Tex Renkli Maceralar Serisi : 354 Tezgâh

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,655
137,337
Tex Renkli Maceralar Serisi : 354 Tezgâh

354_Color.jpg


Çözünürlük: 2400x3400

Sayfa Adedi: 116

Balonlama, kapak ve diğer sayfa düzenlemeleri tamamen bana aittir.
Yeniden çeviri ve Türkçe yorumlama yapılmıştır.


Zeminde OKAN1964 tarafından temin edilen Özel 400 dpi UHD tarama kullanılmıştır.

Önceki Yayın Durumu:

Bu sayı daha önce;

Teks AD-DE Yayınları 01 nci sayı ve siyah-beyaz olarak yayınlanmıştır.
İYİ EĞLENCELER!!!​
 
Son düzenleme:

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,504
Çok teşekkür ederim, Villa'nın çizdiği harika bir macera ve renkli.
 

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,622
Kasımpaşa
AD-DE okurken çok bunaltan bir yazı tipi ve silik görüntülere sahipti, bu sefer daltas ve okan 1964 dostumuzun farkı ile okuyacağım.
Teşekkürler.
 

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,347
Üstad Daltas ve sevgili OKAN1964 dostlarımıza içtenlikle teşekkür ederim.
Teks konusunda ki katkıları o kadar büyük ki ne kadar teşekkür etsek azdır.
Teks yıllardır takip ettiğimiz ancak sevgimizin katlanarak devam ettiği bir şaheser.Her macerası film tadında çok özel bir yayın..
 

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,981
Büyük daltas'tan harika bir paylaşım daha..
Teşekkürler üstadım..
Teks renkli paylaşımlarda 1 numarasınız..
Ellerinize emeklerinize sağlık..
 

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,655
137,337
Sayın Ozganemin,

Aşağıda linkini de verdiğim tanıtım sayfası "Tex Renkli Maceralar Serisi Sıralı Listesi (Çeviri ve Balonlama)" ilk yayınladığım tarihten bugüne kadar bu konuyla ilgili gelişmelere, yorumlara, isteklere ve sorulara bağlı olarak gelişmiş ve olgunlaşmıştır. Bugün Tex severlerin bu konuyla ilgili her çeşit sorusuna cevap verebilecek durumdadır. Lütfen bir kez daha okuyun, ama biraz dikkatli, yukarıda kendinize göre yaptığınız yorumlara ve sorulara, özellikle son satırlarda, en uygun cevapların bulunduğunu göreceksiniz...

Ben de size sağlık ve esenlikler dilerim.


http://www.cizgidiyari.com/forum/da...erisi-sirali-listesi-ceviri-ve-balonlama.html


Tex Renkli Maceralar Serisi


2h7nxpl.jpg


Forumları takip eden Tex Severlerin bildiği gibi Ocak 2012'den itibaren kendi çapımda paylaşıma sunduğum özel bir proje Çizgi Diyarındaki Tex severlerin de beğenisine sunulmuştur.

İlk cildini 1961 yılında komşuda oturan bir çocuktan 5 kuruşa kiralayıp annem ve babamın görmemesi için kuytu köşelerde sakladığım ve sadece resimlerine bakabildiğim günlerden bugüne kadar hiç eksilmeden süren bir sevgiyle bağlandığım bir çizgi roman "TEX"!

İtalya'da " TEX " ve tekrarı " Tutto TEX" adı altında, bu yazıyı düzenlediğim gün 686 nci sayısı yayınlanmış serinin çok büyük bir bölümü (001-648 arası) ayrıca renklendirilerek 256 sayı halinde 2007 yılından başlanarak yayınlanmış, hatta daha da ileri gidilerek, ÖZEL ALBÜM adıyla yayınlanan büyük boy TEX'lerin ilk 29 sayısı da renklendirilmiştir. İlgilenenlerin bildiği gibi İtalya'da yayınlanan bütün Tex maceraları taranmış olarak Internette bulunmaktadır. İtalyan Tex Severlerin başında gelen A.D.N. ve Mario tarafından her ay 1-2 sayı yüksek çözünürlüklü olarak taranarak yayınlanmış, son aylarda Fax, Nanni, Dinofelix ve Maurix rumuzlu Tex Severler de bu kervana katılmıştır. Ayrıca Paps rumuzlu Tex Sever Düşük ve orta çözünürlükte (bazıları zorunlu olmadıkça benim kullanmayacağım resim kalitesinde, ancak son taramaları uygun kalitede) taramalarıyla ortalama haftada bir sayı ile katkıda bulunmuştur.

Mart 2014 başından itibaren siyah-beyaz olarak yayınlanmakta olan "Almanacco Del West" ve "Maxi" serisi Tex maceraları İtalya'da renklendirilerek "Tex Gold" adı altında 30 sayı halinde haftada bir sayı olarak yayınlanmış ve Dinofelix ve Paolo 48 tarafından bir hafta biri öbür hafta diğeri olacak şekilde yayının ertesi günü taramalar tamamlanmıştır.

Bütün taranmış İtalyanca "Tex"ler toplu olarak aşağıdaki sitede bulunmaktadır: ( Zagor, renkli Zagor, Pecos Bill, Kinowa , Dago, renkli Dago, Sturmtruppen Storiken ve daha niceleri...)Bu site şu anda Dünyanın her yerindeki Tex severlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Her ne kadar Renkli Tex serisi tamamlanmış ise de yukarıda sözü edilen İtalyan tarayıcı dostlarımız düşük kaliteli taramaları yeniden büyük bir özveri ve hızla taramaya başlamışlar, ancak sonunu getirememişlerdir.

Eylül 2017 içinde dinofelix seçme maceraların yer aldığı 40 sayılık "Le grandi storie di Tex" serisini 300 dpi tarayarak tamamlamıştır.

Kaliteli sonuçlar elde etmek üzere başta Paolo48 ve okan1964'ün başını çektiği bir grup büyük masraflar ve emekler harcayarak 400 dpi taramalar yapmak üzere bir araya gelmiş ve Gold serisinin tamamı ve 100'den fazla Renkli İtalyanca kitabın taraması gerçekleştirilmiş ve 2015'in ilk aylarına kadar özel bir dağıtım uygulanmıştır.

Tamamen kendi bencil Tex severliğim için başladığım bu projede bütün bu sayıların ve hatta yayınlanmaya devam edecek bütün renkli Tex maceralarını; TÜRKÇE, yüksek kaliteli taranmış Digital bir dergi formatında düzenlemeye karar verdim.Ve böylece bu seri doğmuş oldu. Bu seriyi herhangi bir yayınevince yayınlanana kadar sürdürmeyi düşünüyorum. Ama dergime 001 no.lı sayıdan değil de kendi zevkime ve yüksek çözünürlüklü olarak taranmış maceralara göre devam ediyorum. Önceliğimi Türkiye'de hiç yayınlanmamış maceralara verdim ve bu görevi 25 Haziran 2013 tarihi itibariyle tamamladım..


Seride yeralan dergilerin genel özelliklerini şöyle sıralayabilirim:

-Tamamen renkli.

- "Tex Renkli Maceralar Serisi"; özel sayı ve seriler hariç normal sayıların dizgi özelliklerindedir.
- 001 - 023 arası sayılar 164 sayfa
- 024 - 026 bu üç sayı 154 sayfa
- 027 - 092 arası sayılar 132 sayfa (arada birkaç sayı 134 sayfa)
- 093 ve sonrası sayılar 116 sayfa

- Çözünürlük : 2400x3400 ( 400dpi 15,2x21,54 cm )(Bazı özel sayılarda değişebilir.) Bugün için çok büyük görünebilen bu çözünürlük bundan 8-10 yıl sonrası düşünüldüğünde oldukça küçük kalacaktır.

- Kapak İtalya'da yayınlanan ilk serinin benzeri olup tarafımdan rötuşlanarak Türkçe macera başlığı eklenmektedir.

- 5 ve 114ncü sayfalar orjinallerine uygun olarak tarafımdan düzenlenmektedir. İtalyanca Renkli sayılar 114 ncü sayıya kadar hiçbir şerit ve resim atlanmadan verilmiş (Bu yüzden orijinal sayılardaki sayfa düzeni bozulmuştur ve bu sayılarda sayfalar yeniden düzenlenmektedir) ancak bu sayıdan sonra sayfa düzenini tutturabilmek için orijinal sayılarda bulunan bir şerit silinmiştir. Bu silinen şerit benim yayınımda SİYAH BEYAZ OLARAK bulunmaktadır.

- Konuşma Balonları kopyala-kes-yapıştır ya da kaliteli taranmış Siyah-Beyaz sayılardan Klonlama değildir. Bizzat tarafımdan ve harf harf yazılmaktadır.

- Daha önce yayınlansın ya da yayınlanmasın bütün sayılar tarafımdan sıfırdan tercüme edilmektedir. Çoğunlukla kelime kelime aynen tercüme yapılırken, bazı durumlarda da kültürümüze ve güncel Türkçe'ye uyarlama yapılmaktadır.

-Dergi bulunabilen kaliteli taranmış tam sayı ve maceralara tabi olmaktadır.

-Kendi açımdan çok uzun soluklu olacaktır (8-10 yıl).


Dergi karşınıza gelene kadar ne gibi işlemlerden geçiyor?


İlk yaptığım işlem, yüksek çözünürlükte taranmış orjinal sayının bulunması oluyor.

Yayınlayacağım sayının orjinal siyah beyaz İtalyancası ve karşılığı olan renkli sayfalarını uygun bir sayfa isimleriyle bir-iki klasörde topluyorum.

Proğram olarak Photoshop kullanıyorum. Kendi belirlediğim 2400x3400 ( 400dpi 15,2x21,54 cm ) çözünürlükte sayfa standardını kullanıyorum. İlk yaptığım düzenleme kapak oluyor. Bulabildiğim en temiz taranmış sayı kapağını muhtelif photoshop yöntem ve araçlarını kullanarak temizleyip Türkçe sayı kapağı haline getiriyorum! Bir sayıyı hazırlarken en çok zamanımı yiyen faaliyet bu oluyor (3-5 saat harcadığım kapaklar oldu)! Sonra standart 2, 3 ve 4ncü sayfalar hemen kolayca hazırlanıyor!

5nci ve 114ncü sayfalar yine zaman alıcı sayfalar olarak öncelikle hazırlanıyor. Sonra sıradan sayı bitene kadar bütün sayfalar düzenleniyor.

Gelelim standart bir sayfa nasıl hazırlanıyor konusuna. öncelikle renkli ve siyah beyaz sayfalar yanyana konularak kontrol ediliyor. Sayfa başlığı, resim ve diyalog farklılıkları bu kontrolun esasını oluşturuyor.
Farklılık yok ise işleme başlıyorum.
İlk yaptığım sayfanın çözünürlüğünü düzenlemek ve sayfa düzenini ayarlamak.
Sırada sayfa numarasını vermek var (8pt -EYLÜL 2013 -Arial Rounded MT Bold). İfadeleri Türkçe'ye çevirirken ifadeyi aynen almayıp kendi kültürümüze uyarlıyorum (kısa ifadelere örnek - vay canına, lanet olsun, kahretsin, hay allah vs. - kaba küfürleri yumuşatıyorum). İtalyanca Diyalog balonunu temizleyip Türkçe metni yazıyorum. Genelde seritler halinde bu işi yapıyorum. Sayfa tamamlanınca psd ve jpg (Renkliler için) veya pgn (Siyah-Beyazlar için - Bu işi 2012 Mayıs ayında bıraktım) olarak iki ayrı formatta dosyalıyorum.

Son günlerde fontlar ve ölçülerinde bazı değişiklikler yaptım. Şu anda yayınlananların tamamında Navajo Sans - Navajo Grido ve Squash fontlarını kullandım.
Mart 2013'ün ortalarından itibaren Tex remastered ve Komika kullanmaya başladım. İleride belki yine bazı değişiklikler yapabilim!

http://www.cizgidiyari.com/forum/daltas/67008-tex-balonlama-fontlari.html

Sonrası bildiğiniz gibi rar - cbr haline getirmek ve yayınlamak.

Bu arada her safhada kontrol etsem de yine harf ve ifade hataları olabiliyor! Ama özellikle araya bir ay kadar zaman koyarak son kontrollarını yaptığım sayılarda hata sayısı yok denecek kadar azaldı diyebilirim.

Günde 40-50 sayfa balon temizle, sayfa düzenlenmesi yap, yerine göre tamamen yeniden çeviri yap, anlamı tam vermeyen ifadeyi birkaç defa değiştir, balona sığmayan ya da çok küçük gelen ifadeyi anlamını bozmadan değiştir ve bir taraftan günlük işlerle uğraş v.s. vs. Üstelik bütün bu işleri tek başına yap...

Bir noktadan sonra gözler hata görmemeye başlıyor ya da doğru gördüğünü sanıyor.

Bir de 4 - 5 yıl önce bugünkü kadar tecrübe sahibi değilken ve istesem bile yeteri kadar özen gösteremediğim oldukça fazla sayıda kitap yayınladım. Bu kitapları yeniden düzenleyerek yeni baskılarını çıkarıyorum. Hatalarını gidersem bile bu defa yeni hatalara da yol açtığım bir gerçek.

Ne yazık ki bu tür hatalar her koşulda oluşabiliyor.Bu seri "kendim" için hazırladığım bir seridir. Bütün yayınlanan Tex sayılarının renklilerini hazırlamak niyetindeyim. Bütün hepsi başkaları tarafından yayınlansa dahi, ben kendi standartlarımla, kendi tercüme ve Türkçe yorumumla ve yine kendim için hazırlamak azim ve kararındayım. Konu sadece bir zaman sorunudur...
 

Sinan Atik

Yönetici
13 Haz 2011
2,396
6,520
Ankara
Sonunda Tex'lerin efendisinin yüzünü de görebildik. Paylaşımları kadar yakışıklı imiş. :)
Allah sağlıklı uzun ömür versin.
 
Üst