Zübük / Sayı 25

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,113
Sayın ritvan ;

ZÜBÜK okuma günlüğü : ZÜBÜK OKU(YORUM) :

"Çirkin ve mutsuz bir dünyada en zengin adam bile ancak çirkinlik ve mutsuzluk satın alabilir." -----> Bernard Shaw

"İnsanların çoğu yılda iki-üç kere düşünür. Ben haftada iki-üç kere düşünerek uluslararası üne ulaştım." -----> Bernard Shaw

"Akılsızların beyni, felsefeyi budalalık , bilimi hurafe, sanatı gösteriş haline getirir. İşte üniversitelerimizdeki eğitim de böyle." -----> Bernard Shaw

"Yaratıklar arasında gerçekten korktuğum yegane hayvan insandır." -----> Bernard Shaw

"Tanrısı gökte olanlardan kendinizi sakının." -----> Bernard Shaw

Çoğunuz biliyordur. Ama bilinenlerin tekrarı da bazen güzeldir ...
"Einstein Şhaplin'e ( Şarlo )
-- Sanatınıza hayranım. Bütün dünya sizi anlıyor." demiş.
Şarlo gülmüş :
--Beni şaşırtıyorsunuz. Bütün dünya da size hayran ama, sizi anlayan bir kişi yok.

Einsetin ile Chaplin açık bir otomobilde giderlerken halk tarafından alkışlanmışlar. Chaplin Einstein'e dönmüş :
-- İkimizi de alkışlıyorlar profesör... Lakin beni anladıkları için , sizi anlamadıkları için..."

"....... Ve yarattığı Şarlo tipi o kadar tutundu ki , kendisi bile "Şarloyu en iyi taklit edenler" arasında tertiplenen bir yarışmada ancak yedinci olabildi."

Alıntısız yorum :
Dedo11 Yorumu : Yeni İstanbul gazetesinde Halide Nusret Zorlutuna güya öztürkçe akımını kötüleyecek ya tutmuş bilinen tüm öztürkçe düşmanı olanların kendi uydurdukları sözcükleri sanki Türk Dil Kurumu türetmiş gibi söylediği "İçi geçmiş dinsel kişi" ( Güya imam bayıldı için böyle sözcük önermiş miş TDK) , "Gökgötürü konuksal avrat" ( Güya "Hostes" sözcüğüne karşılık bunu TDK önermiş miş , miş , miş)
Düşünebiliyor musunuz ? Suç delilini siz üretiyorsunuz - türetiyorsunuz sonra da onu suçlayacağınız kişi veya kuruma mal ediyorsunuz... Bu satırlar size başka tür deliller üreten Fetocuları aklınıza getirdi değil mi? İşte eskiden de ideolojik , felsefi , düşünce vb. alanında böyle sahtekarlıklar vardı... Gençliğimde sağ görüşlü kişiler öztürkçe akımını kötülemek için aynen bu kalıpları örnek gösterirlerdi...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

Son düzenleme:

Levent 16

Aktif Üye
22 Kas 2011
311
1,615
Türkiye'de yayınlanan en iyi mizah dergilerinden biri.

Ne zaman Aziz Nesin denilse aklıma Aziz Nesinin Bir Sürgünün Anıları kitabı aklıma gelir. Bir insana haksız yere nasıl sıkıntı çektirilir, nasıl eziyet edilir konusunun kitabı. Hiçbir zaman komünist olmadığı halde neden kendisine komünist dendiğini "Bu kış komünizm gelecek" lafını duymuş biri olarak bu kitapta kendi anılarından okudum. Bir zamanların yıllarca süren meşhur komünizm paranoyasına kimler kendini nasıl kaptırmış düşündürten bir kitap.