Türk İslâm Sanatı - Fasikül 03

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,340

Türk İslâm Sanatı - Fasikül 03
Milliyet Gazetesi Kültür ve Sanat Eki (1981)
300 dpi, 34 MB, 8 sayfa, tabloid boy, müdahelesiz doğal tarama

T_RK_SLAM_SANATI_M_LL_YET_03_kapak.jpg

(Mega)

Saygılarımla

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,051
75,669
hiçbiryerde :)
Çoğu kişiden duyuyorum,
ortaokul sıralarında cilt
işlerini öğrenmişler, hiç
öyle bir ders ya da kurs
hatırlamıyorum, ben ne
yapmışım yahu o yıllarda:rolleyes:
Elinize sağlık üstadım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,340
Çoğu kişiden duyuyorum,
öyle bir ders ya da kurs
hatırlamıyorum, ben ne
Elinize sağlık üstadım.

Sevgili "yeryüzü", geçen yıl "Kâğıt, Mukavva ve Cilt İşleri (1972)" adlı kitabı ÇD'nda paylaşmıştım (ekran görüntüsü aşağıda), hatta büyük çökmeden sonra "kayıp paylaşımı" olarak yeniden sunmuştum. Ama şu anda sitede yok. O nedenle linkini buraya aktaramıyorum. Ancak bu kitapta anlatılan birçok işi ortaokuldayken bize yaptırmışlardı. Üstelik okulumuz sanat okulu filan da değildi. Hafta sonları çarşılarda o dükkân senin bu dükkân benim dolaşır dururduk; halı ipliği, cilt bezi, tutkal, marangoz malzemesi, yağlı boya vs. arardık öyle. Kimimiz zevk alarak bu işlere sıvanırdık, çoğumuz da nefret ederdik.
(Not: Paylaşımın akibetini merak etmiyor değilim!)

16_04_2015_18_30_43.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,669
Kasımpaşa

Sevgili "yeryüzü", geçen yıl "Kâğıt, Mukavva ve Cilt İşleri (1972)" adlı kitabı ÇD'nda paylaşmıştım (ekran görüntüsü aşağıda), hatta büyük çökmeden sonra "kayıp paylaşımı" olarak yeniden sunmuştum. Ama şu anda sitede yok. O nedenle linkini buraya aktaramıyorum. Ancak bu kitapta anlatılan birçok işi ortaokuldayken bize yaptırmışlardı. Üstelik okulumuz sanat okulu filan da değildi. Hafta sonları çarşılarda o dükkân senin bu dükkân benim dolaşır dururduk; halı ipliği, cilt bezi, tutkal, marangoz malzemesi, yağlı boya vs. arardık öyle. Kimimiz zevk alarak bu işlere sıvanırdık, çoğumuz da nefret ederdik.
(Not: Paylaşımın akibetini merak etmiyor değilim!)

16_04_2015_18_30_43.jpg

Üstadım elimizde olmayan bir nedenle konu bir şekilde silinmiş olabilir.
Bence en iyisi yeniden yükleyin.
Ekstra emek için özür dileklerimizle..

12 Şub 2010
15,006
543,799
Çoğu kişiden duyuyorum,
öyle bir ders ya da kurs
hatırlamıyorum, ben ne
Elinize sağlık üstadım.

Tahminim şöyle:)

Köy Enstitülerinde marangozluktan çiftçiliğe kadar hayatta lazım olacak dersler vardı. Bunlar kapatıldıktan sonra öğretmen kadroları normal okullara dağıtıldı ve bir kısım müfredatına da normal okullarda devam edildi.

Benim kuşak artık sonlarına denk gelmişti.Tarım, el işi gibi dersler vardı. Şimdi ne alemde bilmiyorum.

Ciltçiliği ben de ortaokuldayken öğrendim ve yaptım. Ama şimdi nasıl yapılır? Hayal meyal bir kaç şey var anılarımda.

Sevgili KARAOĞLAN hala çok iyi anımsıyor ve bizzat cilt yapıyormuş.
7. Yıl kutlamalarında bizzat ciltlediği Karaoğlan cildine Suat Yalaz usta bile hayran olmuştu. Sağolsun benim için de şahane bir Karaoğlan cildi yaptı ve gönderdi. bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum ona.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,669
Kasımpaşa

...
Sevgili KARAOĞLAN hala çok iyi anımsıyor ve bizzat cilt yapıyormuş.
7. Yıl kutlamalarında bizzat ciltlediği Karaoğlan cildine Suat Yalaz usta bile hayran olmuştu. Sağolsun benim için de şahane bir Karaoğlan cildi yaptı ve gönderdi. bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum ona.

Benim bir kedim bile olmadı...
Bana kimse karaoğlan cildi yollamadı...

12 Şub 2010
15,006
543,799
Sevgili scanfan fevkalade konulara imza atmaya devam ediyor, teşekkür ediyorum.

Cilt deyince hep Conan'da sözü geçen " Skelos'un Demir Kablı Kitabı:) " aklıma geliyordu. ne de olsa çizgi romancıyız:D

Görgüsüzlük olarak nitelenmez umarım. Dublin Üniversitesi'nin dünyaca ünlü kütüphanesinde ve yine Dublin'de bir müzede seyrettiğim eski kitapların ciltlerinden söz etmem lazım.

Cilt deyip duruyordum ama görmeden ne kadar anlatılsa olmaz. Gerçek anlamda sanat şaheserleri, hazineler değerinde ciltler var. Bunları görünce cilt kavramına saygım arttı:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,340
Sevgili scanfan fevkalade konulara imza atmaya devam ediyor, teşekkür ediyorum.

Cilt deyince hep Conan'da sözü geçen " Skelos'un Demir Kablı Kitabı:) " aklıma geliyordu. ne de olsa çizgi romancıyız:D

Görgüsüzlük olarak nitelenmez umarım. Dublin Üniversitesi'nin dünyaca ünlü kütüphanesinde ve yine Dublin'de bir müzede seyrettiğim eski kitapların ciltlerinden söz etmem lazım.

Cilt deyip duruyordum ama görmeden ne kadar anlatılsa olmaz. Gerçek anlamda sanat şaheserleri, hazineler değerinde ciltler var. Bunları görünce cilt kavramına saygım arttı:)

Sevgili "profesör" üstadım. Ciltçilik, (daha doğrusu "Demir Kablı Kitab") deyince aklıma geldi. Nette şöyle bir habere rastlamıştım: Ürdün'de bir mağarada 70 metal kitap bulmuşlar. Bu minik kitaplar Hıristiyanlığın ilk günlerine aitmiş. Şimdi "Vizontele" filminde olduğu gibi "Vallahi benim de aklıma gelmişti!" diyeceğim ama çok basmakalıp olacak. Ben aykırı ciltler yapmaya bayılırdım, bunlardan birinde kapakta çok sayıda metal parça vardı ama sadece kapağı öyleydi. Tüylü koyun postu (seccadeden bozma) ise ciltte kullandığım bir diğer materyaldi!

rd_n_ma_ara_metal_antik_kitaplar.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,051
75,669
hiçbiryerde :)
Okuyucu kaldığı yeri unutmamak için kıvırabiliyor muymuş kitabı :)
Gerçekten çok ilginçmiş metal kitap, ilk kez görüyorum sanırım...
Daha çok resim sergisi kataloguna benziyor kitap :)

.

Son düzenleme: