The Dyatlov Pass Mystery (Europe Comics 2023) (İngilizce)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011
s://hizliresim.com/3nh3rda]

Dyatlov Geçidi Gizemi (Avrupa Çizgi Romanları 2023)
İngilizce | CBR | 101 sayfa | 58,66MB

İnsan saldırısı mı yoksa canavar saldırısı mı?

Gizli ordu nükleer testleri mi?

Çığ mı?

Yoksa geçici delilik mi?

1 Şubat 1959 gecesi "Dyatlov Geçidi" yamaçlarında dokuz deneyimli dağcının ölümüyle sonuçlanan gerçekte ne oldu?

TARİHSEL BİLGİ

Dyatlov Geçidi olayı ("Dyatlov Tur Grubunun Ölümü"), 1 ve 2 Şubat 1959 tarihleri arasında kuzey Ural Dağları'nda dokuz Sovyet yürüyüşçünün
belirsiz koşullar altında öldüğü bir olaydı.

Ural Politeknik Enstitüsü'nden Igor Dyatlov liderliğindeki deneyimli yürüyüş grubu, Sovyetler Birliği'nin Rusya SFSR'sindeki Kholat Syakhl'ın doğu
yamaçlarında bir kamp kurmuştu. Gece boyunca bir şey, yoğun kar yağışı ve sıfırın altındaki sıcaklıklar nedeniyle yetersiz giyinirken
çadırlarından çıkıp kamp alanından kaçmalarına neden oldu.

Grubun cesetleri keşfedildikten sonra, Sovyet yetkilileri tarafından yapılan bir soruşturma, altısının hipotermiden, diğer üçünün ise fiziksel travma nedeniyle öldüğünü belirledi. Bir kurbanın kafatasında büyük hasar vardı, ikisinde ciddi göğüs travması vardı ve diğerinin kafatasında küçük bir çatlak vardı. Cesetlerden dördü bir derede akan suyun içinde yatarken bulundu ve bu dördünün üçünün kafa ve yüzündeki yumuşak doku hasar görmüş durumdaydı; cesetlerden ikisinin gözleri eksik, birinin dili eksik ve birinin kaşları eksikti. Soruşturma, ölümlere "zorlayıcı bir doğal gücün" neden olduğu sonucuna vardı. Hayvan saldırıları, hipotermi, çığ, katabatik rüzgarlar, infrasound kaynaklı panik, askeri müdahale veya bu faktörlerin bazı kombinasyonları dahil olmak üzere açıklanamayan ölümleri açıklamak için çok sayıda teori öne sürülmüştür.

Rusya, 2019 yılında olayla ilgili yeni bir soruşturma başlattı ve sonuçları Temmuz 2020'de açıklandı: ölümlere çığın yol açtığı yönünde. Çığdan sağ kurtulanlar, görüş mesafesinin düşük olduğu koşullarda, yetersiz kıyafetlerle aniden kamplarını terk etmek zorunda kalmış ve hipotermiden ölmüşlerdi. Bölge savcılığı başkan yardımcısı Andrey Kuryakov şunları söyledi: "Bu kahramanca bir mücadeleydi. Panik yoktu. Ancak bu koşullar altında kendilerini kurtarma şansları yoktu." EPFL ve ETH'den bilim adamlarının yürüttüğü bir çalışma 2021'de yayınlanan Zürich, levha çığ olarak bilinen bir tür çığın, yürüyüşçülerin bazı yaralanmalarını açıklayabileceğini öne sürdü.

Bölgedeki bir dağ geçidine daha sonra grubun anısına "Dyatlov Geçidi" adı verildi. Olay artık birçok dilde "Dyatlov Geçidi olayı" olarak anılıyor. Ancak olay yaklaşık 1.700 metre (5.600 ft) uzakta, Kholat Syakhl'ın doğu yamacında meydana geldi.

Bölgede bir anıt grubun anısına saygı olarak dikilmiştir.

[/B]​

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,001
5,926
Gizemli olaylar , bir çok diyar dostumuzun olduğu gibi benim de sürekli ilgimi çekmiştir. Örnekler saymakla bitmiyor ; Bermuda Şeytan Üçgeni , terk edilmiş halde bulunan , içindeki herkesin ansızın kaybolduğu Mary Celeste gemisi , uzaydan dünyamıza gelen kaynağı belirsiz gizemli ses dalgaları , hatta ve hatta bırakalım yurtdışındaki gizemli olayları 2016'daki ne çıkartıldığını hala anlayamadığım gizemli Mersin Tarsus kazısı gibi sürüsüne bereket , kafamızı karıştıran , ne olduğunu net olarak anlayamadığımız olaylar. Bu olayların tümüne ; insanoğlunun sürekli geliştirerek , ilerlemesini sağladığı bilimin '' aciz '' kaldığı ya da belki de tıpkı Martin Mystere maceralarındaki gibi medya tarafından üstünün örtüldüğü '' gri noktalar '' diyebiliriz aslında .Sn. @balkan 'ın bu sunumunda , detaylı bilgilerle anlattığı olay , gizem meraklısı olarak , uzun süre önce beni ilgilendirmiş , belgesel filmini ( hatta filmlerini demek daha doğru olacak ! ) izledikten sonra kafamdaki sorular daha da artmıştı . 101 sayfalık çizgi romanı görünce sevindim. Çok teşekkürler @balkan

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Filmini seyrettiğimi hatırlamıyorum.
Ama o kadar etkileyici bir şekilde tanıtmışsınız ki
belki de daha da fazla araştırmaya yöneltecek bu çizgi romanı okumamak büyük bir kayıp olacak
Çok teşekkür ediyorum sn @balkan
sizin seçimleriniz benim de seçimlerim oldu artık

batterton

Aktif Üye
23 Kas 2014
174
975
Bu kitap okunur, okurken de Balkan üstada bir selam çakılır. Çok ilgi duyduğum bir konu. Filmlerini izledim, kitaplarını okudum, sayısız YouTube videolarını seyrettim ama gizem bir türlü çözülmedi. Çizgi romanın açamayacağı kapı yoktur, bu gizem burada biter.

