Yeni Bir Projemiz Var

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,888
İstanbul
Sevgili dostlarım,

Birkaç gün içinde yeni bir projeye başlıyoruz. comedian dostumla birlikte gerçekleştireceğimiz (daha doğrusu başlayacağımız) bu proje çok zamanımızı almayacak; sadece on bin yüz seksen üç günümüzü, yani yaklaşık 28 yılımızı alacak. Projemiz, daha önce tüm bantlarını forumda paylaştığım ve kısa bir tanıtımı aşağıda yer alan Modesty Blaise'in her gün birer bandını Türkçeleştirip vermek şeklinde olacak.

Umarım forumun ömrü, bizim ömür ve heyecanımız bu projeyi tamamlamaya yeter. Aksini isteyenlere inat umarım forumumuz çok uzun ömürlü olur. Faaliyetlerimizi çeşitlendirmeyi ve renklendirmeyi başarırsak bu dileğimiz gerçek olacaktır. Yani bu bizim elimizde.

Yelkenlerimiz rüzgarla dolsun, güneşimiz bol olsun!

MODESTY BLAISE

İngiliz yazar Peter O'Donnell ile çizer Jim Holdaway'in işbirliği sonucu yaratılan Modesty Blaise, ilk olarak 13 Mayıs 1963 tarihli Evening Standard adlı İngiliz gazetesinde boy göstermiştir.

Modesty Blaise, The Network/Şebeke adıyla bilinen uluslararası suç örgütünün eski lideri iken emekli olmuş ve Londra'da lüks bir çatı dairesinde yaşamaya başlamıştır. Görünürde emekli olduğu halde Modesty ve ortağı Willie Garvin kendilerini sık sık heyecanlı maceraların ortasında bulmuş ve çoğunlukla yine suç ustası düşmanlarla savaşmak zorunda kalmışlardır. Genelde bu olaylara hem yakın bir arkadaşları hem de İngiliz İstihbaratında önemli bir mevki sahibi olan Sir Gerald Tarrant'ın ricaları üzerine bulaşmaktadırlar. 1970 yılında çizer Jim Holdaway aniden ölünce yerine İspanyol ressam Enric Badia Romero geçmiştir. Romero, 1979'a dek Modesty Blaise çizmiş, onun ardından da bu görevi John Burns, Pat Wright ve Neville Colvin üstlenmiştir. 1986 yılının sonunda Romero aynı göreve yeniden geri dönmüştür. 1993 yılında, o tarihe dek basılan on iki bin günlük bant koleksiyonuyla 30. yıldönümünü kutlamış, ertesi yıl ABD'de ilk kez DC Comics tarafından Dick Giordano'nun çizgileriyle albüm formatında basılmıştır. 1996'da kısa öykülerden oluşan bir Modesty Blaise koleksiyonu olan Cobra Trap yayınlanmıştır. Bu kitabın başlığını oluşturan öykü ise Modesty ve Willie'nin maceralarına kesin ve uygun bir son duygusu getirerek serinin bitimini getçekleştirmiştir. Cobra Trap'ın yayınından sonra günlük gazete bantı beş yıl daha sürmüş ve 11 Nisan 2001'de, O'Donnell'in 81. yaşgününde sona ermiştir. Modesty Blaise günlük gazete bantının ilk etaptaki başarısının ardından O'Donnell'a karakterlerini sinemaya taşıması için ilk teklif ise, 1964 sonbaharında gelmiştir.

