TOM SAVYER / Çocuk Sesi / 1947-1948

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,100
6,469
Bugün dostumuz @ritvan tarafından yayınlanan çizgi öykünün bulunduğu derginin , basın tarihimiz açısından önemli yeri bulunuyor. Öncelikle , Çocuk Sesi dergisi , Türkiye'de Latin harfleriyle yayınlanan ilk çocuk dergisi . Ayrıca bu dergi , son sayısı olarak tespit edilen 464. sayı üzerinden denilebilir ki , Cumhuriyet tarihimizin en uzun soluklu dergilerindendir . Gazi Üniversitesi'nden Sn. Melike Erdil'in araştırmasına göre , Çocuk Sesi dergisi Türkiye'de çizgi romanların ilgi görmeye başlamasında büyük katkıya sahiptir. ( Melike Erdil'in kaynak olarak kullandığım makalesine net üzerinden Dergipark sitesinden ulaşılabilir.) Dergide , Sn. @ritvan 'ın paylaştığı '' Tom Sawyer Serüvenleri '' çizeri Altan'ın dışında , Sezai Solelli , Abdullah Ziya Kozanoğlu , Kenan , Cemal , Avni Nuri , Görkey , Orhan Tolon ve de favori çizerlerimden Münif Fehim gibi çizerler yer almışlar. ( Derginin çeşitli sayıları , Sn. @ertuğrul ve yine bu bantları bize sunan Sn. @ritvan paylaşımları olarak diyarımızdan okunabilir. ) Bugünkü , 14 sayfalık '' Tom Sawyer Serüvenleri ''nin çizimlerini oldukça beğendiğimi , dönemin başarılı çalışmalarından biri olarak gördüğümü belirtmeliyim. Çok teşekkürler emeklerinize @ritvan

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,906
5,290

Sayın ritvan ;

Dedo11 Yorumu :
Cengiz Aytmatov'a soruyorlar : "Neden o aşk romanı orada bitirdin. Neden devam ettirmedin?."
Yanıt : "Sevgilisi ile evlendikten sonra neyi yazacaktım.Evdeki dırdırı mı ? Karı koca kavgasını mı?"

Şimdi ben bunu durup dururken niye yazdım ?

Tom Savyer'in serüvenlerinin buradaki çizgi romanının son karesine lütfen bakınız. Şunlar yazıyor :

"Birada küçük Tom Savyerin Hikayesi bitiyor. Bitmesi lazım çünkü devam ederse büyük ve zengin bir adaman hikayesini anlatmak icap edecek..."

Yani yazma sanatının önemli bir özelliği de anlatmanın çekiciliğine ( başkaları olsa "Anlatmanın şehvetine kapılıp" diye yazardı. Ben o kelimeyi bu tür anlatımlar için yerinde bulmuyorum. ) kapılıp hep anlatmaya devam etmemek gerekir bazen. Oysa iyi bir yazar anlattığını nerede bitirmesini de bilmeli...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ...