Royal Society Bilim Kitabı Ödülleri

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Royal Society, 1660 yılında oluşturulmuş, resmi olarak 1662 yılında kurulmuş dünyanın ilk bilim topluluğudur.
Topluluğun halen devam eden sloganı "Nullius in verba" (latince) 'Kimsenin sözüne inanma" olarak çevrilebilir.
İlk üyelerinin; Robert Boyle, John Evelyn, John Locke, Isaac Newton, Antoni van Leeuwenhoek, Gottfried Leibniz gibi isimler olduğu göz önüne alınırsa Dünya'nın en prestijli bilim topluluğu olduğu görülebilir.
Topluluk en meşhuru "Copley Madalyası" olmak üzere 29 farklı konuda, olağanüstü katkılar sağlayan bilim insanlarına her yıl ödül vermektedir.

Bu tanıtımın konusu olan "Royal Society Bilim Kitabı Ödülü" ise 1988'den bu yana seçkin popüler bilim yazılarını ve yazarlarını ödüllendirmektedir.

Tablo;
1. sütunda, ilgili yıl
2. sütunda, kazananlar ve finalistler
3. sütunda, Kitabın orijinal ismi
4. sütunda, Kitap Türkçe yayınlanmış ise Türkçe ismi (Mavi renkli olanlar linki olan kitaplardır, zaman içinde linkler tamamlanmaya çalışılacaktır, sonundaki (-) ifadesi tarama kalitesi güzel değil anlamındadır)
5. sütunda, Kitap yazarının "wikipedia" sayfası tıklanarak açılabilir. Açıldıktan sonra sağ klik "Türkçe diline çevir" seçerek yazarın özgeçmiş ve diğer çalışmalarını Türkçe okuyabilirsiniz
6. sütunda, Yazarın Türkçe yayınlanmış varsa tüm kitaplarına "Kitapyurdu" sitesinde göz atabilirsiniz.

Tabloda eksik ya da hatalı unsurlar bulursanız uyarmanız ricası ile...
İlgili kitapların linklenmesi için en başta çok değerli @Osidi , @kemalettin , @balkan , @Otacı , @oktayyapıcı13 , @melih_ dostlar olmak üzere tüm değerli diyardaşlardan yardım rica ediyorum
Şimdiden en derin teşekkürlerimi sunuyorum.

..............................................................................................

YILDURUMORİJİNAL İSİMTÜRKÇE YAYIN DURUMUYAZARYAZARIN DİĞER KİTAPLARI TÜRKÇE
1988kazananLiving with Risk
1989kazananBones of Contention: Controversies in the Search for Human Origins
1990kazananThe Emperor's New Mind Tüm Kitapları
1991kazananWonderful Life: The Burgess Shale and the Nature of History
1992kazananThe Rise and Fall of the Third Chimpanzee
1993kazananThe Making of Memory
1994kazananThe Language of the Genes
1995kazananThe Consumer’s Good Chemical GuideCinayet Molekülleri Kriminal Moleküller ve Ünlü Kurbanlar
1996kazananPlague’s Progress
1997kazananThe Wisdom of Bones
1998kazananGuns, Germs, and Steel
1999kazananThe Man Who Loved Only NumbersYalnızca Sayıları Seven Adam
2000kazananThe Elegant Universe (-)
FinalistThe White Death
FinalistA Brief History of the Future
FinalistGenome (-)
FinalistTime, Love, Memory: A Great Biologist and His Quest for the Origins of BehaviorZaman, Aşk, Bellek
FinalistChildren of Prometheus
2001kazananMapping the Deep
FinalistCreation: Life and How to Make It
FinalistStrange Beauty
FinalistMendel's Demon
FinalistMendeleyev's Dream
FinalistMalignant SadnessBilim Sağduyuya Karşı
2002kazananThe Universe in a Nutshell
FinalistAeons:The Search for the Beginning of Time
FinalistThe Secret Life of Dust (@melih_)
FinalistThe Madness of Adam and Eve: Did Schizophrenia Shape Humanity?,
FinalistA Primate's Memoir
FinalistRivals: Conflict as the Fuel of Science
2003kazananRight Hand, Left HandSağ El, Sol El
FinalistSmall World
FinalistReckoning With RiskSezgilerin Gücü
FinalistThe Extravagant Universe
FinalistThe Blank Slate
FinalistWhere Is Everybody?Stephen Webb
2004kazananA Short History of Nearly Everything
FinalistIn The Beginning Was the Worm
FinalistMagic Universe
FinalistMutants: On Genetic Variety and the Human Body
FinalistHow to Clone the Perfect Blonde
FinalistNature Via Nurture
FinalistBackroom Boys
2005kazananCritical Mass: How One Thing Leads to Another
FinalistThe Ancestor's Tale Tüm Kitapları
FinalistWhy Life Speeds Up As You Get Older (@Osidi)
FinalistMatters Of Substance: Drugs - And Why Everyone's A User,
FinalistThe Earth: An Intimate History
FinalistThe Human Mind (@kemalettin) Tüm Kitapları
2006kazananElectric Universe: How Electricity Switched on the Modern World
FinalistCollapse: How Societies Choose to Fail or Succeed^
FinalistParallel Worlds: The Science of Alternative Universes and our Future in the CosmosParalel Dünyalar Yaratılış, Yüksek Boyutlar ve Kosmos'un Geleceğine Yolculuk
FinalistPower, Sex, Suicide: Mitochondria and the Meaning of Life.
FinalistEmpire of the Stars: Friendship, Obsession and Betrayal in the Quest for Black Holes.
FinalistThe Truth About Hormones: What's Going on when We're Tetchy, Spotty, Fearful, Tearful or Just Plain Awful.
2007kazananStumbling on Happiness (@kemalettin)
FinalistThe Rough Guide to Climate Change
FinalistIn Search of MemoryBelleğin Peşinde Yeni Bir Zihin Biliminin Doğuşu
FinalistLonesome George
FinalistHomo Britannicus
FinalistOne in Three
2008kazananSix Degrees: Our Future on a Hotter Planet6 Derece Isınınan Dünyadaki Geleceğimiz
FinalistThe Sun Kings: The Unexpected Tragedy of Richard Carrington and the Tale of How Modern Astronomy BeganGecenin Işıltılı Örtüsü Yıldızlar İnsanlık Tarihimize Nasıl Yön Verdi?
FinalistGut FeelingsSezgilerin Gücü
FinalistCoral: A Pessimist in Paradise
FinalistWhy Beauty is Truth: A History of Symmetry (@Osidi)
FinalistA Life Decoded, My Genome: My LifeŞifresi Çözülmüş Bir Yaşam
2009kazananThe Age of Wonder (@oktayyapıcı13)
FinalistWhat the Nose Knows
FinalistBad ScienceKötü İlaç
FinalistDecoding the Heavens
FinalistThe Drunkard's Walk: How Randomness Rules Our LivesAyyaş Yürüyüşü Rastlantısallık Yaşamlarımıza Nasıl Hükmeder?
FinalistYour Inner Fish: A Journey Into the 3.5-Billion-Year History of the Human Body
(-) (@Osidi)
2010kazananLife Ascending (@Osidi)
FinalistWe Need To Talk About Kelvin
FinalistWhy Does E=mc2?Neden E=mc2 ve Bu Bizi Neden İlgilendirir?Brian Cox veJeff Forshaw
FinalistEveryday Practice of Science: Where Intuition and Passion Meet Objectivity and Logic.
FinalistGod's Philosophers: How the Medieval World Laid the Foundations of Modern Science.
FinalistA World Without Ice
2011kazananThe Wavewatcher's Companion (-) (@Osidi)
FinalistAlex’s Adventures in Numberland (@kemalettin)
FinalistThrough the Language Glass: How Words Colour Your World.
FinalistThe Disappearing Spoon (@kemalettin)
FinalistMassive: The Missing Particle That Sparked the Greatest Hunt in Science (@kemalettin)
FinalistThe Rough Guide to The Future
2012kazananThe InformationEnformasyon
FinalistMoonwalking with Einstein (@Osidi)
FinalistMy Beautiful Genome
FinalistThe Hidden Reality (@Osidi)
FinalistThe Better Angels of Our Nature (@melih_)
FinalistThe Viral Storm
2013kazananThe Particle at the End of the UniverseHiggs: Evrenin Sonundaki Parçacık (2 yıl kuralı)
FinalistBird Sense
FinalistCells to Civilizations: The Principles of Change That Shape Life.
FinalistPieces of Light: The New Science of MemoryIşık Parçacıkları
FinalistThe Book of Barely Imagined BeingsHayal Edilemez Varlıkların Kitabı
FinalistOcean of Life
2014kazananStuff Matters: The Strange Stories of the Marvellous Materials that Shape Our Man-made World (@kemalettin)
FinalistServing the Reich: The Struggle for the Soul of Physics under Hitler.
FinalistSeven Elements That Have Changed The World: Iron, Carbon, Gold, Silver, Uranium, Titanium, SiliconDünyayı Değiştiren Yedi Element
FinalistThe Perfect Theory: A Century of Geniuses and the Battle over General Relativity.
FinalistThe Cancer Chronicles: Unlocking Medicine's Deepest Mystery,
FinalistGulp: Adventures on the Alimentary Canal
2015kazananAdventures in the Anthropocene: A Journey to the Heart of the Planet We Made (@Osidi)
FinalistThe Man Who Couldn’t StopDuramayan Adam Obsesif Kompulsif Bozuklukla YaşamakDavid Adam
FinalistAlex Through the Looking-Glass: How Life Reflects Numbers and Numbers Reflect Life.
FinalistSmashing Physics
FinalistLife’s Greatest SecretÜreme Cinsellik, Yaşam ve Büyümenin Gizemlerini Çözen 17. Yüzyıl Bilim İnsanları
FinalistLife on the Edge: The Coming of Age of Quantum Biology
2016kazananThe Invention of Nature: The Adventures of Alexander von Humboldt, the Lost Hero of Science (@Osidi)
FinalistThe Most Perfect Thing: Inside (and Outside) a Bird's Egg.
FinalistThe Hunt for Vulcan: ... and How Albert Einstein Destroyed a Planet, Discovered Relativity, and Deciphered the Universe.
FinalistCure: A Journey Into the Science of Mind over BodyŞifa Zihnin İyileştirici Gücüne Dair Bilimsel Bir Yolculuk
FinalistThe Planet Remade: How Geoengineering Could Change the WorldYeniden Yapılan Gezegen / Jeomühendislik Dünyayı Nasıl Değiştirebilir? (2 yıl kuralı)
FinalistThe Gene: An Intimate HistoryGen Hayli Kişisel Bir Hikaye
2017kazananTestosterone Rex: Unmaking the Myths of Our Gendered MindsKral Testosteron Cinsiyet, Bilim ve Toplum Üzerine Mitler
FinalistBeyond Infinity: An Expedition to the Outer Limits of the Mathematical Universe.
FinalistOther Minds: The Octopus and the Evolution of Intelligent LifeBaşka Zihinler
FinalistIn Pursuit of Memory: The Fight Against Alzheimer's
FinalistTo Be a Machine: Adventures Among Cyborgs, Utopians, Hackers, and the Futurists Solving the Modest Problem of Death (@kemalettin)
FinalistI Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of LifeMikrobiyota İçimizdeki Mikroplar Yaşama Büyüleyici Bir Bakış
2018kazananInventing Ourselves: The Secret Life of the Teenage BrainErgen Beyninin Gizli Yaşamı
FinalistThe Unexpected Truth About Animals (@kemalettin)
FinalistThe Beautiful Cure: Harnessing Your Body’s Natural DefencesTedavi Harikaları Bağışıklık Sistemi ve Yeni Sağlık Bilimi
FinalistHello World: How to be Human in the Age of the MachineMerhaba Dünya
FinalistLiquid: The Delightful and Dangerous Substances That Flow Through Our Lives.
FinalistExactly: How Precision Engineers Created the Modern World.
2019kazananInvisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for MenGörünmez Kadınlar Erkekler İçin Tasarlanmış Bir Dünyada Veri Yanlılığı İle Yaşamak
FinalistSix Impossible Things (-)
FinalistThe Remarkable Life of the Skin
FinalistClearing the Air
FinalistThe Second Kind of Impossible
FinalistInfinite PowersSonsuzun Gücü Kalkülüs Evrenin Sırlarını Nasıl Ortaya Çıkarır ?
2020kazananExplaining Humansİnsanı Anlama Kılavuzu
FinalistThe World According to PhysicsFiziğin Gözünden Dünya
FinalistThe Body: A Guide for OccupantsBeden Bir Kullanıcı Kılavuzu
FinalistThe Great PretenderDeliler Arasında Akıllı Olmak Akıl Hastalığı Nedir, Ne Değildir?
FinalistThe Double X Economy
FinalistTranscendenceAşkınlık
2021kazananEntangled LifeSaklı Dünya
FinalistThe Last Stargazers
FinalistBreathNefes: Kayıp Bir Sanatın Yeni Bilimi (2 yıl kuralı)
FinalistThe End of Bias
FinalistThe Sleeping BeautiesUyuyan Güzeller ve Diğer Gizemli Hastalıklar
FinalistScience Fictions
2022kazananA (Very) Short History of Life on Earth: 4.6 Billion Years in 12 Pithy ChaptersDünya’daki Hayatın Çok Kısa Tarihi
FinalistThe Greywacke: How a Priest, a Soldier and a School Teacher Uncovered 300 Million Years of History.
FinalistDifferent: What Apes Can Teach Us About Gender
FinalistSpike: The Virus vs. The People – the Inside StoryJeremy Farrar, Anjana Ahujaile birlikte
FinalistAge Proof: The New Science of Living a Longer and Healthier Life.
FinalistHot Air: The Inside Story of the Battle Against Climate Change Denial.
2023kazananAn Immense World: How Animal Senses Reveal the Hidden Realms Around Us.
FinalistJellyfish Age Backwards: Nature’s Secrets to LongevityNicklas Brendborg
FinalistNuts and Bolts: Seven Small Inventions That Changed the World (in a Big Way).
FinalistTaking Flight: The Evolutionary Story of Life on the Wing
FinalistBreathless: The Scientific Race to Defeat a Deadly Virus.
FinalistThe Exceptions: Nancy Hopkins, MIT, and the Fight for Women in Science.

