scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,363

"Testus"
Bilginizi Test Edin - 019
Hazırlayan: Ahmet Turhan Altıner

"Nokta"nın 31 Mayıs 1992 tarihli sayısından. Bu "Testus"un konusu "68 Olayları" ve "68 Kuşağı", başlığı ise "Sene '68...Aylardan Mayıs..."
Günaydın hepinize.

NOKTA_1992_05_May31_1.jpg

NOKTA_1992_05_May31_2.jpg

Son düzenleme:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,090
36,838
İstanbul
Ahmet Turhan Altıner eğlenceli sorular soruyor, eğlenceli seçenekler hazırlıyor. Bu testte "çiçek çocuklarla" ilgili bir soru bir de memleketimizin 68 kuşağıyla ilgili bir soru olsaydı şık olurdu sanki.

Sabah sabah dans edelim biraz:

www.youtube.com/watch?v=gsDfHvIFwiU

Teşekkürler, üstadım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,363

7. sorudaki şarkı 1970'lerde sağda solda çok sık çalınırdı. Yaşı tutanlar mutlaka hatırlıyacaktır: "Miriam Makeba"dan "Pata Pata". Bu Güney Afrikalı şarkıcı aynı zamanda bir insan hakları savunucusuydu ve Afrika müziğini, dünya çapında popüler hale getiren Afrikalı ilk şarkıcıydı. 2008'de ölmüş.

Miriam Makeba - Pata Pata (1967)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,363
Edit: Bu üçüncü "kalp kalbe karşıymış" vakası oldu! Sevgili "direnc11" üstadımla aynı saniyelerde aynı mesajı attık! Ben mesajı yazarken yeni bir mesaj girilmemişti henüz, yani üstadımın mesaj yazdığından haberim yoktu. Üzerinde imla düzeltmeleri yapıp girdiğimde önce yanlış videoyu yüklediğimi zannettim ama baktım aynı şarkıyı "direnc11" de yüklemiş. Diyardaşlar aynı frekansta...Eline sağlık üstadım. (Ben "direnc11"in yüklediği versiyonu daha çok seviyorum. Aslında o kaydı aramış ama bulamamıştım. Bence o düzenleme daha iyi)

Son düzenleme:

Lichtenberg

Aktif Üye
16 Tem 2011
471
1,696
68a.jpg

Bu aslında "Çe"'nin sözüydü galiba.

d882ba65

Daniel Cohn-Bendit Alman-Yahudi kökenli, ama Fransız vatandaşı, Fransız Yeşiller Partisinin lideri. Toplumda var olan istisnasız tüm tabular yıkılmalı diyordu. Bu tabulara "sübyancılığı" da dahil ettigi için, sonraları şiddetle (ve haklı olarak) eleştirilmistir.

Tabii, "donsuz" derken, yanlış anlaşılmamalı. Burada kastedilen, "culotte" adındanki giysidir. Türkçe "külot" da burdan gelme olmasına karşın, o dönemler anlamı farklıydı, kastedilen dizbağı hizasında biten yarı uzun don idi ki, bunu sadece asilzadeler giyebiliyordu; köylüler çiftçiler ise, tarlada çayırda çalışmaya müsait uzun, şalvara benzer pantalonlar giyiyordu (bunların adı da "pantalon" idi, bizim pantalon sözcüğü de gene buradan gelme).

Napoleon, "culotte" ile
MINGA_BERLIN_HISTORY.jpg

Bir sankülot, "pantalon" ile
Sans_culotte.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi: