Martin Mystere Özel Seri Sayı 18 - Pastadaki Kız

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,000
5,921
Bugün , diyarımızdaki Martin maceralarının özel seri dahilindeki bir macera ile devam ettiğini gördüm. ( Bu kapak , hiç alakası olmayan bir çizgi roman kahramanı ile bağ kurmamı sağladı , Red Kit !! Pastada görülen Angie'nin yerine Red Kit ve de çevresindeki 4 kişi yerine Daltonları bir an hayal ettim , birden Red Kit'in '' Dalton Kenti '' macera kapağını hatırladım !! ) Bazen Martin maceralarında '' gizem '' unsurları birden fazla konuda olabiliyor. Nitekim '' Pastadaki Kız ''da da ; müzik , sahibine önemli dünya gücü yolunu açan Petrol ve de halen bilim tarihinin önemli gizemli kişiliklerinden olan Tesla görülüyor. Martin maceralarında hal böyle olunca , Castelli'nin birden fazla gizem unsurunu kaynaştıran mizahi bakış açısını daha ön planda görüyorum. Bu durumu , yani çok kahramanlı maceralardaki mizah tonunun artması örneklerini başka çizgi romanlarda da görebiliriz. ( Zaman zaman ; Çalık , Baybora , ve Balaban'ın dahil olduğu Karaoğlan maceraları veya Kit Carson , Kit Willerli Tex maceraları gibi ) Nitekim bana göre , sempatik dolandırıcılar diyebileceğimiz Edward Kelly ve Jim Dee bir bakıma , senarist Castelli'nin bu anlamda yardımcıları oluyor ! Ama , bu kez özellikle grafik yapı üzerine birşeyler söylemek istiyorum . Zira çizer Rodolfo Torti , Martin maceralarının ana serisinin ve de kapaklarının sevilen çizeri Alessandrini'nin çizim tarzına oldukça yakın çalışmalar yapıyor. Torti'nin çizimleri renkli Martin maceralarının aranan çizeri haline gelen Filippucci'den ya da ilk aklıma gelen Paolo Morales , Esposito Bros , Franco Devescovi gibi çizerlerden çok farklı ve de '' klasik Alessandrini çizimleri ''nin bir bakıma benzeri. Özetle , Martin ve yakın çevresi oldukça hoş bir özel seri cildinde , @ihtiyardost tarafından yapılan paylaşımla karşımızda . Çok teşekkürler @ihtiyardost . Bugün de Martin Msytere'siz kalmamış oldum! Sağ olun.