denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci

“SOME SAID HE HAD AN AIR OF SAINTLINESS WHEN HE PASSED,
BUT IT SEEMED MORE LIKE THE STENCH OF HOLINESS...”

“KİMİLERİNE GÖRE O ÖLDÜĞÜ ZAMAN KUTSALLIĞIN ESİNTİSİ VARDI,
AMA DAHA ÇOK KUTSALLIĞIN LEŞ KOKUSU GİBİ GÖRÜNÜYORDU…”

One Upon A Time in Italy - Torpedo

Sevgili scanfan üstadımız şahsında, tüm Çizgi Diyarı’mıza armağanımızdır.
büyük beyaz & fındıkfındık

“A SAINT, AND A MOTHER LIKE NONE OTHER.”

“BİR AZİZE, VE DİĞERLERİ GİBİ OLMAYAN BİR ANNE.”

One Upon A Time in Italy - Torpedo

Torpedo 3.1.
One Upon A Time in Italy
Sanchez Abuli / Jordi Bernet

Torpedo aslında tam bir puzzle, bizim sıralamamıza göre olan ilk hikayemizde; Luca ismi, Baba’nın köpeğinden alınma.

2. Ahit (2. Antlaşma) içerisinde; 4 incil ve mektuplar var, hepsi; yani Vahiy vb… de dahil olmak üzere; 27 bölüm olup tamamı İncil’i oluşturur. Bu 4 İncil, Türkçe yazılışlarına göre; Yuhanna, Markos, Matta ve Luka’dır.

Luka (Luca), hristiyan inancında önemli bir yer tutar; havari olmayan ve Katolik Kilise’nin kafaya taktığı elçi Pavlus’un şahsi doktorudur ve İsa’dan yıllar sonra, sadece Pavlus’tan duyduklarına göre, adıyla anılan Luca İncili’ni yazan odur, tabii diğer üçü gibi; Tanrı esini ile yazıldığı iddia edilir.

“KÖPEKLER, BÜYÜCÜLER, FUHUŞ YAPANLAR, ADAM ÖLDÜRENLER, PUTPERESTLER, YALANI SEVİP HİLE YAPANLARIN HEPSİ DIŞARIDA KALACAKLAR.”
2. Ahit (İncil)

Bizde “Godfather”; sadece “Baba” olarak çevrilmiştir ki aslında “Tanrı Baba”dır, yani Tanrı'ya eş koşulmuştur sanki, Baba’lar kendilerini bir yerde Tanrı sanırlar, tıpkı Tanrı adına affetme yetkisi olan pederler gibi; elleri öpülür, Luca’lar da onlara hizmet eder.

“KÖTÜLÜK AKILDA YER ETMİŞ, İNATÇI VE ANCAK MUCİZE İLE İYİLEŞEBİLEN BİR RUH HASTALIĞIDIR.”
Novalis

Abuli ustanın, Balkanların Maksim Gorki’si olarak anılan; Romen yazar Panait Istrati ve dünya edebiyatına tırnaklarla kazınmış; Rus asıllı Polonyalı yazar Jerzy Kosinski’den ciddi boyutta etkilendiği açık.

"OYSA BEN DÜNYADA YAŞAYANLARIN HEPSİYLE KARDEŞ OLMAK İSTERDİM, AMA KİMSE BUNU İSTEMİYOR. KİMSE İYİ OLARAK DOĞAN BİRİNİN, İYİ YÜREKLİ YAŞAMASINA YARDIM ETMEK İSTEMEDİĞİ GİBİ, İYİ YÜREKLİ DOĞMA ŞANSINI ELDE EDEMEYEN BİRİNİN, İYİ OLMASINA DA YARDIMCI OLMUYOR."
Kodin - Panait Istrati

"İyi yürekli" doğma şansı ne kadardı Torpedo'nun?

"HER GÖRDÜĞÜMÜ HATIRLAYACAĞIMA SÖZ VERDİM. GÜNÜN BİRİNDE GÖZLERİMİ ÇIKARIRLARSA, HAYATIMIN SONUNA KADAR BÜTÜN BU GÖRÜNTÜLERİ BELLEĞİMDE SAKLAYACAKTIM."
Boyalı Kuş - Jerzy Kosinski

Abuli üstat Torpedo serisine kesinlikle çocukluğundan başlamıyor, araya serpiştiriyor asıl büyük mesajı usta, orijinal sıralamayı ben bilinçli bozdum, örneğin; bizim bundan önce yayınladığımız macerada Torpedo daha doğmamıştı; ama orijinal sıralamada Torpedo’nun kendisinin olduğu bu serüvenden sonra geliyor o macera, tam bir edebiyat eseri Torpedo; şiddetin şiiri.

“ÇOCUĞUNU KAYBEDEN ANNE İÇİN; HER GÜN İLK GÜNDÜR, BU ACI İHTİYARLAMAZ.”
Victor Hugo

Benim Torpedo tanımlamam:
TORPEDO LUCA, DAHA DOĞMADAN; KÖTÜYE, KÖTÜLÜĞE ARMAĞAN EDİLMİŞTİR.

Eser; bizim sıralamamıza göre, Sicilya’da devam ediyor, intikam sarmaşıkları.

Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim.

Tek dostumuz karanlık kaldı, adını anmadığımız, sevgi ve saygılarımla.

fındıkfındık
07.03.2014
Beşiktaş

Torpedo 3.1.
One Upon A Time in Italy
Bir Zamanlar İtalya’da

Sanatçılar:
Sanchez Abuli & Jordi Bernet

Kaynak:
gandor08

Balonlama:
büyük beyaz

Amatör Çeviri:
fındıkfındık

UYARI:
Bu eser, şiddet ve cinsellik içermekte olup (+18)’dir.

"Hakikat şarapta gizlidir."
cu58uwnncvwzmqk6s.jpg

cu58vaurwhfi831kk.jpg

cu58vn5eygb83cy44.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,642
Ya ısırırsa, abi çok kötüsün ya. Gecenin süprizi oldu bu, teşekkür ederim emekleriniz için her ikinizede, bir eser daha kazandırdınız bizlere. İyi varsınız.

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,187
Harika çizgiler...
Sayın "büyük beyaz" ve Sayın "fındıkfındık" kardeşlerime,
emeklerinden dolayı
ve bu güzel paylaşımlarından dolayı yürekten teşekkür ediyor,
devamını en kısa zamanda merakla gözlüyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324
Torpedo'nun bu serüveni "Bir Zamanlar İtalya'da"nın çok güzel bir çeviri-balonlama çalışması oluşunun yanı sıra, sunumundan, sevgili "fınfıkfındık" üstadın derin kültürü ve engin birikiminden de süzülmüş gelmiş gibi duruyor. Belli ki sevgisini de katmış. Çizgi romanı bu sunumuyla birlikte elde etmek ona bambaşka bir değer katıyor. Çizgi romanı bir solukta okuduktan sonra üstadın referans verdiği yazar ve eserleri de hemen okuma isteği geliyor insana. Jerzy Kosinski'nin otobiyografik romanı Boyalı Kuş'unu yıllar önce okumuştum. Panait Istrati'nin Varlık Yayınları'ndan kitapları vardı evde ama onları hiç okumadım. Bir de Jerzy Kosinski'nin 1971 tarihli aynı adlı kendi romanından senaryosunu da yazdığı 1979 tarihli "Merhaba Dünya" (Being There) filmini hiç unutmam. Peter Sellers'ın başrolünü oynadığı filmde ABD başkanı "Jimmy Carter"la inceden dalga geçiyordu.

Paylaşımı şahsım adına ithaf ettiğin için de ayrıca teşekkür ediyorum, emeğine sağlık dostum. Ayrıca balonlamayı yapan "büyük beyaz"a ve kaynağı sağlayan "gandor08"e de emekleri için teşekkür ediyorum.

Ben de "fındıkfındık" üstada hemen "Dünden Bugüne Beşiktaş (1998)" adlı kitabı ithaf ettim.

"İn vino veritas"

Son düzenleme:

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,962
Bernet imzalı her eseri çok seviyor çizgileri incelemekten keyif alıyorum
bu ustayı kendi dilimizde daha anlayarak okumamızı sağladığınız için çok
çok teşekkürler Fındıkfındık ve BüyükBeyaz..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Torpedo serimizi macera bazında yapmayı sürdüreceğiz. Eğer biri çıkarda ben bu seriyi basıp yayınlarım derse de bizim sıralamamızla yapmış olmayacak. Bu şekilde yapmamızın sebebi de Torpedo'yu tanıyıp anlamış olarak maceralara dalmak istememiz. Yeni sayımızda 3 vakte kadar sizlere sunulacak. Yaşasın çizgiroman.:)

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,664
Kasımpaşa
Şuna bir de macera bazında bir liste yapın, yapın da sağda solda aramaktan kurtulalım, bir de gelecek macerayı bilelim..

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
5.ci sayının ardından listeyi sunacağız şu an hazırlıklarımız sürüyor. Yüzlerce macera söz konusu, sıralamayı çocukluğundan itibaren yürütmeyi düşündüğümüz için biraz zamana ihtiyacımız var sadece..

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Torpedo, bambaşka bir duyarlıkla kaleme alınmış, aynı özenle çizilmiş, okuma keyfi yüksek bir seri. Aykırı bir tipleme çerçevesinde verilen aykırı mesajları, satır aralarına sıkıştırılmış soğukkanlı bakışıyla insanlık durumlarını "yargılamadan" aktaran, böylece kendine özgü bir dil tutturan özgün bir eser . Bu seri gözönüne serdikleri ve arka planda işledikleriyle kesinlikle dikkate değer.

Yarım kalmış Torpedo serüvenimize yeniden start verenlere çok teşekkürler..

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
211
226
Fındıkfındık üstadımız dediğini yaptı ve nihayet Torpedo diyarımızda Türkçe ve özel sunumlarla yer aldı. Hem Büyükbeyaz üstada hem de Fındıkfındık üstada çok teşekkür ederim.
İlk macerayı ilgiyle okudum.
Ancak bu son ve ikinci maceranın dosyasında ana rar dosyasının içinde iç içe iki rar dosyası daha olunca hem pc'den hem de tabletten defalarca indirdiğim halde açamadım :)
Daha sonra buraya yardım ricası yazdıktan sonra rar dosyasını açınca içinde iki rar daha olduğunu fark edip sorunu hallettim.
(Aynı sorunla karşılaşanlar olursa diye bilgi mahiyetinde buraya yazdım.)
Çeviri-balonlama ve bu değerli eser seçimleri için tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,734
44,020
denize sıfır
Fındıkfındık üstadımız dediğini yaptı ve nihayet Torpedo diyarımızda Türkçe ve özel sunumlarla yer aldı. Hem Büyükbeyaz üstada hem de Fındıkfındık üstada çok teşekkür ederim.
İlk macerayı ilgiyle okudum.
Ancak bu son ve ikinci maceranın dosyasında ana rar dosyasının içinde iç içe iki rar dosyası daha olunca hem pc'den hem de tabletten defalarca indirdiğim halde açamadım :)
Daha sonra buraya yardım ricası yazdıktan sonra rar dosyasını açınca içinde iki rar daha olduğunu fark edip sorunu hallettim.
(Aynı sorunla karşılaşanlar olursa diye bilgi mahiyetinde buraya yazdım.)
Çeviri-balonlama ve bu değerli eser seçimleri için tekrar teşekkür ederim.

Linkler için Matruşka'dan esinlendik.:) Çözdüğünüze sevindim yoksa bizi uyku tutmazdı. İyi seyirler.:)

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,620
hiçbiryerde :)
Anladığım kadarıyla "Bir Zamanlar İtalya'da"
diye bir kitaptan bölümler okuyoruz ama ne
bölümler! Müthiş çarpıcı hikayeler,
ellerinize, zihninize sağlık arkadaşlar...

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,855
Çizgi roman aslında pek okumuyorum. Ama derler ya, dost ikram edince zehir olsa yenilir. İşte o mesele. Gösterdiğiniz emekler için teşekkürler arkadaşlar.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
Söylenebilecek her söz yazılmış. Usta Sanatçı Jordi Bernet'in güzel kadınlarla dolu diğer eser-
lerini de (gandor08'in yardımlarıyla) bekliyoruz.Çok sağolun sayın Fındık Fındık ve Büyük Beyaz.