Tablet Bilgisayarlar ve Çizgi Roman

zeyfir

Yeni Üye
7 May 2012
4
24
Ben de İpad için Comic Zeal uygulamasını kullanıyorum, gerçekten başarılı bir program, bana göre tek sıkıntısı, çift sayfa olarak taranmış çizgi romanları tek sayfa halinde gösteremiyor, ya da o ayarı ben bulamadım. Mesela Android'de Perfect Viewer programında "Auto Single Page" şeklinde böyle bir ayar mevcut, çizgi romanınız çift sayfa taranmış olsa bile, tek sayfa olarak okuyabiliyorsunuz. İpad'i mobil olarak fazla taşımak istemediğimden, birkaç ay önce Piranha marka ucuz bir 9 inç tablet aldım, çözünürlüğü çok iyi olmamasına rağmen, işe gidip gelirken Martin Mystere okuyorum, idare ediyor. Ama yüksek çözünürlüklü bir tablet ile kesinlikle daha çok keyif alırsınız. İmkanınız varsa Çin'den ucuza, yüksek özellikli tablet almak da fayda var.

Beydaba

Süper Üye
7 Mar 2010
92
446
Ben tabletten oldukça fazla çr okudum.Yalnız 7" değilde 10" ve üzeri tabletlerde bu mümkün..Küçük tabetlerde konular açılmıyor.

Nitr0

Süper Üye
6 Ocak 2012
211
226
7 inch boyutlar özellilkle son dönemde balonlama yapılan dijital comicsler ya da renkli redkit, asterix, tenten albümleri için çok küçük kalıyor. 9" üzeri tabletlerin taşıması biraz zahmetli olur diye ara segment bir modele yöneldim.

Cube'un 8 inch'lik U9GT3 modelini Perfect Viewer ile kullanıyorum. Oldukça memnunum. IPS ekran sayesinde çözünürlükleri diğer Çin tabletlerine göre oldukça iyi ve ithalatçısından alırsanız türkçe programlar yüklenmiş geliyor.

tunayrecep

Yeni Üye
9 Tem 2013
8
5
arkadaşlar bu linkteki programı kullanıyorum çizgi roman yada benzeri şeyler okumak için her şeyi destekliyor PNG, JPEG, GIF, CBZ, CBR , CBT sizde yararlanabilirsiniz
link :

_TaniS_

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
110
301
istanbul
Asus Nexus 7" kullanıyorum. Oldukça harika bir cihaz. Bir kere işlemcisinin 4 çekirdekli olması en büyük artısı. İnanılmaz bir hıza sahip. 4 aydır kullanıyorum ve bir kere bile bi hata ile karşılaştığımı, 4 - 5 uygulama aynı anda çalıştırmama rağmen hi.bir kasma olduğunu görmedim. Ayrıca Asus dayanıklılığınında vermiş olduğu rahatlığa sahibim.

Fiyatı ben aldığımda 699 lira idi. Fakat ben kampanyalı 499 liraya aldım. şu anda da aynı fiyatı koruduğunu biliyorum. Tavsiye ederim.

_TaniS_

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
110
301
istanbul
Bi tavsiyem daha olacak. Hiç kullanmadım ama gidip bi test ettim. Exper 8" tablet var. Fiyatı 310 lira. İşlemci hızı 1.5 Ghz. gayet iyi bi cihaza benziyor. çözünürlüğü 1024 Ram 1 gb. ekran boyutu olarakta daha rahat çizgi roman okuma imkanı tanıyabilir.

Bu fiyata gidip bilinmemiş çin mallarından almaktansa exper'in bu cihazını da almak mümkün. En azından herhangi bi sıkıntıda karşınızda muatap bulabileceğiniz bir servis olabilir diye düşünüyorum.

kayamtky

Kıdemli Üye
17 Ağu 2013
116
139
Sayın çizgi roman meraklıları,

1 sene önce 300 tl lik kötü bir tablet deneyimimden sonra, sıkı bir araştırma yapıp yeni bir tane almaya karar verdim.

kötü tablet den kastım şu;
kötü dokunmatik, görüş açısı değişince görüntüde renk bozulması, gün ışığında rahat okuyamama, ve sadece kitap okuyunca bile 3-4 saat de biten pil ve tepki süresinin yavaşlığı.

Neyse, ucuzlukla kalitenin bir araya olmayacağını anlayarak ve de kendimi zorlayarak 1000 tl civarında bütçe ayırarak yeni bir tablet arayışına girdim;

Benim Kriterlerim;
* Renkli olacak, reader kitap okuyucu olmaz, renkli değil. Renkli çizgi romanları da okumam lazım.

* Kolay taşınabilir, hafif olacak fakat çok da küçük olmayacak, omuz askılı küçük bir para çantasına sığabilecek. Çünkü yolculuklarda da çizgi roman okumam lazım.
bunun için saptadığım en ideal boyut 7-8 inç arası

* Görüş açısı değişse bile görüntü kalitesi değişmeyecek. Çünkü bazen tableti hep aynı pozisyonda tutmaktan yorulabiliyorsunuz.

* Çözünürlük en az 1280x720 ve görüntü kalitesi iyi olacak. Sonuç :küçük yazılar, resimler ve videolar daha net görünür.

* pil süresi tek şarj da sadece günde 4 saat kitap okusam bile en az 2-3 gün olmalı. Durmadan şarja takmak da insana sıkıntı veriyor.

* Navigasyon özelliği olmalı

* 3G ve Wifi olmalı

* Çift çekirdekli nispeten hızlı bir işlemcisi olmalı.

* 720p video çekmeli, fotoğraf 3 mpixel yeter.

ve aradığımı buldum:
Samsung Galaxy tab 7.7 Super amoled ekran

Arkadaşlar, Samsung un reklamını kesinlikle yapmıyorum ama bu tablette "ComicRack Free" uygulamasıyla çizgi roman okuma deneyimi inanılmaz.

Bu tabletin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği samsung un ilk defa bu tabletinde kullandığı "Süper Amoled" ekranı.
Renkli veya siyah-beyaz olsun çizgi romanları inanılmaz canlı gösteriyor. Görüş açısı değişse bile görüntü kalitesinden bir şey kaybetmiyor.
Film seyretme deneyiminden hiç bahsetmiyorum bile.

Evet bütçemi baya sarstı ama, bu tableti uzun yıllar kullanmayı düşünüyorum.
Ne demişler; Ucuz ve kalitesiz mal alacak kadar zengin birisi değilim.

Bütçesi müsait olana tavsiye ederim.

Kalın sağlıcakla...

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,166
4,981
Eh! Araya ben de bir şeyler ekleyeyim istedim: Lenovo Yoga (Android, 8.0 ekranlı, 10 saatin üzerinde batarya süresi..), Samsung T700 (Android, 8.4 ekranlı, 4 çekirdekli 7-8 saat batarya süreli...) Yukardaki açıklamaları okuyunca çoğunuzun işine yarayacağını düşündüm. Kolay gelsin.

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,092
Ben 3 ya da 4 yıl önce carrefoursadan bir tablet aldım.
Sadece çizgi roman okumak amacı ile.
Sanırım 220 TL filandı. 70 TL de indirim kuponu vermişlerdi.
Yani tablet bana 150 TL ye mal oldu.
Sırf PDF roman ve çizgi roman okumak amacı ile almıştım.
Ama yattığım yerden PC olarak da faydalanıp internete girebiliyorum.
Ben memnunum. Boyutu da fena değil 11'' olup işimi görüyor.
Ucuz küçük tablet almak isteyenlere Kadıköy yazıcıoğlu işhanı
Zemin katı merdivenin hemen karşısındaki tablet tamircisini öneririm.
Çok makul fiyatta hem 2. el hem de sıfır tabletler var.

TOY

Çeviri & Balonlama
9 Eki 2016
533
7,233
Merhaba,
IOS işletim sistemi olan tablette cbr uzantılı çizgi romanlar nasıl okunur?
Yardımcı olabilir misiniz?

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,188
8,092
Merhaba,
IOS işletim sistemi olan tablette cbr uzantılı çizgi romanlar nasıl okunur?

Dostum ,
Ben okumak istediğim çizgi romanı
PDF formata dönüştürüp öyle okuyorum.

Sanırım her sistemde de geçerli bir okuma şeklidir bu.
Zira SD karta yüklediğim maceraları,
Hangi PC veya tablete taktıysam sorun olmadı.

Kullandığım PDF çevirme programı;

JPEG to PDF ... öneririm.
Kullanımı da çok basitolup googlede bulabilirsiniz.

civelli1963

Yeni Üye
18 Nis 2020
9
18
Üstadlar merhaba. Giderek sevmeye başladığım çizgi roman dünyasının hakkını daha fazla verebilmek için tablet almayı düşünüyorum.

Yakın zamanda alan memnun olan arkadaşlardan öneri bekliyorum.

mesela 8 inç mi en uygun olur, marka vb?

civelli1963

Yeni Üye
18 Nis 2020
9
18
Üstadlar merhaba. Giderek sevmeye başladığım çizgi roman dünyasının hakkını daha fazla verebilmek için tablet almayı düşünüyorum.

yolbulduran

Onursal Üye
16 Nis 2011
255
701
Evde okuyacaksanız 10 inch
Yolculukta, ev dışında okuyacaksanız 7-8 inch (Ceketinizin yan cebine sığacak şekilde)
öneririm. Bende ikisi de var.

Hatta bende kitap okumak için 7" ve 10" 2 ayrı Kindle da var.

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası
Benim iki tabletim de 7 inç, bir de ayrı fabrika ayarına sıfırladığım eski Android tabletim var, kanımca Android'de en iyi app Moon Reader. Windows ortamında da Sumatra'yı öneriyorum.

husmanX

Aktif Üye
16 May 2011
268
823

Çizgi roman okumak için tablet çok iyi bir seçim.
Ben hem çizim yapabileceğim hem de okuyabileceğim bir model kullanıyorum. Samsung Pro 12,2 inch
8 inch bence küçük. Mümkünse alabildiğiniz en iyisini alın. 10 veya 11 inch hem yaygın hem de boyut olarak daha uygun.

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,361
12,903
iskenderun-Hatay
Tablette okumak zor oluyor.Okurken tableti elinde tutmak zorundasın sürekli. Oysa laptopta mausla sayfaları kaydırırken çay kahve bile içebilirsin diğer elinle.Aşağıda şu anda okuduğum çizgi roman ve okuma keyfim görülüyor. :)

Son düzenleme:

TOY

Çeviri & Balonlama
9 Eki 2016
533
7,233
Merhabalar,
ANDROID işletim sistemi olan tablette cbr uzantılı çizgi romanlar nasıl okunur?

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,646
Konuda programlardan da bahsedilmiş ve sizde sanırım begenmişsiniz.

Android sistemi destekleyen cbr açan programlar kurabilirsiniz tabletinize googlede arama yapın bi sürü program çıkar karşınıza.

Ben bilgisayarımda CDisplayEx ve Honeyview kullanıyorum.

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,621
38,375
izmir
Merhabalat,
ANDROID işletim sistemi olan tablette cbr uzantılı çizgi romanlar nasıl okunur?

Ben "Comitton" adlı programı kullanıyorum. Kurulumdan sonra küçük ayarlar istiyor ama çok kullanışlı. "Ayarlar" derken, 'tek sayfa' 'ekrana sığdır' 'marj ayarları' vs... Bence deneyin.

zofluoglu01

Yeni Üye
11 Eyl 2018
6
24
ADANA
KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ ÇİZGİ ROMAN OKURUM , 10 YILDIR TABLETTE GRAFİKROMAN ÇİZGİROMAN OKUMAK İÇİN IPAD KULLANDIM VE ÇOK MEMNUN KALDIM AMA EKRAN KARTI YANDI VE KART FİYATI YENİ BİR IPAD İLE AYNI FİYATTI VE SAMSUNG GALAXY KULLANMAYA BAŞLADIM 3 YILDIR KULLANIYORUM VE ÇOK MEMNUNUM , ÖZELLİKLE HEM SİTEMİZDEN HEMDE LIBGEN.IO DAN İNDİRİP OKUYORUM KEŞKE İSPANYOLCA VE FRANSIZCA DA BİLSEYDİM LIBGEN DE EN ÇOK DÖKÜMAN BU İKİ DİLDE VAR TÜRKÇE TOK GİBİ İNGİLİZCE İSE YETERİNCE VAR ...SAYGILARIMLA

memogianni

Süper Üye
26 Haz 2011
897
1,849
İstanbul
Ben bir çok uygulama denedim, en çok perfect viewer uygulamasını beğendim. Hem kullanımı kolay hem dosya arayüzü iyi.

Ayrıca PDF dosyalar için eklentisi de var ama onu ayrıca indirmeniz lazım.

kuyu3

Yeni Üye
17 Nis 2018
83
238
Bu konu yıllardır sürüyor, daha da süreceğe benziyor. Kendi çapımda epeyce araştırma ve Kobo Forma bir e-reader ve Samsung Galaxy bir tabletle epey deneme yaptım. Geldiğim nokta şu; eğer konu düz yazıysa e-readerler sahip oldukları e-ink teknolojisiyle gerçek kağıda çok daha yakınlar. Hani masanın üstüne koyduğunuzda orada matbu bir sayfa mı duruyor, elektronik bir cihaz mı duruyor ayırt etmesi güç. Gözü yormuyorlar ve verdikleri okuma zevki en ileri tabletlerin bile çok ötesinde.
Ne var ki konu çizgi romansa ki bizim konumuz öyle, işler çetrefilleşiyor. Eğer çizgi roman orijinali itibariyle siyah beyazsa ki pek çok klasik böyledir, yine e-readerler çok daha keyifli sonuç verirken, orjinali renkli olarak üretilmişse ki pek çok yeni nesil çizgi roman böyledir, e-readerler yetersiz kalıyor. Çünkü e-ink teknolojisi henüz renk meselesini tam olarak çözemedi. Son dönem çıkan renkli e-readerlar da you tube karşılaştırmalarında renk nitelikleri bakımından tabletlerin yanına yaklaşamıyor.
Bir başka mesele de şu, keyifli bir okuma için en az 10 inçlik bir ekrana sahip olmamız gerekiyor oysa yeni nesil renkli e-readerler hep 6-7 inç civarında. Bu ekranlarda bu aygıtlar için tasarlanmış çizgi romanlar zevkle okunabiliyor ancak klasikler için büyüteç gerekiyor. Aşağıya aynı markanın iki farklı ürününün linkini bırakıyorum bana göre bu iki ürünün birleşmesi ve geniş ekranlı ve renk kalitesi arttırılmış bir e-ink teknolojisinin geliştirilmesi gerekiyor. Ya da tabletlere e-ink teknolojisinin eklenebilmesi ki bu ikincisi sanırım daha zor.
Son bir nokta, eğer çizgi romanın organik hali siyah beyaz ve sonradan renklendirilmişse yine e-readerlar da siyah beyaz olarak zevkle okunabilirken, organik hali renkli ise ve e- reader da siyah beyaza dönüştürülmüşse bence gölgelemelerde ton farkları azalıyor ve panel genel olarak kararıyor.
Bunlar benim elde ettiğim sonuçlar. Elbette pek çok eksiğim var. Öğrenmeye devam edebilmemiz adına tartışmanın sürmesini umuyorum. Tüm dostlara sevgi ve saygıyla...

Son düzenleme:

alper karaduman

Kıdemli Üye
2 Ağu 2020
121
611
Gönen
Bu konu yıllardır sürüyor, daha da süreceğe benziyor. Kendi çapımda epeyce araştırma ve Kobo Forma bir e-reader ve Samsung Galaxy bir tabletle epey deneme yaptım. Geldiğim nokta şu; eğer konu düz yazıysa e-readerler sahip oldukları e-ink teknolojisiyle gerçek kağıda çok daha yakınlar. Hani masanın üstüne koyduğunuzda orada matbu bir sayfa mı duruyor, elektronik bir cihaz mı duruyor ayırt etmesi güç. Gözü yormuyorlar ve verdikleri okuma zevki en ileri tabletlerin bile çok ötesinde.
Ne var ki konu çizgi romansa ki bizim konumuz öyle, işler çetrefilleşiyor. Eğer çizgi roman orijinali itibariyle siyah beyazsa ki pek çok klasik böyledir, yine e-readerler çok daha keyifli sonuç verirken, orjinali renkli olarak üretilmişse ki pek çok yeni nesil çizgi roman böyledir, e-readerler yetersiz kalıyor. Çünkü e-ink teknolojisi henüz renk meselesini tam olarak çözemedi. Son dönem çıkan renkli e-readerlar da you tube karşılaştırmalarında renk nitelikleri bakımından tabletlerin yanına yaklaşamıyor.
Bir başka mesele de şu, keyifli bir okuma için en az 10 inçlik bir ekrana sahip olmamız gerekiyor oysa yeni nesil renkli e-readerler hep 6-7 inç civarında. Bu ekranlarda bu aygıtlar için tasarlanmış çizgi romanlar zevkle okunabiliyor ancak klasikler için büyüteç gerekiyor. Aşağıya aynı markanın iki farklı ürününün linkini bırakıyorum bana göre bu iki ürünün birleşmesi ve geniş ekranlı ve renk kalitesi arttırılmış bir e-ink teknolojisinin geliştirilmesi gerekiyor. Ya da tabletlere e-ink teknolojisinin eklenebilmesi ki bu ikincisi sanırım daha zor.
Son bir nokta, eğer çizgi romanın organik hali siyah beyaz ve sonradan renklendirilmişse yine e-readerlar da siyah beyaz olarak zevkle okunabilirken, organik hali renkli ise ve e- reader da siyah beyaza dönüştürülmüşse bence gölgelemelerde ton farkları azalıyor ve panel genel olarak kararıyor.
Bunlar benim elde ettiğim sonuçlar. Elbette pek çok eksiğim var. Öğrenmeye devam edebilmemiz adına tartışmanın sürmesini umuyorum. Tüm dostlara sevgi ve saygıyla...

Ereader için çok yüksek fiyat. Bir tanesi 4.000 küsürdü. İpad daha mantıklı bence.

Not: Apple ortağı değilim bu arada. Ama adamlar kaliteli iş yapıyor ama.....

TOY

Çeviri & Balonlama
9 Eki 2016
533
7,233
Merhabalar,
İlgi ve açıklayıcı bilgileriniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. IOS için ( Yolbulduran “onursal üye”nin tavsiyesi olan “Chunky Comic Reader for iPad” ) kullandım ve memnun kaldım. Bana göre güzel bir uygulamadır. ANDROID için önerilerinizi değerlendireceğim. Hangisinin kullanımını anlayıp kullanabilirsem onu kullanacağım.
Hayırlı akşamlar diliyorum.

gunduz aydın

Yeni Üye
18 Şub 2023
36
240
Ankara
Yakın zamanda onyx boox tab ultra edindim. Biraz pahalı (21 küsur bin) ama fevkalade memnunum, akla gelen her formatı açıyor ve diğer pek çok fonksiyonu var. Bunun bir de renkli versiyonu (tab ultra c) var, bu biraz daha pahalı. İncelemek isteyenler buyurun,

tanilt

Yeni Üye
24 May 2021
16
52
merhaba arkadaslar yaklasik 3 senedir tablet kullaniyorum. 7 inch ekran yerine olabildigince eski(ucuz olmasi icin) 9-10 ekran bir tablet inanilmaz zevkli oluyor. kucuk tabletlerde butun bir sayfayi ekrana sigdirdiginizda okumak zorlasiyor. 10 inch tabletlerde gercekten kuse kagida cizgiroman gibi hissettiriyor. tabletin isletim sistemi onemli degil ama ekranin hd olmasi kesinlikle lazim.

halgzl

Yeni Üye
18 Nis 2012
39
94
merhaba arkadaslar yaklasik 3 senedir tablet kullaniyorum. 7 inch ekran yerine olabildigince eski(ucuz olmasi icin) 9-10 ekran bir tablet inanilmaz zevkli oluyor. kucuk tabletlerde butun bir sayfayi ekrana sigdirdiginizda okumak zorlasiyor. 10 inch tabletlerde gercekten kuse kagida cizgiroman gibi hissettiriyor. tabletin isletim sistemi onemli degil ama ekranin hd olmasi kesinlikle lazim.
İlginç ,ben tam tersi bir süreç yaşadım,benim 10" tabletim vardı ancak bir süre sonra avucuma sığacak bir tabletin çok daha yararlı olduğunu fark ettim genellikle uykudan önce yattığım yerde çizgi roman okumak hoşuma gidiyor ve örneğin sırt üstü yatarken tek elle tablet tutmanın çok daha rahat olacağını fark ettim hem daha hafif hemde avuca sığıyor ,tuttuğunuz eliniz yorulunca diğerine aktarıyorsunuz ,yan yatarken de çok rahat vb. sonuç ta yıllar önce sırf bunun için deneyerek kendime samsung 8.4" aldım. program olarak perfect viewer kullanıyorum.ekrana sığdırmak için çeşitli ayarları var. ben çok memnunum eğer tabletim bozulursa aynı niteliklere sahip bir alacağım.