"Music, Musique" BD, Comic, GN ....

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,545
18,405
0gznuxnp49u0s2q5g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Yine bir caz akşamındayız anlaşılan !! Ella Fitzgerald demek, benim için Summertime demek tabii . Ama , bu kez kulak ziyafetine , Sn. @Osidi 'nin '' dehşetengiz '' bookletlerinin göz ziyafeti de eklendi.

Bir taraftan, Sn. @İnanna Salome 'nin tabiriyle, bu '' güzellikler ''i yaşarken , bir taraftan da '' rock aleminin bookletleri de keşke olsa '' düşüncesine sahibim. Bu bookletler ile , iyi bir görsel '' Caz Ansiklopedisi '' oluşacak bu gidişle belki de.

Teşekkürler Sn. @Osidi .

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
268
1,717
Yine bir caz akşamındayız anlaşılan !! Ella Fitzgerald demek, benim için Summertime demek tabii . Ama , bu kez kulak ziyafetine , Sn. @Osidi 'nin '' dehşetengiz '' bookletlerinin göz ziyafeti de eklendi.

Bir taraftan, Sn. @İnanna Salome 'nin tabiriyle, bu '' güzellikler ''i yaşarken , bir taraftan da '' rock aleminin bookletleri de keşke olsa '' düşüncesine sahibim. Bu bookletler ile , iyi bir görsel '' Caz Ansiklopedisi '' oluşacak bu gidişle belki de.

Teşekkürler Sn. @Osidi .
Sayın @Osidi'ye harika paylaşımları için teşekkür ederken, Sayın @eankara'nın pek güzel söylediği gibi caz akşamını iki Ella güzelliğiyle taçlandıralım, hatta bonus olarak Rita Hayworth'ın Frank Sinatra ve Kim Novak ile başrolü paylaştığı Pal Joey filminden pek güzel bir caz güzelliğini de Ella'dan sonra Rita aslında Jo Ann Greer yorumuyla da yaşayalım :)

"Stars shinin' bright above you
Night breezes seem to whisper, "I love you"
Birds singin' in the sycamore tree
Dream a little dream of me

Say, "Nighty-night" and kiss me
Just hold me tight and tell me you'll miss me
While I'm alone and blue as can be
Dream a little dream of me "

Ella Fitzgerald ft Louis Armstrong - Dream A Little Dream Of Me

Ella,rengarenk bahar kırlarının üzerinde uçuyormuş gibi söylüyor.

“It is spring again. The earth is like a child that knows poems by heart.”

“Despite the forecast, live like it's spring.”

Ella Fitzgerald - Bewitched, Bothered, and Bewildered

"I'm wild again,beguiled again
A simpering,whimpering child again
Bewitched,bothered and bewildered-am I"

"Wise at last,my eyes at last
Are cutting you down to your size at last
Bewitched, bothered and bewildered-no more"

Bewitched, Bothered and Bewildered - Rita Hayworth

Bewitched - Jo Ann Greer (Hollywood'un gizli solisti)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Bana göre, bazı konular hakkında bir şeyler yazmak , düşünce belirtmek '' abesle iştigal '' konusu olabiliyor. Sn. @Osidi 'nin paylaştığı Booklet konusu olan '' Frank Sinatra '' adı en azından böyle. Sanat dünyasının bir çok alanında kendini gösteren dev sanatçı, bugün kimileri için nostalji ikonu. Ama , renkli çizgi roman karelerinin tadı , yine çok iyiydi. Bu çizgi roman da çok sayfalı olmadığı için tekrar tekrar baktığım çizgi roman çalışmalarından biri oldu .

Teşekkürler @Osidi

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
268
1,717
bzkpa1ce0mgsq2r5g.jpg

Killing Me Softly'i dinlerken aklıma Frank Sinatra'nın sonu hüsranla biten büyük aşkı Ava Gardner geldi. Humphrey Bogart ve Ava Gardner'ın baş rolünü paylaştığı Çıplak Ayaklı Kontes filmi için yapılan Ava Gardner heykelini, filmden sonra Frank Sinatra satın alıp, Coldwater Kanyon'daki evine yerleştiriyor.
Frank Sinatra ile özdeşleştirdiğim My Way'i Robbie Williams ve Sinatra yorumları ile paylaşıp, müzik dolu günler diliyorum.

Robbie Williams - My Way Live At Royal Albert Hall, Kensington, London - 2001​

Frank Sinatra - My Way​

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Daha önce diyarımızda '' Queen '' topluluğunun Stüdyo albümlerine dair paylaşım yapıldığında , Freddie Mercury için '' böyle bir ses gelmez '' diye yazmıştım. Bu düşüncem zaman içinde hiç değişmedi. Sn. @Osidi'nin paylaştığı kitabın kapağında , topluluğun adeta marş haline gelmiş parçasını görünce, zihnimde yine topluluğun parçaları film şeridi gibi geçti.

Kitabın sayfalarını karıştırdığımda , beklemediğim nitelikte çizim tarzı , yine beklemediğim nitelikte topluluğa ait '' dolu dolu bilgi yığınlı '' biyografik bir çizgi romanla karşılaştım. Ayrıca, topluluğun albümlerinin , farklı çizim anlayışıyla renkli olarak yeniden karşımda görmek güzeldi.

Teşekkürler @Osidi

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
268
1,717
qb67bk84lt1sxxq5g.jpg

Blues Brothers performansı ile harika John Lee Hooker paylaşımları için çok teşekkürler Sayın @Osidi.
John Lee Hooker'ın Boom Boom'u nasıl yazdığına dair:

Vakti zamanında Martin Scorsese Presents Blues albümlerini İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya dolaşarak toplayan, Efes Pilsen Blues Festivali'nin müdavimi blues aşığı bünye için acaba muhteşem J.B.Lenoir , Screamin' Jay Hawkins, Howlin' Woolf , Steve Ray Vaughan, Albert King , Tac Mahal güzellikleri de var mıdır arşivinizde?
Blues ve blues sanatçılarının yaratıcılığı gerçekten büyülüyor ...

Screamin Jay Hawkins - I Put A Spell On You​

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Hafta sonu satranç faaliyetleri sonrası, caz ziyafetleri çok iyi oldu !
Öncelikle '' bookletler bitmemiş, ne güzel devam ediyor, hemen bitmese bari '' şeklindeki düşüncemle , paylaşımlarınıza ait arşivleme faaliyetim sürmekte ! Ayrıca , bir süredir mesajlarına rastlayamadığım Sn. @İnanna Salome 'nin Martin Scorsese ile başlayan renkli mesajını görmek de ayrı güzel. Tabii , kendisinin Sn. @Osidi 'den isteklerine bir oy da benden !
Sn. @Osidi caz ve blues isteklerimizle birlikte, umarım Rock konulu ( elinize geçerse ) paylaşımları da es geçmezsiniz.
Teşekkür ederim.

,

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
195
733
Gecenin bu vaktinde müzik konulu paylaşımları keyifle okudum/okuyorum. Ben de naçizane Kazak Türkü bir gençten bahsedeyim (daha önce bahsettiysem affola.). Dimash Qudaibergen. 30. yaş gününü Türkiye'de bir konserle kutladı. Anne ve babası da müzisyen. Batı müziği (opera) eğitimi almış. Kazak gırtlağına ve doğu müziğine de hakim (makamlar gibi.). Geçmiş yıllarda yaşı dolayısıyla pesleri zayıf kalırken şimdi bu sesleri de inanılmaz hacim kazandı. 2017 yılında Çin'de yapılan yarışmada 2. oldu (Dinlediğinde nasıl 2. olduğuna şaşıracaksınız.). 2-8 oktavlar arası 6+ oktavda çok geniş bir aralığa sahip. Pek çok türde rahatlıkla şarkı söyleyebiliyor. Özellikle opera sevenler Ogni Pietra (Olimpico) isimli şarkısına bayılacaklar. SOS, Unforgettable Day ses kapasitesini gösterdiği inanılmaz eserler. Sinful Passion isimli şarkısındaki atağı ise şaşkınlık verici. Özellikle İgor Krutoy isimli Rus oligark müzisyenle yaptıkları çalışmalarda zorluk derecesi tavan yaptı.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,545
18,405
Gecenin bu vaktinde müzik konulu paylaşımları keyifle okudum/okuyorum. Ben de naçizane Kazak Türkü bir gençten bahsedeyim (daha önce bahsettiysem affola.). Dimash Qudaibergen. 30. yaş gününü Türkiye'de bir konserle kutladı. Anne ve babası da müzisyen. Batı müziği (opera) eğitimi almış. Kazak gırtlağına ve doğu müziğine de hakim (makamlar gibi.). Geçmiş yıllarda yaşı dolayısıyla pesleri zayıf kalırken şimdi bu sesleri de inanılmaz hacim kazandı. 2017 yılında Çin'de yapılan yarışmada 2. oldu (Dinlediğinde nasıl 2. olduğuna şaşıracaksınız.). 2-8 oktavlar arası 6+ oktavda çok geniş bir aralığa sahip. Pek çok türde rahatlıkla şarkı söyleyebiliyor. Özellikle opera sevenler Ogni Pietra (Olimpico) isimli şarkısına bayılacaklar. SOS, Unforgettable Day ses kapasitesini gösterdiği inanılmaz eserler. Sinful Passion isimli şarkısındaki atağı ise şaşkınlık verici. Özellikle İgor Krutoy isimli Rus oligark müzisyenle yaptıkları çalışmalarda zorluk derecesi tavan yaptı.
Eşim sayesinde keşfetmiştim. Sayın @sahin1 'in bahsettiği "Olimpico" aşağıda .....