LİSTEDEKİ YAZARLARIN TÜM KİTAPLARI

-
Robert Winston (2005 Finalist)
- Richard Dawkins (2005 Finalist)
- Roger Penrose (1990 Kazanan)

Son düzenleme:

thycoon

Aktif Üye
Yeni Üye
14 Şub 2011
244
1,048
Çok bilgilendirici ve güzel bir gönderi. Batı ile bizim aramızdaki en büyük fark budur, Royal Society üyeleri nobel sayısı ile tüm islam dünyasının nobel sayıları mukayese edilse Royal Society daha fazladır. Bilim tarihi dendiğinde başlıyoruz "ibn" bilmem ne , çalışmamak, tembellik, hamasetle ve gazla yürümeye çalışıyoruz ama adamlar 1660 yıllarında dünyanın en bilimsel topluluğunu kuruyorlar. Mükafat almış kitapları dahi Türkçeye kazandıramamışız...Ne kadar doğru bilemiyorum doktora yaparken İran'lı bir arkadaş anlatmıştı, İran'da doktora öğrencileri bitirmeden önce konusu ile ilgili bir kitabı çevirmek zorunda diye, bizde de doktora için böyle bir mecburiyet getirilebilir, en azında yazamasak ta yazılmış olanlara kolay ulaşabilsek iyi olur kanaatindeyim.
Teşekkürler.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,907
5,305

Sayın cagan73 ;

Kendimce uzun olan yaşamımda yapabildiklerim, istediğim gibi yapamadıklarım, hiç yapamadıklarım var....
İsteklerimden :
1 - Bazı isteklerim var ki , bu sadece bana bağlı değil ; bu nedenle erişemediğim istekler listemdedir.
Daha çağdaş , daha toplumcu , daha demokratik ..... bir Türkiye isteğim. Bunların bir çoğunu göremiyeceğim. Ancak benden , bizden sonraki kuşaklara bayrak yarışında taşıdığımız bayrağı ellerine tutuşturup gideceğiz bu dünyadan...
2 - Başkalarına küçük gelse de özel yaşamımda kendimce başardıklarım var. ( bunlar başkaları için bir şey sayılmasa bile ) Burada bunları saymayı doğru bulmuyorum. Ancak iyi bir eş, iyi bir kız çocuğuna , iki pırlanta gibi toruna , çok değerli yoldaşlarıma ( arkadaşlarıma , arkadaş-kardeşlerime ) , çok değerli öğretmenlere , kimseye muhtaç olmadan yaşamımı sürdürebilmek durumuna vb. vb. sahip oldum.
3 - Bazı gerçekleştirdiğim ve başkaları için çok önemsenecek şeyler ise benim için yeterli gelmemiştir. Bu gerçekleştirdiklerim başkaları için çok önemsenebilir , onlar için erişilmesi zor görülebilir , hattta erişilmesi olanaksız görülebilir ancak benim için yeterli görülmemiştir.
4 - İsteklerimden hiç gerçekleştiremediğim şeyler ki ; doğal olarak bunların listesi oldukça uzundur. Bu isteklerimden bazıları yine toplumsal koşullar nedeniyle gerçekleştiremediklerim , bazıları ise benim yapım nedeniyle erişemediğim isteklerimdir.

Neyse yine uzattım. Bu tür hesaplaşma tüm insanların yapabileceği bir işlemdir.
Gerçekleştiremediklerimden biri de çok istediğim halde öyle yada böyle , şu çapta veya küçücük bir kitaplık memuru (görevlisi) olamadığımdır. Bir çok insan hele beni yakından tanıyanlar bu isteğimi hep saçma bulmuşlardır ( Kütüphane memurlerinden çok özür dilerim. Bu bakış onlara ait. Bana değil. )
Keşke bir kütüphane ( kitaplık ) memuru (görevlisi) olabilseydim.
Keşke kitap , dergi , gazete satan bir küçücük dükkanım olsaydı...

Benim birçok gerçekleştiremediğim isteklerimden ikisi bunlar... Lütfen bana gülmeyiniz...

