Quatermass and the Pit (1967)

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,301
Quatermass and the Pit (1967)

Yönetmen: Roy Ward Baker
Senaryo: Nigel Kneale
Ülke: İngiltere
Tür: Korku, Gizem, Bilim-Kurgu
Müzik: Tristram Cary
Vizyon Tarihi: 18 Eylül 1972 Türkiye (Beş Milyon yıl Önce Dünya)
Dil: İngilizce
Süre: 98 dk
Çekim Yeri: London, İngiltere, Birleşik Krallık
Nam-ı Diğer: Five Million Years to Earth
IMDb Rating: 7.0

Sunum: 340 MB, BluRay 360p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı yanındadır. (23,976 fps)

İndirme Linki:

MV5BNzdiMGEyZjItOWE3ZS00NmY3LWI3MDctZmVhOTljZWNkNzBmL2ltYWdlL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyMTYxNjkxOQ@@._V1_SY1000_CR0,0,666,1000_AL_.jpg

* Önemli Not: Aşağıdaki yazı filmin konusu hakkında ayrıntı içermektedir! *

#Londra metrosundaki kazı çalışmalarında işçiler bazı kemikler bulurlar, hemen polise haber verilir.
Kazı esnasında işin başında Dr.Mathew Roney (J.Donald) ve Barbara (B. Shelley) vardır,
ancak kazı devam ederken bomba zannedilen bir cisim bulunur.
Bu kez işin başına Albay Breen (J. Glover) ve Prof. Quatermass (A.Keir) getirilir.

Topraktan çıkarılan bomba değil bir uzay aracıdır.
Araştırmalar sürdürülürken ürkütücü ve inanılmaz olaylar yaşanmaya başlar.
İşin sonu uzaylılarla kalmayıp şeytana kadar varacaktır.
#

l-quatermass-and-the-pit-1c9e9.jpg

İlginç bir bilimkurgu filmi.
Bilimkurgu, korku ve gerilim unsurlarıyla son derece başarılı bir şekilde harmanlanmış,
heyecan ve gizemi sonuna kadar korumayı başaran, ilgiyi hakeden bir yapım.
Senaryoda mantık hataları ve bazı teknik yetersizliklerden kaynaklanan sorunlar var, ancak bunlar izlerken sorun yaratmıyor.
Filmin 1967 de yapıldığını, bugünkü teknolojik imkanların hiç birinin olmadığını düşünürsek, film bize çok daha başarılı görünecektir.
Oyuncular İngiliz sinemasının başarılı oyuncuları ve filmde de son derece iyiler.
Yönetmen de işini yapıyor, görüntü yönetimi de sorunsuz.
Bilimkurgu filmlerinden hoşlanıyorsanız bu filmi beğeneceksiniz,
hele bu korku ve gerilim dolu bir öyküyle de desteklenince ortaya zevkle seyredilen bir film çıktığını söyleyebilirim.
Film için görüşüm vasatın üstü bir yapım olduğudur, öncelikle türü sevenlere izlemelerini tavsiye ederim.
*Serdar Demirkıran - sinema yazarı*

l-quatermass-and-the-pit-sssg1.jpg

Londra metrosunda kazı yapan işçiler insan kemikleri bulurlar ve olaylar hiç beklenmeyen yerlere varır.
Çok iyi ve sıra dışı bir hikaye. Önündeki tek engel zamanın yetersizlikleri olmuş.
Teknik ve görsellik olarak; kendisinden çok da sonra olmayan (12 yıl) Alien'ın zamanında çekilebilseymiş,
bugün herkesin adını duyduğu ve hayranı olduğu bir film olurmuş. Her şeye rağmen harika iş. *turkcealtyazi.org*

0062168.jpg

Filmin konusuna ve yarattıkları teoriye bayıldım. Çekimleri ise yılına göre muazzam.
Son yıllarda izlediğim en iyi sci-fi filmlerinden biriydi. *turkcealtyazi.org*

Keyifli seyirler, sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

*

yazicizahmet

Onursal Üye
12 Nis 2011
2,308
38,683
Bu filmi ergenlik dönemim de seyredip çok etkilenmiştim. Yabancı film hayranlığım da böylece oluşmuştu. Yıllar sonra, internet çağında, uzun aramalardan sonra edindiğim filmi oturup bir kez daha seyrettim. Ve izlerken yanımda ergenlik dönemimdeki "ben" de izliyordu. Garip bir şekilde aynı şeyleri hissediyorduk. Anladım ki; dün sinema zevkim ne ise, bugün de aynı. Aklıma girdiniz. Bu filmi yine seyredeceğim. Elinize sağlık. Teşekkürler.