Taklacı Güvercinler Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 17, Haziran 2017
Hikaye 56 : İnsan Tatilde de Öğrenir Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 18, Temmuz-Ağustos 2017
Hikaye 57 : İki Göz, İki Kulak ve bir Ağız Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 20, Ekim 2017
Hikaye 58 : Köy Ekmeği Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 15, Nisan 2017
Hikaye 59 : Halil İbrahim Bereketi Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 21, Kasım 2017
Hikaye 60 : Akıl ile Ölçmek, Biçmek Lazım Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 22, Aralık 2017
Hikaye 61 : İyilik Kartopu Gibidir Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 23, Ocak 2018
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 26/ Nisan 2018
Hikaye 63 : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 30, Eylül 2018
Hikaye 64 : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 38, Mayıs 2019
Hikaye 65 : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 39, Haziran 2019
Hikaye 66 : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 40, Temmuz-Ağustos 2019
Hikaye 67 : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Dergisi Sayı 41, Eylül 2019

Yazmayı düşündüğüm yada yeni yazdığım konular
1- Aile Saadeti /yazıldı, gönderildi.
2- Niyet Hayır, Akibet Hayır. / Yazıldı. Gönderildi. 31.12.2016
3- Var Olma Savaşı
4- İyilik ile Kötülük Mücadelesi
5- Düşündüren Oyun
6- Korku Tüneli yazıldı gönderildi 14.03.2017
7- Öteleri Görmek
8- Kimin Üstün Oluğunu Sadece Allah bilir
9- Mutluğun Resmi/Fotoğrafı 11.06.2017 yazıldı
10- Bilgi Güçtür 15.11.2017 yazıldı
11- Hayatın Şifresi 28.11.2017 yazıldı
12- Beyaz Kedi 11.12.2017 yazıldı
13- Vefalı Dostlar 11.12.2017 yazıldı
14- Tohumdan Fidana 04.02.2018 yazıldı
15- Niyet Hayır Akibet Hayır, Niyet Kötü Akibet Kötü
16- Kelimeler Küsmesin 30.03.2018 yazıldı

Hikayeler içerisinde vurgulamak istediğim konular
Erdem,
Güvenilir olmak,
itimat,
saygınlık,
Dürüstlük,
ilkeli olmak
Fazilet,
Sabırlı olmak,
Merhametli ve yardım sever olmak

Emanete hıyanet etmemek
Haksızlık ve adaletsizlik yapmamak

kanaat sahibi olmak
komşuları ile iyi geçinmek, komşuluk hakkı
ahde vefa sahibi olmak
hamiyetperver olmak

Çizgi Roman İncelemelerim

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (07.Eylül.2019 Saat 00:18 ) değiştirilmiştir.
Mehmet Serdar Ateş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 27.Kasım.2016, 23:16   #2

profesör - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 2697659
•Rep Seviyesi :
profesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond reputeprofesör has a reputation beyond repute
Kübra'nın Günlüğü listesine kavuşmuş olduk.

Teşekkürler üstadım.
profesör isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Aralık.2016, 13:54   #3
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Mehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond reputeMehmet Serdar Ateş has a reputation beyond repute
Standart Her Hikayenin Bir Hikayesi Vardır
Değerli Dostlar,

Yazdığım her hikaye, yaşadığım, duyduğum yada okuduğum bir olayın kafamda oluşturduğu duyguların bir zaman sonra kurgulanması sonucu hikaye olarak ortaya çıkıyor.

Hikayelerimin çoğunluğu, hayatta yaşadıklarımdan oluşuyor.
Bazıları çocukların hayal dünyasının gelişmesi amacıyla yazılıyor.
Bazıları da dost sohbetlerinden ortaya çıkıyor.

İlk çocuk hikayem "Beyaz Kedi" 1988 yılında bir zorunluluk üzerine doğaçlama olarak kurgulandı. Bu hikaye ile süt içmeyen ve sütü sevmeyen birçok çocuk süt içti.
Ancak pedogojik olarak içinde şiddet içerdiğinden İnsan ve Hayat Dergisinde yayınlanmadı. Bu olay bana çocuk hikayesi yazmanın inceliklerini öğretti.

