Tex Willer : 064 Kızıl El'in Beş Parmağı

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,664
Tex Willer : 064 Kızıl El'in Beş Parmağı

jj6gy9ad01hs3hg5g.jpg

Çözünürlük: 2400x3400

Sayfa Adedi: 66

Çeviri, Balonlama, Bütün düzenlemeleri tamamen bana aittir.

Kızıl El macerasının yeni sürümü. Daha ilk sayfada bir çuval incir berbat edilmiş!
Hiç mi biriniz kontrol etmiyorsunuz? Harita bilginiz sıfır! New Mexico; Arizona'nın doğusunda,
kuzeyinde değil!

Sanırım Boselli artık bunamaya başladı! 1948'de tasarlanan bir senaryoya sadık kalırsan
karşına her yönüyle sorgulanacak bir macera çıkar. Askerlerin altı aylık maaşı yalnızca
bir adama emanet edilir mi? Öyle bir durumda ben olsam kaledekilerin yarısını emniyet için
görevlendirirdim! Bana göre birçok balon gereksiz veya saçma sapan ifadelerle dolu!...

Okurken sabırlar dilerim.

Bu sayı Türkiye'de ilk defa tarafımdan yayınlanmaktadır.

İYİ EĞLENCELER!!!​

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,847
Yeter ki @daltas üstadımızın mükemmel çeviri-balonlamasıyla yeni bir Tex paylaşımı gelsin, varsın Boselli saçmalasın, hiç mühim değil! Dünyanın en absürd öyküsü dahi olsa, Tex dendi mi akan sular duruyor benim için...
Üstadım emekleriniz ve paylaşımcılığınız için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Elleriniz dert görmesin...

certem

Yeni Üye
22 Ağu 2011
68
326
Sayın Daltas, paylaşımınız için çok teşekkür ediyorum.
Sadece çeviri ve düzenleme ile yetinmeyip yer ve konuların mantığına da el atmak ayrı bir yetenek ve tutku ister.
Ellerinize, emeğinize sağlık.
BirTeks tutkunu olarak kendi adıma söyleyeyim, hakkınız ödenmez.

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,783
15,167
Harika bir paylaşım, muazzam bir emek daha. Ellerinize sağlık. Macerayı indirirken yazdığınız Arizona-New Mexico detayını okudum. Merak edip araştırdım. Sanırım Bonelli doğru haritayı maceraya çizmiş. 1861-1865 yılları arasında Konfedere Devletlerinden biri olan Arizona Bölgesi ya da Konfederasyon Arizona, New Mexico'nun güneyinde kalıyor coğrafik olarak. Aşağıya Wikipedia'daki Konfederasyon Arziona maddesinde bulduğum dönemin bir haritasını ekliyorum. Haritanın sol alt kısmında pembe renkli olarak işaretlenmiş bölüm Arizona ve hemen kuzeyindeki (tıpkı bu Tex Willer macerasının ilk karesindeki gibi), New Mexico'nun hemen altında. Bu dönemin ardından günümüze değin geçen sürede ise; siz haklısınız, New Mexico Arizona'nın doğusunda.
Bu kısa nottan sonra değerlendirmenizin değişip değişmediğinin merakı içinde olacağım. Harika macera için tekrar teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin.

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,664
Sayın Hakan Alpin,

Konuya zaten kendiniz cevap vermişsiniz. Harita İç savaş sırasında bölgede hakim güç olan Güney'in (Konfederasyon) yaptığı bir idari düzenlemeyi gösteriyor. Ayrıca 1867 yılına kadar Arizona ve New Mexico topraklarının sınırlarında ( ikisi de 1912'de eyalet olmuştur ) farklı savaş ve olaylara bağlı olarak ciddi değişiklikler yaşanmıştır.
Burada konu Tex'in macerasının geçtiği zaman. Bu macera İç Savaş sırasında değil, sonrasında. Çünkü Fort Defiance'ta Birlik askerleri var. Değerlendirmemde en küçük bir değişiklik yok.

Kenoma

Yeni Üye
11 Eki 2021
23
37
Emekleriniz için teşekkür ederim. Çok değerli.
Ayrıca bir durum daha var.
Sizin Tex konusunda o kadar çok emekleriniz var ki, Türkiye'de artıkTex Willer adının yanında sizin adınız da anılacak. Bundan eminim.