Klasik Serilere Ulaşma Sorunu

Atameric

Yeni Üye
28 Ocak 2022
5
14
Herkese merhabalar. Klasik çizgi romanların eminim hepimizde yeri bambaşkadır. Açıkçası ben bu eserleri okuduğumda sanki yazıldıkları senelere dalıp gidiyorum ve büyük keyif alıyorum. Ancak ne Spider-Man Klasik ciltleri ne X-Men Klasik ciltleri ne de Avengers Klasik ciltleri hiç bir yerde yok. Olsa da değerlenecek arsa fiyatına (!) koyuyorlar fırsatçılar maalesef. Bu eserler satışta olmasa da taratıp paylaşmaya da telif sıkıntısı çıkarıyorlar. Klasik çizgi roman severler olarak ne yapmamız gerek? Bu işin içinden nasıl çıkılır fikri olan var mı?

Atameric

Yeni Üye
28 Ocak 2022
5
14
Bu konuda elini taşın altına koyacak bir üstadım varsa çok minnettar kalırım. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

virtualman

Yeni Üye
23 Ara 2010
66
215
Çanakkale
Belki tuhaf bulunup ne alaka diyebilirsiniz ama kendi çözümümü yazayım dedim. Yaşım ileri olmasına rağmen italyanca öğrenmeye başladım. Olur veya olmaz zaman gösterecek. Sebebi fumettileri okuyacak düzeye gelebilmek. Çünkü internet sayesinde artık en yeni sayıları bulabilmek bile mümkün. Çok uzun yıllar boyunca fumettilerin basılmasını beklemekten bıktım usandım. Çizgi roman forumlarında çevirileri yapılan fumettiler de benim okuduklarım değil. İngilizce temelli Marvel ve DC çizgi romanlarının da oldukça fazla ve bunların tamamının basılmasını beklemenin hayal olduğu göz önüne alındığında ingilizce öğrenip orijinalinden okumanın tüm sıkıntılara çözüm olabileceğini ve ingilizcenin de italyancaya göre daha kolay öğrenilebileceğini düşünmekteyim. Benim merakım yok ABD çizgi romanlarına. Maalesef yabancı çizgi romanların tüm külliyatına türkçe basım olarak ulaşmanın oldukça zor oluşu nedeniyle hevesi ve imkanı olan çizgi roman severlerin dil öğrenerek kendi işini kendi görmesinin denenmesi gereken bir yol olduğu kanaatindeyim.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,403
İzmir
Belki 4*4'lük bir seviyeye gelinemeyebilir ama okuduğunu kısmen anlayabilecek bir düzeye ulaşılması bence de mümkün.
Takıldığın yerde lügata bakarsın, olur biter.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,542
28,638
İzmir
Belki tuhaf bulunup ne alaka diyebilirsiniz ama kendi çözümümü yazayım dedim. Yaşım ileri olmasına rağmen italyanca öğrenmeye başladım. Olur veya olmaz zaman gösterecek. Sebebi fumettileri okuyacak düzeye gelebilmek. Çünkü internet sayesinde artık en yeni sayıları bulabilmek bile mümkün. Çok uzun yıllar boyunca fumettilerin basılmasını beklemekten bıktım usandım. Çizgi roman forumlarında çevirileri yapılan fumettiler de benim okuduklarım değil. İngilizce temelli Marvel ve DC çizgi romanlarının da oldukça fazla ve bunların tamamının basılmasını beklemenin hayal olduğu göz önüne alındığında ingilizce öğrenip orijinalinden okumanın tüm sıkıntılara çözüm olabileceğini ve ingilizcenin de italyancaya göre daha kolay öğrenilebileceğini düşünmekteyim. Benim merakım yok ABD çizgi romanlarına. Maalesef yabancı çizgi romanların tüm külliyatına türkçe basım olarak ulaşmanın oldukça zor oluşu nedeniyle hevesi ve imkanı olan çizgi roman severlerin dil öğrenerek kendi işini kendi görmesinin denenmesi gereken bir yol olduğu kanaatindeyim.

Kesin çözüm bu gözüküyor. Serileri orijinal dilinde takip etmek.
Sırf Dampyr okumak için bile vakit bulursam İtalyanca öğrenmek isterdim.

Atameric

Yeni Üye
28 Ocak 2022
5
14
Haklısınız. Peki Diyar'ımızda (umarım yeni bir üye olarak bu şekilde ifade etmem uygunsuz olmamıştır :) ) Marvel özelinde karakterlerin klasik sayıları, eventler ve onların crossoverları dahil detaylı bir okuma sırası var mı acaba sayı sayı?

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Haklısınız. Peki Diyar'ımızda (umarım yeni bir üye olarak bu şekilde ifade etmem uygunsuz olmamıştır :) )
Marvel özelinde karakterlerin klasik sayıları, eventler ve onların crossoverları dahil detaylı bir okuma sırası var mı acaba sayı sayı?

Örneğin Spider-Man için şöyle bir liste yapılmış:

http://www.cizgidiyari.com/forum/or...ede-yayinlanan-orumcek-adam-okuma-sirasi.html

İlgilendiğin seri için varsa kendi sayfasından,
yoksa arama kısmından aratarak bulabilirsin.