MBwpMASTER.jpg

1960'ların ortalarında önce Yeni İstanbul Gazetesi'nde orijinal başlığıyla ve aynı on yılın sonunda da Cumhuriyet Gazetesi'nde Dişi Bond-Modesty Blaise başlığı altında, casusluk içeren konularından dolayı James Bond ile benzerlik kurularak günlük bantları yayınlanmıştır.

izgiromanAnsiklopedisi428a.jpg

Modesty Blaise'in 30 Ekim 1973 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan bantı.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,036
İstanbul-İzmir
Gazetelerden sonra filmini seyredip hayran kalmıştım!
Ben hem merakla bekliyorum hemde elimi taşın altına sokmaya hazırım; Çay kahve bile taşırım sizlere :)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,846
137,584
Allah kolaylık versin:D
Zor ama güzel bir işe imza atacaksınız,şimdiden emekleriniz için teşekkür ederim.

okan1964

Onursal Üye
27 Ağu 2012
689
933
Uzun soluklu projelere el atmak çok büyük özveri ve sabır işi. Her ikinize de canı gönülden başarılar , kolay gelsin..

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,092
Sarıyer
Eskiden gazeteler çizgi roman bandları yayınlardı artık forum(lar) yayınlayacak sanırım. Kısa sürede izinizi takip edecek başkaları çıkacaktır.

Kolay gelsin.

serifengin

Onursal Üye
23 Eki 2009
2,616
6,036
İstanbul-İzmir

Ehihehe buldum işte İmdb'den :)
Çok eskiden seyrettiğimi hatırlıyorumda erkek arkadaşı ten rengi banta silahını parçalayıp sırtına yapıştırmıştı!
Sabırlı olun yabancı dildede olsa orjinal filminide ekleyeceğim forumumuza :)

pereventi

Süper Üye
27 May 2010
1,150
1,450
güney
bir dedektif gibi takipteyiz kuşkunuz olmasın,direnc11 ve comedian dostlara bu yorucu ve zahmetli yolda başarılar diler,sabırsızlığımı bildiririm

savok

Admin
30 Eki 2009
19,995
83,786
Kasımpaşa
Hayır olmaz, izin vermiyorum.
Her gün bir band olmaz..
Kesinlikle olmaz..
Neymiş band, nereden çıktı?
En az üç band, o da bir sayfa eder
yaklaşık 9 yılı biraz geçer
bu şartla izin veririm hiç kusura bakmayın..
Bizde böyle..
Racon üstüne racon olmaz..

pandora1972

Süper Üye
1 Ağu 2012
2,229
4,835
Allah uzun ömür versin,
ayrıca akıl fikir de versin:)
abi, ben diyorum bu sevda normal değil diye
annem haklı galiba biz hiç büyümeyeceğiz
büyümeyelim

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,134
20,715
üç band bir sayfa 30 günde 4 sayfadan 120 sayfa.
açık arttırma gibi oldu. biliyorum,bizleri kırmazsınız.
sevgili profesör bizi bunca sene bekletmez.
türkçelerini bulur, ona göre.sizlerinde
çalışmaları böylece güme gider ,benden söylemesi.
işin şakası.elinize sağlık . bekliyoruz. :)

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,094
Kastamonu
Ben okuduklarım konusunda fazlaca seçiciyim, bu çizgi romanı da beğenip beğenmeyeceğimi bilmiyorum. Ama şu var ki fikir çok çok çok güzel...

Bizim insanımız, Allah'ın insanlara bahşettiği yaratıcılık yeteneğini sadece yabancıların tekelinde sanır. Her şeyi onlardan kopyalamak, yanlış yapmamanın en kestirme yoluymuş gibi gelir. Oysa ki bizler de onların taklit edecekleri yüzlerce, binlerce yeni şey üretebiliriz...

Bu harika fikir için yürekten kutluyorum dostlarımı...

kast44

Kıdemli Üye
19 Tem 2012
181
308
Arkadaşım,düşünceniz ve işe başlangıcınız hayırlı ve daim olur inşallah.Ancak bu bantları günlük 3 adet yaparsanız daha kısa sürede biter ve daha da zevkli olur inancındayım.
Kolay gelsin şimdiden..

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
388
9,657
İstanbul
Tarayacak kitap kalmayınca sonunda,
gazete bantları çıkacak devreye, uzun soluklu bir macera
arkadaşlar! sizleri cesaretinizden dolayı kutluyorum kolay gelsin...