Çocukların yaş seviyesi, onların temiz dünyası, kelime dağarcığı, hayal dünyaları gibi bir çok etken çocuk edebiyatında önemliydi.

Her yazdığım hikayede bu konulara önem vermem gerekiyordu.
Konu seçiminin ilginç olması tek başına yeterli değildi.

Günümüzde giderek değer kazanan "ÇOCUK GELİŞİMİ ve EĞİTİMİ" hikaye yazarken çok önemli olmaya başladı.

İşyerinde ücretsiz dağıtılan 4 adet hikaye benim bu konuda doğru yolda olduğumu görmeme yardımcı oldu.

Bir iş adamı kendi çocukları ve torunları için 4 adet hikaye yazmış ve bunları resimletip ücretsiz olarak dağıtmıştı. Bizim iş yerindeki bayanlara da bu kitaplar verilmişti.

İş arkadaşım bayan "Bu kitaplar çocuklara göre değil, kızıma okudum ve onun soruları, gözündeki korku ifadesini görünce kitabı okumakla hata yaptığımı anladım." demişti.

Yazar cami havlusuna bırakılan ve polis tarafından sahiplenilen bir bebeğin gerçek yaşam hikayesini filtrelemeden yazmıştı. Yetişkinler için doğal bir konuydu.

Ancak hikayeyi dinleyen çocuk, polisin güzel hareketlerini değil de doğrudan kendisini örneklemişti.

"Anne bebeği neden annesi cami bahçesine bırakmış?"
"Bebeği sevmiyor muymuş?"

Dikkat kilit soru geliyor.
"Sen beni bırakmazsın değil mi?"
"Sen beni seviyorsun değil mi?"
"Sen ve babam beni bırakmaz değil mi?"

...
...
İşte hikaye konusu ve seviye bu sebeple önemli...

Dil ve kelime dağarcığı, hikayeyi çocuğa okuyan tarafından telafi edilebilir.

Hiç kimse doğuştan yazar olmuyor elbet.
Biz de öğrenmeye devam ediyoruz.

Burada bazı hikayelerimin hikayelerini sizlerle paylaşmayı amaçlıyorum.
Şuana kadar yazdığım bütün hikayeleri burada paylaşamayabilirim. Hikayelerimin bütün haklarını "Çamlıca Basım Yayın ve Tic. A.Ş." devrediyorum. Bu sebeple izin almam gerekebilir. Bazılarının sadece isimlerini vereceğim. Ancak hikayenin hikayesini yazabilirim.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocukça Dergisinde yayınlananlarda sıkıntı yok. Onların tüm hakları bana ait.

Güzel ve faydalı olacağını ümit ediyorum.

Mehmet Serdar ATEŞ

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (11.Haziran.2017 Saat 12:43 ) değiştirilmiştir.
Mehmet Serdar Ateş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Aralık.2016, 15:47   #4
Kıdemli Üye

Motion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 170087
•Rep Seviyesi :
Motion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond repute

Konu Motion tarafından (24.Ocak.2018 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir.
Motion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Aralık.2016, 16:13   #5
Çeviri Balonlama

Lobador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 265543
•Rep Seviyesi :
Lobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond reputeLobador has a reputation beyond repute
Sayın Mehmet Serdar Ateş,

Öncelikle yazmış olduğunuz çocuk hikayelerinden dolayı sizi tebrik etmek isterim. Gerçekten hikayelerin küçük çocukların hayal dünyasında çok önemli yeri oluyor ve bana göre gelecek kişiliklerinin oluşmasında da bu hikayeler, masallar, kitaplar çok önemli yer oynuyor. Bu yüzden yapmış olduğunuz işin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Bu hikayeleri ve hikayelerin de hikayelerini bizimle paylaştığınız için de teşekkür eder, başarılarınızın artarak devam etmesini dilerim.

Saygılarımla..

Karamba Karambita!
Lobador isimli Üye şuanda  online konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 11.Aralık.2016, 17:11   #6
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Alıntı: Motion´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Mehmet,
Çizimlerinizin telif haklarını da "Çamlıca Yayınevine"mi devrediyor sunuz. Yoksa sadece hikayeler mi?

Yoksa hikayeye göre ortaya çıkan karakterlerin yayın hakları otomatik olarak mı yayınevine devroluyor...