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Metal müzik denilmiş ama, sevdiğim hemen hemen bütün '' hard rock '' topluluklarını görmekten mutlu oldum. Eh , '' fon müziği '' konusunda Sn. @Osidi bugünü de boş geçmedi ! Gözlerim '' İsveçli '' Opeth '' gibi bir kaç metal topluluğu aradı ama, eh bu kadar topluluk arasında o kadar eksik olur !!
Çok teşekkürler Sn. @Osidi. ( Halen daha, dillere destan arşivinizden '' sıkı '' bir rock sanatçıları ansiklopedisi beklemekteyim ! )

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
195
733
Evet Olimpico (Ogni Pietra) bu. Zannımca 4 oktav üstü ses aralığına sahip bir eser. Yalnız iş sadece bununla bitmiyor. Bu eserde 3-4 ayrı sanatçının işini yapıyor (tenor, bariton gibi). Sinful Passion, SOS, Unforgettable Day (Gakku versiyonu), Stranger (live versiyon) gibi eserleri de paylaşırsanız memnun olurum. Bir de ufak bir hatırlatma. Youtube'da bu adamla ilgili sürüsüne bereket ses hocaları vs. nin reaksiyon videoları var. Ken Templin, Tara Simon gibi. Kendinizi çok kaptırmayın derim.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
268
1,717
Sayın @sahin1 Dimaş Kudaybergen'e B A Y I L D I M , 3 saattir büyülenmiş şekilde hem sizin bahsettiğiniz eserleri hem de başkalarını dinliyorum, muhteşemliğini anlatmaya kelimeler kifayetsiz. Sonsuz teşekkürler böylesi kainat harikası bir sanatçıyla tanışmamı sağladığınız için. Yorumu 6 hatta 8 oktav ses aralığı ile emsalsiz olmasının yanında doktora derecesi yaptığı müzik eğitimi, köklerinin felsefi derinliğiyle bütünleşerek devleşen bir sanatçı. Sahne performansı kostümlü, Kutaybergen Oratoryosu gibi.

STRANGER​

The Singer yarışmasında seslendirdiği eser de şiir gibi.

Dimash Kudaibergenov - Unforgettable Day​

Sizin de bahsettiğiniz S.O.S. de yeniden yorumladığı bir esermiş , esere ayrı Dimaş'ın yorumuna ayrı hayran oldum. Sözleri Edgar Allan Poe için yazılmış sanki...
Starmania siberpunk rock opera müzikalini de keşfettim bu eserle, baya heyecanlandım.

Şu yorum Dimaş'ı dinlerken hissettiğim ruh uçuşunu harika anlatmış. Tüm perfomanslarını derinlikli yaşayacağım net.

Sayın @sahin1 sizin belirttiğiniz gibi 30. yaşını 24 Mayıs 2024'te Beşiktaş İnönü Stadyumu'ndaki harika bir konserle kutlamış Dimaş Kudaybergen.

Çok teşekkürler, İstanbul'um! | Thank you so much, Istanbul!​

İstanbul doğum günü konserinde Haluk Levent ile yaptığı Gesi Bağları düeti de pek güzel.

DIMASH & Haluk Levent • Gesi Bağları​

Seslendirdiği eserlerin sözleri de enfes. Hasret kalmıştık şarkı sözlerinde derinliğe, kaliteye.

Olimpico bundan sonra güne başlama şarkım olacak kesinlikle.

Dimaş Kudaybergen - OLYMPICO

Opera 2; sahil yürüyüşlerinde coşkuyla kanatlanma şarkım olacak.

Dimash Kudaibergen - Opera 2

sahin1

Aktif Üye
23 Eyl 2011
195
733
Bugüne kadar eski yeni, farklı milletlerden çok büyük yetenekler dinledim. Bu adam farklı ve aşmış birisi. Vitas adlı birisi var. Dimash başlangıçta muhtemelen bundan feyiz almış. Peru'lu Yma Summac var. Hülasa var oğlu var. Ama bu adam daha çok genç. Daha alacağı çok mesafe var. Unforgettamla Day paylaşımınız muhtemelen 2017 yarışmasındaki versiyon. Bu şarkını Gakku versiyonunu dinleyin. 8. oktava (ıslık ses) çıkıyor burada. Stranger'ın da farklı live versiyonu var.

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
268
1,717
Bugüne kadar eski yeni, farklı milletlerden çok büyük yetenekler dinledim. Bu adam farklı ve aşmış birisi. Vitas adlı birisi var. Dimash başlangıçta muhtemelen bundan feyiz almış. Peru'lu Yma Summac var. Hülasa var oğlu var. Ama bu adam daha çok genç. Daha alacağı çok mesafe var. Unforgettamla Day paylaşımınız muhtemelen 2017 yarışmasındaki versiyon. Bu şarkını Gakku versiyonunu dinleyin. 8. oktava (ıslık ses) çıkıyor burada. Stranger'ın da farklı live versiyonu var.
Cem Adrian da severim. Yma Summac da aşmış bir muhteşemlikmiş. Hem de Perulu enfes ötesi.

YMA SUMAC in Hollywood, 1964 Inca Love Song & Earthquake (Tumpa)​

Ömer Hayyam'ın Maceraları filminde de oynamış, Hollywood'ta ikinci filmiymiş, bulursam izleyeceğim kesin.

Vitas da muhteşem.

Vitas Symphonic fevkaladenin fevkinde. Başı Ennio Morricone güzelliklerine benziyor,sonra kendi sesini bulup nirvanaya ulaşıyor.

Vitas - Symphonic​

Bugün ilham verici, ruh kanatlandırıcı harika keşifler yapmamı sağladınız, tekrar çok teşekkürler Sayın @sahin1 .

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Beatles topluluğunun içinde bulunduğumuz yüzyılda halen popülerliğini koruması , pek de şaşılası bir durum değil. Beatles müziğinin '' sihir '' etkisini çoğu zaman düşünmüşümdür. Lennon ya da Paul McCartney müziğinin gücü mü , Epstein desteği mi ? benzeri bir çok soru geliyor akla. Cevabı ister bir kısmı, ister hepsi olsun , topluluğun sevenleri hala çok.

'' Beatles a Fumetti '' kitabına baktığımda , kronoloji mantığı dahilinde , ilgili zamanlara ait gazete ve dergilerin taranarak . çizgi öykülerin sunulması düşüncesini çok beğendim.

Çok teşekkürler Sn. @Osidi . Beatles konusunu paylaşırken , sunduğunuz diğer çizgi roman ve de fon müziği olarak Ozzy gecenin artılarıydı benim için.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,545
18,405
Caz serisi bookletleri tabii ki Miles Davis olmadan olmazdı !! Bookletlerin adeta müzik sesi veren karelerinin dışında, son sayfalardaki kronoloji bilgilerine gözüm takıldı. Sn. @Osidi 'nin sunduğu youtube parçaları eşliğinde caz müziğinin devlerini izlemek , çok güzel oluyor.
Teşekkürler @Osidi
Mevsim itibarıyla sezon finaline yaklaşıyorum. Bu gün paylaştığım Miles Davis ve Louis Armstrong'lar dışında bir kaç tane booklet kaldı.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,654
Bir taraftan caz efsanelerini renkli karelerle izlerken , diğer taraftaan '' Unforgettable ''ı fon müziği olarak dinlemek , üstelik önem verdiğim kronoloji bilgileri de cabası !! Umarım bu bir '' caz müziği efsaneleri bookletlerinin finali '' değildir !!

Çok teşekkürler Sn. @Osidi .