Plastik 'Uğur böceği' Kumbarası..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,439
32,732
İstanbul
Akbank'ın verdiği uğur böceği şeklinde plastikten bir kumbaraydı. Bu kumbaraları kullanmak hiç pratik değildi, zira arkasında bir kilit mekanizması olmadığından içindeki kağıt parayı çıkarmak çok zordu. Genellikle para çıkarma teşebbüsü kağıt banknotun yırtılmasıyla son bulurdu; bu yüzden tek kullanımlıktı. Kumbaradaki tüm paraları boşaltmak için, bıçakla dikkatlice altı kesilir ve bundan sonra sadece süs objesi olarak kullanılırdı. Sonuç olarak çocukları tasarrufa yöneltmenin yanında, sinir etmeyi de başarmış bir kumbaraydı.

U-ur-B-ce-i-Kumbaras.png
 

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,439
32,732
İstanbul
4 Mayıs 1977 (Sayı 171) tarihli 'Kara Murat' dergisi, AKBANK'ın çocuklara ücretsiz verdiği plastik uğur böceği kumbarasının reklamına yer vermiş..

Kara-Murat-200-16.jpg
 
Son düzenleme:

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,136
4,574
Çok kullandım, en az 5 tane eskittim. :)

Açmak için tabi ki kesilirdi kalın plastik ve öyle açılırdı. Yanlış hatırlamıyorsam, kağıt para atmak için genişçe bir delik vardı. Parayı rula yapar, içeriye öyle tıkardınız.

Bir de üstteki bozuk para atma deliği ya normalde hiç yarık olmazdı ya da çok dar olduğundan, kumbaraya ilk kullanımdan önce o yarığı bıçakla genişletirdik. Yoksa bozuk paraları zar zor sokardık.

Sallayınca bozuk paraların birbirine ve kalın plastiğe çarparak çıkardığı ses, kumbaranın ağırlığı ve plastik dokusu duygu hafızamda çok canlı duruyor.


Ve reklamdaki özenilmiş, boyanmış görüntüsüne bakmayın, aslında şöyle görünürdü:

 

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
338
1,211
Çengelköy
Bu uğur böceklerinden sonra (belki de önce) Akbank kumbaraları çeşitli renklerde futbol topu olarak verilmeye başlanmıştı.
Bende yeşil olanlardan vardı. 35 - 40 sene geçmiş ama rengini gayet iyi hatırlıyorum.
 
Üst