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
74
347
Bu harika kitap için teşekkürler Balkan, heyecanla, okudum.
Ama bu olayın hala Mystery/Gizem olarak anıldığını pek anlamadım.
Zira olay 2017-2020 arasında basın ve bilim camiasında tekrar ilgi görüyor ve büyük oranda aydınlatılıyor:

Ana neden: Katabatic Wind (aşağı doğru hızlanan, içinde buz taneleri barındıran, sürati 300 km/saati bulan bir rüzgar. Buz kasırgası demek daha doğru gibi.
İkincil neden; hafif meyilli, 3 kat kar katmanı (Avalanche Slabs) olan arazide gecenin bir vakti çadırınızın üstüne 300 km. süratle en üstteki kar katmanını da katarak, üstelik aşağı doğru esiyor.
Çocukların çadır dışına yarı çıplak fırlayıp yaralanmalarının nedeni bu. Sağ kalanlardan üçü çadıra dönüp giyecek ve malzemelerini almak istiyor ama metrelerce kar altında kalan çadırı bulamıyor ve orada donuyor.
Sağ kalan son birkaç kişi bulundukları yerde ateş yakmaya çalışıyorlar ama başaramıyorlar.

Çok hüzünlü bir olay.

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
190
726

Dyatlov Geçidi Gizemi (Avrupa Çizgi Romanları 2023)
İngilizce | CBR | 101 sayfa | 58,66MB

İnsan saldırısı mı yoksa canavar saldırısı mı?

Gizli ordu nükleer testleri mi?

Çığ mı?

Yoksa geçici delilik mi?

1 Şubat 1959 gecesi "Dyatlov Geçidi" yamaçlarında dokuz deneyimli dağcının ölümüyle sonuçlanan gerçekte ne oldu?

TARİHSEL BİLGİ

Dyatlov Geçidi olayı ("Dyatlov Tur Grubunun Ölümü"), 1 ve 2 Şubat 1959 tarihleri arasında kuzey Ural Dağları'nda dokuz Sovyet yürüyüşçünün
belirsiz koşullar altında öldüğü bir olaydı.

Ural Politeknik Enstitüsü'nden Igor Dyatlov liderliğindeki deneyimli yürüyüş grubu, Sovyetler Birliği'nin Rusya SFSR'sindeki Kholat Syakhl'ın doğu
yamaçlarında bir kamp kurmuştu. Gece boyunca bir şey, yoğun kar yağışı ve sıfırın altındaki sıcaklıklar nedeniyle yetersiz giyinirken
çadırlarından çıkıp kamp alanından kaçmalarına neden oldu.

Grubun cesetleri keşfedildikten sonra, Sovyet yetkilileri tarafından yapılan bir soruşturma, altısının hipotermiden, diğer üçünün ise fiziksel travma nedeniyle öldüğünü belirledi. Bir kurbanın kafatasında büyük hasar vardı, ikisinde ciddi göğüs travması vardı ve diğerinin kafatasında küçük bir çatlak vardı. Cesetlerden dördü bir derede akan suyun içinde yatarken bulundu ve bu dördünün üçünün kafa ve yüzündeki yumuşak doku hasar görmüş durumdaydı; cesetlerden ikisinin gözleri eksik, birinin dili eksik ve birinin kaşları eksikti. Soruşturma, ölümlere "zorlayıcı bir doğal gücün" neden olduğu sonucuna vardı. Hayvan saldırıları, hipotermi, çığ, katabatik rüzgarlar, infrasound kaynaklı panik, askeri müdahale veya bu faktörlerin bazı kombinasyonları dahil olmak üzere açıklanamayan ölümleri açıklamak için çok sayıda teori öne sürülmüştür.

Rusya, 2019 yılında olayla ilgili yeni bir soruşturma başlattı ve sonuçları Temmuz 2020'de açıklandı: ölümlere çığın yol açtığı yönünde. Çığdan sağ kurtulanlar, görüş mesafesinin düşük olduğu koşullarda, yetersiz kıyafetlerle aniden kamplarını terk etmek zorunda kalmış ve hipotermiden ölmüşlerdi. Bölge savcılığı başkan yardımcısı Andrey Kuryakov şunları söyledi: "Bu kahramanca bir mücadeleydi. Panik yoktu. Ancak bu koşullar altında kendilerini kurtarma şansları yoktu." EPFL ve ETH'den bilim adamlarının yürüttüğü bir çalışma 2021'de yayınlanan Zürich, levha çığ olarak bilinen bir tür çığın, yürüyüşçülerin bazı yaralanmalarını açıklayabileceğini öne sürdü.

Bölgedeki bir dağ geçidine daha sonra grubun anısına "Dyatlov Geçidi" adı verildi. Olay artık birçok dilde "Dyatlov Geçidi olayı" olarak anılıyor. Ancak olay yaklaşık 1.700 metre (5.600 ft) uzakta, Kholat Syakhl'ın doğu yamacında meydana geldi.

Bölgede bir anıt grubun anısına saygı olarak dikilmiştir.

[/B]​
2020 yapımı dizinin altyazısı da cevriliyor, izlemek isteyenler için....