Sevgili dost @cagan73 ; bunları neden yazdım. Gerçek yaşamda benim gerçekleştiremediğim kütüphane işini sen sanal ( bu deyimi de sevmiyorum ya ) ortamda gerçekleştiriyorsun. Yani kitaplık oluşturuyorsun hem de neredeyse tematik ( konu kökenli ) kitaplık ( Bilimsel kitaplık ) ... Bu çalışman da onlardan biri...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
195
733
Netteki çeşitli paylaşım siteleri ile diyardan indirdiklerimden oluşan (çizgi romanlar hariç) yaklaşık 52 GB'lık kitap arşivim var. Biliyorum ki, bunların tamamını okumaya ömrüm yetmeyecek. Sosyolojide bile bu durumun adı varmış (paylaşmıştım). Yapılmasa bile insana güç veren şeyler, mealinde bir tanımı var. Bununla birlikte, bunları elde ederken sadece tanıtımlardan bile çok şey öğrendim. Bu bile teselli veriyor insana.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,275
4,070
Osmaniye
"......adamlar 1660 yıllarında dünyanın en bilimsel topluluğunu kuruyorlar. Mükafat almış kitapları dahi Türkçeye kazandıramamışız...en azında yazamasak ta yazılmış olanlara kolay ulaşabilsek iyi olur kanaatindeyim."

Sayın thycoon; paylaşım için yapmış olduğunuz yorum da dikkatimi çeken yukarıda ki cümlelerinizden de anlaşılacağı üzere yüzyıllar önce yazılmış bilimsel eserlerin Türkçeye kazandırılmamış olduğu, yazılmış olanlara da kolay ulaşabilme arzusunda olduğunuz anlaşılıyor. Çizelgesi verilen eserlerin belki de tamamı Türkçeye kazandırılmış durumda. Üstelik bazılarının pdf şeklinde linkleri de verilmiş. Pdf şeklinde bulunamayanların bulunarak paylaşıma eklenmesi isteniyor olabilir. Lütfen paylaşımı tekrar inceleyiniz. İnşallah yazdıklarımı yanlış anlamamışsınızdır. Amacım gözden kaçırmış olduğunuz noktaların olabileceği yönündedir.
Teşekkür eder değerli yorumlarınızın/paylaşımlarınızın devamını dilerim.

thycoon

Aktif Üye
Yeni Üye
14 Şub 2011
244
1,048
Sayın thycoon; paylaşım için yapmış olduğunuz yorum da dikkatimi çeken yukarıda ki cümlelerinizden de anlaşılacağı üzere yüzyıllar önce yazılmış bilimsel eserlerin Türkçeye kazandırılmamış olduğu, yazılmış olanlara da kolay ulaşabilme arzusunda olduğunuz anlaşılıyor. Çizelgesi verilen eserlerin belki de tamamı Türkçeye kazandırılmış durumda. Üstelik bazılarının pdf şeklinde linkleri de verilmiş. Pdf şeklinde bulunamayanların bulunarak paylaşıma eklenmesi isteniyor olabilir. Lütfen paylaşımı tekrar inceleyiniz. İnşallah yazdıklarımı yanlış anlamamışsınızdır. Amacım gözden kaçırmış olduğunuz noktaların olabileceği yönündedir.
Teşekkür eder değerli yorumlarınızın/paylaşımlarınızın devamını dilerim.
Pdf' si olanlar zaten okuduklarımız, evet haklısınız diğerleride belki türkçeye kazandırılmıştır, belkide ben onlara ulaşamamışım, okuma oranlarının çok düşük olduğu günümüz Türkiyesinde, daha öncede yazdığım gibi hamaset ve tembellikte zirvede olduğumuz için, çok kalıcı bir etkisi olmuyor. Dikkat çektiğiniz için teşekkürler.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Öncelikle katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim
Bilgi amaçlı:
Royal Society Bilim Kitabı ödülleri 1988 itibariyle verilmeye başlanmış. Bu yüzden tabloyu bu tarih itibari ile hazırladım. Bahsi konu olduğu üzere malesef finalistlerin önemli bir kısmı Türkçe'ye çevrilmemiş (Tabloda belki bir-iki tane gözümden kaçmış olabilir, bu durumu fark ederseniz lütfen uyarınız)
Kurumun ayrıca verdiği başarı ödülleri ve madalyaları 29 farklı konudan oluşuyor:
En meşhur madalyaları olan Copley Madalyası ilk kez 1731 yılında verilmeye başlanmış. (Dünyanın en eski bilimsel ödülüdür)
Ödülü alan ilk bilim insanı olan Stephen Gray, yaptığı deneyler ile elektriğin iletilebilir olduğunu kanıtlamıştır.
Osmanlı da ilk matbaanın bile 1727 yılında kurulduğunu düşününüz... Avrupa'nın Matbaa macerası ile ilgili bir paylaşımı burada yapmıştım

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Aşağıdaki kitaplar Değerli @Osidi tarafından tabloya eklenmiştir;
Kendisine çok teşekkür ediyorum

Yaşlandıkça Hayat Neden Çabuk Geçer ; Douwe Draaisma
Güzellik Neden Gerçekliktir ; Ian Stewart
İçimizdeki Balık İnsan Vücudunun 3,5 Milyar Yıllık Serüveni ; Neil Shubin
Yaşamın Yükselişi Evrimin 10 Büyük İcadı ; Nick Lane
Bulut Gözlemcisinin Rehberi ; Gavin Pretor-Pinney
Einstein ile Ay Yürüyüşü ; Joshua Foer
Saklı Gerçeklik ; Brian Greene
Transandans Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman Üstünden İnsanın Evrimi ; Gaia Vince

thycoon

Aktif Üye
Yeni Üye
14 Şub 2011
244
1,048
Aşağıdaki kitaplar Değerli @Osidi tarafından tabloya eklenmiştir;
Kendisine çok teşekkür ediyorum

Yaşlandıkça Hayat Neden Çabuk Geçer ; Douwe Draaisma
Güzellik Neden Gerçekliktir ; Ian Stewart
İçimizdeki Balık İnsan Vücudunun 3,5 Milyar Yıllık Serüveni ; Neil Shubin
Yaşamın Yükselişi Evrimin 10 Büyük İcadı ; Nick Lane
Bulut Gözlemcisinin Rehberi ; Gavin Pretor-Pinney
Einstein ile Ay Yürüyüşü ; Joshua Foer
Saklı Gerçeklik ; Brian Greene
Transandans Ateş, Dil, Güzellik ve Zaman Üstünden İnsanın Evrimi ; Gaia Vince
Namık Kemal "Barika- i hakikat müsademe- i efkardan çıkar" demiş. Diyar ailesi bir araya gelince kütüphaneler kolaylıkla inşa ediliyor, @Osidi kardeşimize de teşekkürler.

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
195
733
Yanlış anlaşılmayacağını umarak yazıyorum. Arkadaşlar, Türkiye'deki okuma oranlarının çok çok düşük olduğuna dair genel bir kabul var. Şahsi gözlemlerim bunun çok da doğru olmadığı yönünde. Otobüslerde, metrolarda parklarda, bahçelerde yaşlı ya da genç pek çok kişinin elinde kitaplar görüyorum. Eskiden böyle değildi. Akla şu geliyor. Ne yazık ki ülkemizde korsan basılmış yayıncılık haddinden fazla. Okunan yayınların büyük bölümü böyle olabilir. Bir de okuma kültürü değişti.

thycoon

Aktif Üye
Yeni Üye
14 Şub 2011
244
1,048
Yanlış anlaşılmayacağını umarak yazıyorum. Arkadaşlar, Türkiye'deki okuma oranlarının çok çok düşük olduğuna dair genel bir kabul var. Şahsi gözlemlerim bunun çok da doğru olmadığı yönünde. Otobüslerde, metrolarda parklarda, bahçelerde yaşlı ya da genç pek çok kişinin elinde kitaplar görüyorum. Eskiden böyle değildi. Akla şu geliyor. Ne yazık ki ülkemizde korsan basılmış yayıncılık haddinden fazla. Okunan yayınların büyük bölümü böyle olabilir. Bir de okuma kültürü değişti.
Bence okuma bilmek ile okuyor olmak ve hatta okuduğunu kültürüne katmak ayrı şeyler, okuma kültürü olmayınca ve mobil dijital dünya hayatımıza hakim olunca okumak değil bakmak ön plana çıkıyor. Sizce korsan yayıncılıktan dolayı mı toplum olarak cahil kaldık?

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,067
76,163
hiçbiryerde :)
Harika bir konu ve doğru bir tartışma ortamı. Katkıda bulunanlara müteşekkirim.
Ben de ülkemizde yaşayan insanların daha bilinçli, daha bilgili ve iyi bir yaşamı
hedefleyen insanlar olmasını isteyenlerdenim. Bu anlamda bu konu altında
görüşlerini paylaşan dostların savlarının mutlaka geçerli yanlarının olduğunu
biliyorum. Örneğin "okumak", "yüksek lisans yapmak" veya "profesör" olmak
mümkün ama bu bir kişiyi "aydın" veya "gerici" diye tanımlamaya bir dayanak
oluşturur mu, tartışılır...
Aslında böyle bir derin tartışmaya hiç girmek istemiyorum, sevgili dostlara
çok teşekkür edip, bu harika konunun uzun yıllar yaşamasını ve çok çok fazla
insana yol göstermeye devam etmesini dileyerek çok teşekkür ediyorum;
başta konuyu açan ve harika kitap paylaşımlarıyla bizi mest eden "çağan73"
dostumuz olmak üzere tüm katkı sunan dostlara.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Değerli @Osidi 'nin, 2 yeni kitap daha bulup tabloya eklenmesini sağladığı için tekrar kendisine çok teşekkür ediyorum;

