Zübük / Sayı 11

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,114

Sayın ritvan ;

ZÜBÜK okuma günlüğü : ZÜBÜK OKU(YORUM) :

Derler ki , erenlerin olmazmış solu sağı ...

Şapkalı kafamızın içi örümcek ağı...
Yirminci yüzyılda biz yaşayıp ortaçağı ,
Bir mucize yarattık , yoktur tarihte eşi ;

Çarşamba'dan bellidir Perşembe'nin gelişi!

Kıblesi para onun , ne Medine , Mekke'dir ,
Silindir'in altından görünen şey takkedir ,
Müessese sanırsın , hephsi birer tekkedir ,
Bizler de o tekkenin demokrasi dervişi...

Çarşamba'dan bellidir Perşembe'nin gelişi!

Dedo11 Yorumu : Yorumumu yazı harflerini renkleyerek büyütürek gösteriyorum ...

Orta Sayfada :
Konuşan : Meral Çelen
REFİK HALİD KARAY'la BİR KONUŞMA
"Ben muhalifim ; en iyi hükümetten en kötü hükümete kadar hepsine muhalifim." "Benim yazı yazdığım zamanlar basın hürriyeti daha genişti."

6. Sayfada : Yarışma Yazıları :
Bu sayıda yayınlanmaya değer bulunup yazı parası olarak 50 lira gönderilen Savaş Büke'nin "Osman" adlı anlatısı bir harika ... Okumanızı öneririm...

6. Sayfada :
"Çok ayıp!
Tarihin her döneminde ve her toplumda hırsızlık suç sayılmıştır. Yazı hırsızlığı ise , hırsızlıkların en aşağılığıdır. Çünkü , çok büyük ihtiyaç içindekin insanın ekmek , örtünecek bir çul çalması affedilebilir , ama ün için , para için başkasının yazısını çalmanın hiç bir gerekçesi olmaz."
Dedo11 Yorumu : Ankara Keçiören'den Budak Örs adlı kişi "Yarışma Yazıları" bölümüne "Komple - Otomatik - Merdiven" anlatısını göndermiş. Kazanmış. Bunun karşılığında Zübük ten 50 TL gönderilmiş. Ancak tüm araştırmalara rağmen itiraf etmeyen Örs'ün bu öyküyü Max Adeler den çevirip çaldığı ortaya çıkmış...
Burada benim yorumum başlar :
1 - "Her toplumda hırsızlık suç sayılmıştır" deniyor ben bu konudaki yargının her toplum için ve her zaman için geçerli olmadığı kanısındayım...

2 - Yazıda bazı bazı çalmanın mazur gösterileceğini anlatıyor.
Hoşgörülecek hırsızlık durumunda çalmayı hoşgörmek gerekmez. Ona neden olan toplumsal , ekonomik koşullara karşı da mücadele etmek gerekir...
3 - Başkasının yazısını çalmayı hiçbir koşulda hoşgörmeyiz deniyor. Doğrudur ancak bunun dışında hiçbir koşulda hoşgörülmeyecek hırsızlık yok mu?

Devleti soymak hoşgörülebilir mi , hiç ihtiyacı yokken milyarlarına milyarlarını katanlar hoşgörülebilir mi , vatanını peşkeş çekip nemalananlarınki hoşgörülebilir mi .... bunlar yazıyı çalmaktan daha mı küçük suçtur !!!

La Rochefoucanld ( Çeviren : Hasan Deniz ) diyor ki :
Bazı suçlar var : Parlaklığından ve ölçüleri aştığından

Suçsuzluk olur , şeref payesine uluşarılar ;
İşte beceriklilik denir bu yüzden
Milletleri yağma etmeye
Ve ülkelere hayasızca sahip olmak
Adlandırılır "Fetih" diye..

Dedo11 Yorumu : Doğru ama eksik. Tamam işgal ve yağmayı "Fetih" diyenler hiç olmazsa belli tarihi dönem için o da Fethi yapanlar için adlandırılabilir. Elbette ki fethi yaptım diyen taraf için bir ölçüde geçerli olabilir. Peki ..... Ya çağımızda silah vb gücü elinde bulundurup dünyanın her yerini cehenneme çeviren emperyalizmin yaptığı ne olacak. Ona şimdi "Medeniyet götürüyoruz" , "Demokrasi götürüyoruz" , "... Bahar götürüyoruz" , "O topraklar bize vadedilmiş topraklardır" diyenlerinkine ne diyeceğiz. Yani tarihin derinliklerindeki "Fetih" sözcüğüne sığınanları eleştirip bugünküleri görmezden gelmek doğru mu ?

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...