Marc Dacier Dünyayı Dolaşıyor Bölüm 1

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,155
Marc Dacier Dünyayı Dolaşıyor Bölüm 1

Aslına uygun olarak tam sayfa ve cbr olarak her türlü sayfa düzenlemesi yapılmış olup yırtık ve eksik sayfalar tamamlanmıştır. Ayrıca kapak eklenmiştir. Umarım beğenirsiniz...


Paape ve Marc Dacier Hakkında:

1920 yılında Belçika’da Grivegnée de doğan sanatçı kariyerine animatör olarak 1942 yılında CBA (Compagnie Belge d’Animation) stüdyolarında başladı. Sanatçı aynı stüdyoda daha sonra geleceğin Belçikalı çizerleri André Franquin, Peyo ve Morris ile çalışma imkanı bulacaktı. Paape kapak çizeri olarak çalışmak üzere stüdyoyu bıraktı ve Dupuis yayınevinin farklı dergilerinde çizer olarak çalıştı. Ünlü çizer Jije ile ilk olarak Emmanuel projesinde birlikte çalışmaya başladı. Spirou çizgi roman dergisinde yayınlanan Valhardi dedektif serisinde 1946 ile 1954 yılları arasında çizer olarak Jije ile çalıştı. Bu yıllar arasında Avrupalı meşhur yazarlar Jean-Michel Charlier ve Yvan Delporte ile çalışma imkanı buldu. Paape World Press ajansına bağlı olarak çoğunlukla Spirou olmak üzere birçok dergide çizer olarak çalıştı. World Press ajansı, referans olarak King Features Ajansı benzeri Amerikan ajanslarını örnek alan bir yapılanmaydı ve en önemli yazarları Charlier ve Victor Hubinon du. Paape bu sanatçılara Buck Danny serisinde ve Surcouf isimli bir korsan biyografisinde yardımcı oldu. Uzun yıllar Jije ve Hubinon ile birlikte çalışmak çizgilerine de etki etmiştir.
Sanatçı 1958 yılında Charlier tarafından yazılan Marc Dacier serisini çizmeye başlamış ve bu seri tefrika olarak haftalık Spirou dergisinde yayınlanmaya başlamıştır. En büyük arzusu büyük bir gazetede yazar olarak çalışmak isteyen genç bir gazetecinin dünyayı dolaşırken yaşadığı maceraları konu alan bu eseri sayesinde Paape Türkiye'de ilk olarak tanınmıştır. Karaca Yayınları tarafından tercüme ettirilerek önce Arkadaş dergisinde (4 Nisan 1962 13. Sayı) tefrika halinde yayını başlayan serinin ilk 3 albümü (bu albümlere paralel olarak Karaca tarafından yayınlanan Jean Valhardi ve Jerry Spring albümleri kadar) çok beğeni toplamıştır. Marc Dacier'in Karaca Yayınlarınca 1962-63 yılları arasında çıkarılan albümleri şunlardır :
1. Marc Dacier Dünyayı Dolaşıyor ("Aventures autour du monde" - albüm olarak Belçika'da yayım yılı 1960) 2. Marc Dacier Güneşin Peşinde ("À la poursuite du soleil" - albüm olarak Belçika'da yayım yılı 1961) 3. Marc Dacier Pasifiğin Ötelerinde ("Au-delà du Pacifique" - albüm olarak Belçika'da yayım yılı 1961)
Paape’nin dünya çapında tanınmasını sağlayan eseri Luc Orient’i 1966 yılında Tintin dergisi editörü yazar Greg ile birlikte yaratmıştır. İlk olarak Tintin dergisinde yayınlanmaya başlayan eser gittikçe popüler olmuş, 18 albüme ulaşmıştır. Luc Orient yurdumuzda ilk kez Türk Ticaret Bankasının Çocuk Yuvası aylık dergisinde (Şubat 1975 155.Sayı) 4. Albümü ile “Korku Gezegeni” adıyla yayınlanmıştır. Türk okuyucusu derginin kapanması neticesinde maalesef maceranın devamını ancak yıllar sonra Tercüman Çocuk dergisinde okuma imkanı bulabilmiştir. Paape 1969 yılında Brüksel’de Saint-Luc Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde öğretmenliğe başlamış 1976 yılında kadar çalışmaya devam etmiştir. Burada Andreas, Schuiten, Grenson, Godi, Berthet, Cossu, Dugomier, Wurm, Desorgher gibi 9. Sanatın birçok büyük ismine öğretmenlik yapmıştır.
Belçika’nın en büyük çizerlerinden biri olan Paape, 12 Mayıs cumartesi Brüksel’de vefat ettiğinde 92 yaşındaydı.
Bibliyografya: Valhardi (Jean-Michel Charlier ve Yvan Delporte, 1946), 4 albüm, Dupuis Marc Dacier (Charlier, 1958): 13 albüm, Dupuis Luc Orient (Greg, 1966): 18 albüm, Le Lombard Jeux de Toah (Torah Game) (André-Paul Duchâteau, 1969) Tommy Banco (Greg, 1970): 2 albüm, Le Lombard Yorik des Tempêtes (Yorik of the Storms) (Duchâteau, 1971): 1 albüm, Le Lombard Les Jardins de la Peur (The Gardens of Fear) (Jean Dufaux ve Sohier, 1988): 1 albüm, Dargaud Carol Détective (Duchâteau, 1990): 2 albüm, Le Lombard Johnny Congo (Greg, 1992): 2 albüm, Lefrancq Les Misérables (after Victor Hugo, 1996): 1 albüm, Talent


Marc Dacier Dünyayı Dolaşıyor Sayı 1 _ 40 mb
CBR:


00xwx.jpg


31wjw.jpg


25pmp.jpg


46a.jpg


44a.jpg


2008glbmarcdacier.jpg


marcdacierautocollage13.jpg


cdjlj.jpg

ZAMANGEZGİNİ
BAYHUN ÖNTÜRK
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,966
Bay_X'in taradığı Arkadaş dergilerinden sözederken konuşmuştuk, Karaca Marc Darcier'i de albüm halinde yayınlamış mıdır, diye. Fazla beklememize gerek kalmadan yanıt gelmiş bile. Öte yandan sayfa temizliği için de hayli emek harcamışsın belli ki. Ellerine sağlık Zamangezgini.
 

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,303
4,530
Sevgili kardeşim benim için yeni olan bir kitap daha.
Önceden ne duydum ne de gördüm ama sen varsın ya,bundan sonra kimbilir daha neler göreceğim.
Değerli kardeşim emeğin için,bilgilendirme için ve paylaştığın için sevgiler ve saygılar sunarım,çok teşekkürler.
 
Üst