Sergio Toppi

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,422
17,024
Ankara

kdm0a1w7noktswk7g.jpg

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,176
6,955
İçinde usta sanatçının 7 kısa öyküsünün yer aldığı harika bir antoloji "Toppi: Visioni". Hem bu güzel antoloji hem de video için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum değerli @Osidi. Ustanın eskiz çalışmasını ve kara kaleme hakimiyetini hayranlıkla izledim...

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,041
6,075
Bir çizgi roman, genellikle bir romanı , bazen de bir tiyatro oyununu ya da bir filmi hatırlatabiliyor. Sn. @Osidi paylaşımındaki , Toppi'nin Sandokan eseri , bana 1976 tarihli aynı adlı filmi hatırlattı. ( Kapaktaki Sandokan çizimi tıpkı Kabir Bedi görünümünde.) İki usta sanatçının imzasının yer aldığı kitapta; Toppi'nin şiirsel çizgileri , Tex çalışmalarıyla gönülleri fetheden Nizzi'nin senaryosuyla birleşmesiyle dikkat çekiyor. Ama daha da önemlisi, bence her Toppi çalışması , çizimler konusunda '' çığır açma '' ya da '' devrim '' kelimeleriyle nitelendirilmeli.

Çok teşekkürler Sn. @Osidi

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,041
6,075
2012'de aramızdan ayrılan usta çizer Toppi için bir eleştirmenin ( Taylor Slattery ) şu ifadeleri şaşırtıcı ;
'' Ritmik vuruşları dikkatli bir şekilde olan orkestrasyonu, okuyucunun gözleri için bir senfoni gibi görsel kreşendoya yönlendiren negatif alanı ustaca kullanması ile noktalıyor. Adeta fantastik halı dokusu örercesine ! ''
Bu cümleyi bir kaç kez okumak gerek belki de !! 😊 😊 😊
Ama , Toppi paylaşımlarının içinde Sn. @Osidi 'nin bu akşamki sunduğu kitabın önemli olduğunu düşünüyorum. Çizgi roman dünyasının önemli isimleri tarafından , Toppi'nin çizim çalışmalarını çeşitli örneklerle görmeyi sağlayan bu kitabı arşivlemek , iyi bir şans. Bu imkanı sağlayan Sn. @Osidi 'ye teşekkür ediyorum.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
252
1,598
2012'de aramızdan ayrılan usta çizer Toppi için bir eleştirmenin ( Taylor Slattery ) şu ifadeleri şaşırtıcı ;
'' Ritmik vuruşları dikkatli bir şekilde olan orkestrasyonu, okuyucunun gözleri için bir senfoni gibi görsel kreşendoya yönlendiren negatif alanı ustaca kullanması ile noktalıyor. Adeta fantastik halı dokusu örercesine ! ''
Bu cümleyi bir kaç kez okumak gerek belki de !! 😊 😊 😊
Ama , Toppi paylaşımlarının içinde Sn. @Osidi 'nin bu akşamki sunduğu kitabın önemli olduğunu düşünüyorum. Çizgi roman dünyasının önemli isimleri tarafından , Toppi'nin çizim çalışmalarını çeşitli örneklerle görmeyi sağlayan bu kitabı arşivlemek , iyi bir şans. Bu imkanı sağlayan Sn. @Osidi 'ye teşekkür ediyorum.
Harika Toppi eserleri için çok teşekkürler Sayın @Osidi.
Sayın @eankara'nın paylaştığı Toppi sanatı betimlemesi enfes.
Görsel değil ama orkestradaki Kreşendo ve Dekreşendo üstüne, Fatih Erkoç'un Çocuk Şarkıları albümünde, çok güzel iki şarkısı varmış :

Fatih Erkoç - Kreşendo Dekreşendo 1​

Fatih Erkoç - Kreşendo Dekreşendo 2​

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,041
6,075
Sayın @İnanna Salome 'nin mesajını okuyunca, '' Sanat böyle bir şey işte !! '' dedim. Sn. @Osidi 'nin bizlere sunduğu Sergio Toppi çizimlerinden Fatih Erkoç'a !! Tabii , devamını da getirmek gerekirse, Taylor Slattery açıklamasının sonunda şöyle demiş ;
'' Adeta fantastik halı dokusu örercesine ! '' Halı söz konusu oldu mu , Kuzey Rönesansı'nın büyük sanatçılarından Hans Holbein'ı da anmalı.

Bilindiği gibi Holbein, tablolarına taşıdığı Türk halıları ile sevilen resimlerini yapmış, hatta dünyaya '' Holbein Halısı '' deyimini armağan etmiştir.
Toppi'nin çizimleri ya da çizimlerine yapılan yorumlar, daha pek çok çağrışıma yol açacak nitelikte. Ancak, sanat paylaşılınca daha bir güzel oluyor. Sn. @Osidi ve Sn. @İnanna Salome gibi pek çok dostun paylaşımları , sanat içerikli sohbetleri koyulaştırdıkça diyarımız daha bir zenginleşiyor bence. İçerik olarak ya da katılımda bulunan dostların sayısı olarak.

Paylaşım ve katılımda bulunan diyar dostlarımıza teşekkürler.