Nasıl bir anlaşmanız var?

Dolayısıyla yapmış olduğunuz işte hem karakterler hem de hikaye için ayrı ayrı telif hakkınız var...

Saygılar üstadım...

Değerli dostum Motion,

Çizimleri ben yapmıyorum. Ben sadece hikayeyi yazıp elektronik ortamda gönderiyorum. Hikaye yayın kurulunca inceleniyor. Yayın kurulunca çocuk gelişimi uzmanları, edebiyatçılar ve pedegoglar var. Uygun görülürse önce tashihi yapılıyor. Bazen tashihle ilgili benden teyid alınıyor. Daha sonra anlaşmalı çizerlere gönderiliyor. Bu arada tarafımla yayın hakkı devri ile sözleşme imzalanıyor." Yazarlarda olduğu gibi çizerlerle de yayın hakkı anlaşması yaptıklarını biliyorum. Ben çizim işini profesyonel olarak yapmıyorum. Sadece amatörce, çizerken huzur bulduğum için yapıyorum. İş temposu bazen beni bunaltıyor. Çizimle rahatlıyorum.
profesör, prince, Motion ve 1 kişi bunu beğendi.

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (11.Aralık.2016 Saat 17:17 ) değiştirilmiştir.
Alt 11.Aralık.2016, 17:27   #7
Kıdemli Üye

Motion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

•Rep Puanı : 170087
•Rep Seviyesi :
Motion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond reputeMotion has a reputation beyond repute

Konu Motion tarafından (24.Ocak.2018 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir.
Motion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Facebook'ta Paylaş                 Alıntı ile Cevapla
Alt 16.Aralık.2016, 22:29   #8
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Standart Her Hikayenin Bir Hikayesi Vardır: Ormanlar Yanmasın
Her Hikayenin Bir Hikayesi Vardır
Haber Kaynağı : [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Ormanlar Yanmasın

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çamlıca Çocuk Eylül 2016 Sayı 8

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü İzin İrtifak Şube Müdürlüğü görevini yürüten Savaş(Mehmet) Serdar Ateş, çocukları anlamayı seviyor ve hayatı kurguladığı hikayelerle onlara aktarmayı da Hikayeleri İnsan ve Hayat, Rüzgargülü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocukça ve Çamlıca Çocuk dergilerinde yayınlanıyor.

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünde İzin ve İrtifak Şube Müdürlüğü görevini yürüten Savaş(Mehmet) Serdar Ateş çocuklara güzel mesajlar vermeyi amaçlayan “Ormanlar “Yanmasın” başlıklı hikayesi hakkında şunları söyledi:

“Hikaye konularımda kendi tecrübelerim gibi etrafımdaki arkadaşlarımın yaşadıkları da etkili oluyor. Görev yaptığım Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünde iş gereği etkileşimde olduğum orman mühendisi arkadaşlarımla konuşurken onların orman yangınları hakkında anlattıklarından bir konu dikkatimi çekti. Hikaye özelliği vardı. Yanan alanların yeniden orman yapılması yasal bir zorunluluk. Bu işlem sırasında yangın öncesi yanan alanda yaşayan hayvanların bir şekilde yangından kurtulduktan sonra evlerine, habitatlarına geri dönme arzularına yardımcı olacak bir uygulama anlatıldı. Orman teşkilatının bu uygulaması ilginçti ve özeldi. Yönetici konumundaki bu arkadaşların anlattıkları içerisinde benim hikayeye konu edebileceğim husus; yanan ormanlar yeniden dikim için hazırlanırken, yanık bile olsa ara ara yanık ağaç bırakılmasıydı. Kuşlar, atmacalar, şahinler, doğanlar ve sincap gibi hayvanların bölgelerini yeniden yurt edinebilmeleri için çok önemliydi.

Çamlıca Çocuk Dergisinin Eylül 2016 sayısında yayınlanan Ormanlar Yanmasın hikayemi yazmama en büyük etken, Orman Teşkilatının bu incelik anlayışı oldu. İnsan çalıştığı kuruma karşı kurumsal aidiyet ile bağlı olmalı. Orman teşkilatı aidiyet duygusu olarak, etkileşim içerisinde olduğu gerek ağaçlar olsun gerekse hayvanlar olsun çok özel. Bu sebeple ormancılıkla ilgili ilginç bulduğum konuları hikayelerimde paylaşmaya gayret ediyorum. Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünde çalışmamım hikayelerimde avantajı da var. Orman teşkilatı çocuklarla etkileşimi çok olan bir kurum. Çocuk tiyatrosu olan ender kurumlardan birisi, Sincap Tiyatrosu var, Sincap çocuk dergisi var fidan bayramını çocuk merkezli icra ediyor. Bu açıdan da çok şanlıyım. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza orman sevgisini aşılama noktasında sürekli çalışmalar yapan Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, yaptığı etkinliklerle çocuklarda çevre bilinci, doğa sevgisi, ağaç ve orman sevgisi konularında belli bir bilincin oluşmasına katkı sağlıyor.”

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yapan Savaş (Mehmet) Serdar Ateş’te yazdığı hikayeler ile çocukların çevreye ve doğaya karşı duyarlı bireyler olarak yetişmesinde anlamlı bir çaba harcıyor.

profesör, prince, Motion ve 2 kişi bunu beğendi.

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (11.Haziran.2017 Saat 12:45 ) değiştirilmiştir.
Alt 24.Aralık.2016, 17:26   #9
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Standart Her Hikayenin Bir Hikayesi Vardır: Akıllı Çocuk ve Sadık At
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Çocukça Dergisi Sayı 73 Ocak-Şubat 2015

Bu hikayeyi 2002 yılında yazmıştım. Çocuklarım henüz küçüktü. Onlara sürekli hikaye kitapları alıyordum. Onların kişisel gelişiminin ve geleceğinin doğru bir şekilde şekillenmesi benim önceliklerim arasındaydı.
İşte bu yıllarda çocuk edebiyatı konularını çok iyi bilmemekle birlikte ilk hikayelerimi yazmaya başladım.

Bu hikayedeki konu çetin geçen bir kış, karlarla kaplı orman ve "kurt" saldırısı üzerine kuruldu.

1980'li yılların başında okuduğum bir çizgi roman beni çok etkilemişti.
Bir dağ evine sığınan kahramanımıza kurtlar saldırıyordu. Bu macera benim hafızamda yer tutmuş, hikayeme ilham kaynağı olmuştu.

Sadece bu mu?
Tabi ki hayır. Bir de çocukken annemin anlattığı kurt saldırısı ile ilgili hikaye vardı.

Kış günü aç kalan kurtlar obadaki evlerine bir gece saldırmış, kapılarını sıkıca desteklemişler... Ateş yakarak, yanan ağaçlarla kurtları kovmuşlar.

Ayrıca orman köylüleri kışlık yakacak odunlarını kış gelmeden ormandan getirmek zorundaymışlar. Şuan da öyle. Orman idaresinden izin almak şartıyla ihtiyaç adı altında odun alıyorlar.

İşte bu üç konu birleşti ve yukarıda size sunduğum hikaye ortaya çıktı.

İyi Okumalar

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (14.Ocak.2017 Saat 01:43 ) değiştirilmiştir.
Alt 28.Aralık.2016, 19:15   #10
Onursal Üye

•Rep Seviyesi :
Standart Her Hikayenin Bir Hikayesi Vardır: Her Ânımız Kayıt Altında
Her Hikayenin Bir Hikayesi Vardır: Her Ânımız Kayıt Altında

Çağımızda teknoloji son suratla gelişirken, hayatımızı da çepeçevre çevrelemektedir. Bu hızlı ilerleme yaşamımıza güzellikler katmakta ancak bazı güzelliklerimizi de alıp götürmektedir.

Anne ve babalar olarak çocuklarımızı bu teknolojik gelişimin zararlarından korumak, onların kişisel gelişimine olumlu etkide bulunmak en önemli görevlerimiz arasında yer almaktadır.
Çocuğun gelişiminde oyun çok önemli yer tutar.
Oyun arkadaşlıktır, yardımlaşmadır, takım çalışmasıdır, liderliktir, hayatı tanımaktır, insanları tanımak ve anlamaktır, düşene el uzatmaktır, bazen arkadaşını sırtına almak birlikte başarıya koşmaktır. Bu tanımlamalar uzar gider...

Teknolojik oyunların çocuklara, onların temiz dünyasına ne çok zararlar verebileceğini uzmanlar anlatıyor.

Bu hikayede amaç, anne ve babanın çocuklarla ilgilenmesi, onlara arkadaşları ile birlikte mutlu olacakları, düşünecekleri, keşif yapacakları bir oyunu oynatması ve çocukların isterlerse her konudan kendilerine oyun üretebileceklerinini öğretmesi.

Çocuklar yada ebevynler bu ve benzeri birçok oyun üretebilir.
Büyüklere biçilen görev, onlarla çocuk olmak değil. Onlara hedef verebilme...

Hikaye okununca belki başka bir anlam yüklenebilir. Her ânımızın kayıt altında olması da var işin içinde.

Ancak benim hikayede amaçladığım; çocuklar için oyun üretmek, yada onların oyun üretmesi.
Onların zihinsel ve bedensel gelişimlerine faydalı olacak oyunları oynamalarını sağlamak.

Buraya kadar anlattıklarım işin büyükler bölümü.

Hikaye çocukların okuması için yazıldığına göre, "çocuklar için ne var?" sorusuna gelince.

Sonunda ödül olan her oyun çocuklar için güzeldir. Kazanmak, yenmek, öne çıkmak ve "mutlu olmak" oyunun temel amacını oluşturur.

Hikayemizde oyun oynamak için çocuklara görev olarak; "bizim her ânımızı kayıt eden ve takip eden teknoljik cihazları saymayı" verdik.
Çok eğlendiler, eğlenirken de düşündüler,düşünürken de öğrendiler.

Gerçi hikayemizde oyunun bir kazananı olmadı. Ancak onlar mutlu oldular. Oyunun bir amacı da oyun oynayanları mutlu etmek değil miydi?

Amaç hasıl oldu.

Bundan yaklaşık kırk yıl önce. Karlı bir günde abim ve ben eve hapis olmuştuk. Dışarı çıkamıyorduk. Bir oyun bulmalıydık. üretici zekamızı devreye soktuk ve buğulanan camı silip, "sağ taraf senin, sol taraf benim."
dedik.

Sağdan gelen arabalar benim ve ben sayıyordum. Soldan gelen arabalar da onun. O da soldan gelen arabaları sayıyordu.

Evin içi cıvıl, cıvıl olmuştu. "Üç oldu, işte dört de geliyor. Seni geçtim. Oleyyyy!"
"Hayatta en çok sevdiğim şeylerdendir; çocukların oyun oynarken çıkardıkları sesler. Bazıları sevmese de ben severim. Evimizin önündeki çocukların sesleri, sitenin bahçesindeki oyun oynayan çocuk sesleri hep ilgimi çekmiştir. Gülümsememe ve mutlu olmama sebep olmuştur. Belki de bu yüzden çocuk hikayesi yazmayı seviyorum. Onlar mutlu olsunlar diye. Ağlayan, üzülen çocuk görmek istemiyorum. Onlar hep gülsün. Onlara gülmek, mutlu olmak yakışıyor." (anti parantez anlatayım dedim.)

40 yılı geçkin zaman oldu.

Hâla hatırlıyorsam abimle oynadığımız bu araba sayma oyununu, demek ki güzel bir oyun olmuş. İnternetsiz, Laptopsuz, tabletsiz, akıllı telefonsuz günlerdi o günler.

Ne güzel günlerdi o günler. İnsanlardan kaçmaz, mahallede oyun oynayan birlerini görsek hemen biz de dahil olurduk. Sosyaldik. Şimdiki gibi sosyal olmayan "sosyal medyalar" gibi değil.

Gülerken güldüğümüzü herkes görürdü. Üzüntümüzü de görür, dert ortağı olurlardı.

Şimdi sosyal medyada 3000 arkadaşın olsa ne yazar. Hastalanınca elini tutamıyorsa...

İYİ OKUMALAR

Shoryuken ve mustafa sazak bunu beğendi.

Konu Mehmet Serdar Ateş tarafından (15.Ocak.2017 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiket
çamlıca çocuk dergisi, hikaye, kübra, masal, mehmet serdar ateş

Seçenekler
Stil