Kitaplardan birisi ilginç bir kişiliği resmetmesi sebebiyle ilgiyi hak ediyor.
Andrea Wulf 'un yazdığı "Doğanın Keşfi Alexander Von Humboldt'un Yeni Dünyası" :

Hepimiz arada bir macera yaşamayı severiz ama Alexander Von Humboldt isimli kaşif kesinlikle bu konuda Nirvana'ya ulaşmış:

Güney Amerika'dan ABD’ye uzanan inanılmaz yolculuğu 1799'da başlamıştı.
Yol arkadaşı bitki bilimci Aime Bonpland ile Venezüela'dan başladılar.
5 yıl Amazon ırmakları, Peru, Ekvador, Kolombiya, Meksika... neredeyse kıtada ayak basmadık yer bırakmadılar.
Defalarca hastalandılarsa da iyileştiler .
2 m boyunda 650 volt enerji yayan Elektrikli yayın balığını ilk defa yakaladılar.
At sırtında yada kanolarla 9600 km’yi aşkın yol kat ettiler.
6000 m’lik Chimborazo Dağı’na tırmandılar. Bu ilk dağcılık rekoru idi.
Ne macera ama...

Son düzenleme:

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
195
733
İnat için yazmıyorum. Ama bence cehalet konusu da tartışılır. Bundan maksat okuma yazma bilmek midir? Yoksa başka şeyler de var mıdır? Bu argüman belli bir kesim tarafından toplumu suçlamak için kullanıldığından bana biraz altı boş geliyor. Mesela ABD'de insanların çok büyük bölümü haritalarda belki Fransa'yı bile gösteremez.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
544
2,847
sn @cagan73 Kardeşim, emeğine sağlık, çok uğraşıp muhteşem bir tablo hazırlamışsın.
Umarım hepsi bulunur.
ben de bugün Çizgidiyarı na girebilme fırsatı buldum.
Hepsini okuyacağım, eksiklerin en son haline göre Türkçelerini bulamam ama bulunamayan İngilizcelerini bulmaya çalışırım

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Bir kitap daha yukarıdaki tabloya eklendi:

Kuantum Sınırında Yaşam Yaklaşan Kuantum Biyolojisi Çağı Jim Al-Khalili
Al-Khalili, Surrey Üniversitesi'nde fizik profesörüdür ve aynı zamanda Bilimde Halkın Katılımı kurulunun başkanlığını yürütmektedir.
Kuantum fiziğini, biyokimya ve biyolojiyi bir araya getiren son derece aydınlatıcı bu kitabı değerli ilgilerinize sunarım

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
544
2,847
Şu kitapları buldum, yüklememi ve paylaşma linklerini ister misiniz?

m9a9f8z.jpg

Son düzenleme:

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Değerli yardımlarınız için çok teşekkür ederim sn. @kemalettin
Bende saatlerdir arıyorum, bir kaç tane daha bulup ekledim, kalanları edinip taramayı planlarken hızır gibi yetiştiniz. Çok ciddi bir vakit tasarrufu sağladınız.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim. Gönderebilirseniz listeye büyük bir mutlulukla eklerim.
Sonrasında "yazarların diğer kitapları" diye ek yapılabilir diye düşünüyorum. Ayrıca konularını da (Fizik, biyoloji vs..) kısaca eklemeyi düşündüm. Böylece güzel bir bilim kütüphanemiz olacaktır
Konunun geliştirilmesi adına lütfen görüşlerinizi esirgemeyiniz.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
Tabloya, ""LİSTEDEKİ YAZARLARIN TÜM KİTAPLARI" şeklinde bir eklenti yaptım
Hayatlarını, Bilime ve Bilimi halka yayma amacına adamış bu değerli insanların sadece ödül almış tek bir kitabını tanıtmanın "bir bilim kütüphanesi" kurma amacını eksik kılacağını düşündüm.
Bu düşünceyle en sevdiğim yazarlardan biri olan "Robert Winston (2005 Finalist)" ile başladım.
Yazarın tüm kitaplarına en sağdaki "YAZARIN DİĞER KİTAPLARI TÜRKÇE" bölümünden ulaşabileceğiniz gibi tablonun en altında da erişebilirsiniz.
Her zaman olduğu gibi olumlu / olumsuz tüm önerilerinizi, istediğiniz/beklediğiniz eklentileri belirtmekten, değerli desteklerinizi iletmekten çekinmeyiniz lütfen.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,907
5,305

Merhaba ....

Tematik Kitaplık oluşmaya devam ediyor... Yaşasın!!!!

Yılını tam anımsamıyorum... İstanbul'a gelmiştim. İnter Yayınlarına gittim. Sahibi Ali Yavuz Çengeloğlu ile tanıştık söyleştik. Benim bir kişilik yapım ( huyum ) var. Beğendiğim yayınevinin tüm kitaplarını alırım. Ali arkadaşla tüm bende olmayan kitaplarını saptadık. Ödemeleri yaptım. Paketleme yapıldı. İstanbul'a gelmişken İdea Yayınlarına da gideceğimi onun da tüm kitaplarını almak istediğimi söylemiştim. İnter yayınları kitaplarının dönüşte paketi almak üzere İdea Yayınlarına gitmek üzere kalkmıştım ki Ali arkadaş " Dur ben Aziz'i (Yardımlı) tanıyorum. Ona telefon edeyim öyle git." Telefon etti ... Beni anlattı geleceğimi söyledi. Ama benim dikkatimi beni tamımlarken ( Aziz Yardımlı'ya ) çekti. "..... (Adımı söyleyerek ) arkadaş geliyor kendisi iyi bir
KİTAP DOSTU ve iyi bir okurdur." Doğrusu bu çok hoşuma gitmişti. Yukarıdaki ilk yazımda da benim ne denli kitap dostu ( ve okuru ) olduğumu anlatmaya çalışmıştım. Çevremde bu durumum hep yadırganmıştır. Yukarıdaki yazımı da yadırgayanlarınız olmuştur. Bakın benim gibi kitap dostu iki kişiyi aşağıya alıyorum ( Estağfirullah elbette ki ben onların seviyesinde bir insan değilim. Lütfen hoş gürünüz. ) :

"
İsterdim ki ben
bir kitap bekçisi olayım
camları güneşli bir kitap evinde.
Duyduğum zevklerin en doyulmazıdır
yıldızlı cenup denizlerinin alevinde sabahlar gibi

sevilen bir kitap başında sabahlamak"
Nazım Hikmet

"Cehennemine koymazsın umarım. Cennetine koyduğunda ise, ne huri isterim, ne gılaman, ne de öyle bol nimet. Cennetin -varsa- kütüphanesine ko beni -yoksa- bir kütüphane yarat benim için."
Cazim Gürbüz'ün "Cennetin Kütüphanesi" adlı kendi eserinden..

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
A

Yaşamın Anlamı
Arda bey, değerli ilgileriniz için çok teşekkür ederim
Bahsettiğiniz kitap bu mudur? Bu ise önceden eklenmişti. Farklı bir kitap ise belirtmenizi rica ederim. (Bir tane az taramış olurum)
Yaşamın Yükselişi Evrimin 10 Büyük İcadı

kayıntı

Yeni Üye
19 Haz 2022
91
444
A

Arda bey, değerli ilgileriniz için çok teşekkür ederim
Bahsettiğiniz kitap bu mudur? Bu ise önceden eklenmişti. Farklı bir kitap ise belirtmenizi rica ederim. (Bir tane az taramış olurum)
Yaşamın Yükselişi Evrimin 10 Büyük İcadı
Sayın cagan73, harika bir iş yapıyorsunuz, kolaylıklar dilerim.
İşinizi kolaylaştırmak açısından naçizane önerim; bu kütüphanenin eksik tüm kitaplarını listelemeniz, o kitaplardan elinde taranmış olan kişilerden de bir an önce o kitabı işaretlemesini istemeniz. Böylece boş yere uğraşmamanızı bir ölçüde sağlar sanıyorum.
Sevgiler Saygılar

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
YAZARLARIN TÜM KİTAPLARI" alanına

Richard Dawkins Kitaplığı​

eklendi.

Yazarın tüm kitaplarına en sağdaki "YAZARIN DİĞER KİTAPLARI TÜRKÇE" sütununda (2005 finalist) ulaşabileceğiniz gibi tablonun en altında da erişebilirsiniz.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
386
8,236
YAZARLARIN TÜM KİTAPLARI" alanına

"Roger Penrose"​

eklendi.

Yazarın tüm kitaplarına en sağdaki "YAZARIN DİĞER KİTAPLARI TÜRKÇE" sütununda (1990 Kazanan) ulaşabileceğiniz gibi tablonun en altında da erişebilirsiniz.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,275
4,070
Osmaniye
Benden de çam sakızı. Uygun bulunduğu takdirde listeye eklenmesi rica olunur.

Not: İki yıl kuralına bakmadım.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------

Son düzenleme: