Literature (Edebiyat uyarlamaları, yazarlar vb.)

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,653
'' Commedia '' serisinde bir Moliere eseri daha. Zaten , fazla uzun zaman olmadı gerçi ama Sn. @Osidi dostumuz ara vermişti . Daha önce de yazdığım gibi, bu serinin cazibesi bir başka. Uyarlamalara konu olan sevdiğim eserler , çizgi romana uyarlamadaki sanatçıların başarılı çalışmaları ile birleşince sonuç keyif veriyor. Açıkçası , klasik eserlerin çizgi roman halindeki yayınlarını, arada başarısız örneklere rastlasam bile , çiizgi roman sever dostlar gibi önemli bulanlardanım.

Çok sayfalı olmasına sevindiğim bu eser hakkında tek '' keşke ''m, '' renkli olsaydı daha da iyi olurdu '' düşüncemle ilgili !

Teşekkürler @Osidi

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,653
Edgar Allan Poe paylaşımı öncelikle 700 MB'ı geçen dosya kapasitesiyle dikkatimi çekti !! Son zamanlarda diyarımızdan, bu kadar yüksek kapasiteli dosyayı nadiren indirdiğimi hatırlıyorum. Poe imzası hiç şüphesiz uyarlamalarda da aranan bir imza. Ama, bu imzanın cazibesi , bu ikiliyi, yani yazar Roger Seiter ile çizer Jean-Louis Thouard 'ı mıknatıs gibi çekmiş olacak ki , dosyayı indirirken , ikilinin diğer Poe çalışmaları olduğunu netten gördüm . Şiirsel çizim ve renklendirme birlikteliğine iç mekan perspektifleri ( özellikle tavandan bakışlar ) eklenince, ortaya ders niteliğinde kareler serisi çıkmış ! Bu kadar '' soğuk, sert ve çiğ '' renklerin, bu kadar etkileyici sonuçların ortaya çıkmasına aracılık etmesi, doğrusu şaşırttı beni.

Bu nedenlerden , konunun havasına girdim ama, henüz konuya ( senaryo özellikleri açısından ) giremedim !!

Teşekkürler @Osidi

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,545
18,405

1m1p6q7wmeyq1xo5g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,653
Sn. @Osidi 'nin Moliere sağanağının sürmesi ayrı güzel. Hele, '' Commedia '' serisinden olursa ! Kendisini ilk kez '' Devasa '' sanat arşivi ile tanıdığım, Sn. @Osidi 'nin paylaşımlarıyla ilgili alışageldiğim bir durum var. Gözönüne aldığı konuda ( sanatçı ya da eser ) ne kadar farklı eser varsa araştırıp , Manara örneğindeki gibi tüm eserleri sunmaya çalışıyor. Nitekim bu paylaşımı ile yine Moliere'in bildik eserini , tiyatro sahnesinden farklı ortamlarda izlememe olanak sağladı.

Çok teşekkürler @Osidi

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,259
7,517
Sait Maden'in enfes çevirisiyle Yazko Yayınlarından çıkmış "Lorca'nın Bütün Şiirleri" adlı kitabı aldığımda 1980'li yılların ortalarıydı. O yıllarda İnternet de olmadığı için, ismini duymuş olsam da Lorca'nın şiirleri hakkında pek fazla bir fikrim yoktu. O kitap sayesinde, bu büyük şairin dizelerindeki duyguyu okuyucuya ne denli ustaca aktarabildiğine tanık olmuştum. Sonradan İnternet'in yaşamımıza girmesiyle birlikte, diğer pek çok konuda olduğu gibi, Lorca'nın şiirleri ve yaşamına dair bilgilere ulaşmak daha kolaylaştığı için bu konuda çok sayıda kitap okudum. Değerli @Osidi 'nin paylaşmış olduğu ve Lorca'nın yaşamını ele alan bu biyografik çizgi romanı ise daha önce görmemiştim. Lorca gibi Granadalı olan Carlos Hernandez Sanchez ve daha çok korku ve gerilim türlerindeki eserleriyle tanınan El Torres'in ortak çalışmasıyla meydana gelen kitabın çizimlerini oldukça başarılı buldum. Siyah beyaz üzerine ten rengi baskı, dönemin atmosferini başarıyla yansıtmış.
Değerli @Osidi 'ye bu paylaşımı özelinde tüm paylaşımları için gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu arada, @Osidi üstadımızın affına sığınarak, dostlarımızın ilgisini çekeceği düşüncesiyle, El Torres'in Barcelona'da ünlü mimar Gaudi'nin eserlerinde işlenen bir dizi cinayeti ele aldığı ve harikulade çizimlerle bezeli çizgi romanı "The Ghost of Gaudi"yi aşağıda paylaşıyorum.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,545
18,405
Bu arada, @Osidi üstadımızın affına sığınarak, dostlarımızın ilgisini çekeceği düşüncesiyle, El Torres'in Barcelona'da ünlü mimar Gaudi'nin eserlerinde işlenen bir dizi cinayeti ele aldığı ve harikulade çizimlerle bezeli çizgi romanı "The Ghost of Gaudi"yi aşağıda paylaşıyorum.
Muhteşem paylaşımınız için teşekkürler sayın @Calligrapher.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,653
Enfes paylaşımlar gecesi sanırım bu gece !

Lorca ve Gaudi !!! Her ikisi için de teşekkürlerimi sunuyorum dostlar !!

Sagrada Familia'nın geçenlerde, yaklaşık 1 saat boyunca , yeniden yapılışına ait belgeseli izledim. '' Bu efsanevi yapı tamamlanır mı acaba ?? diye düşünmekten kendimi alamadım. Sağ olun , var olun Sn. @Osidi ve Sn. @Calligrapher . İyi ki varsınız.

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,259
7,517
Amerikalı ünlü bilimkurgu, korku ve fantezi yazarı H.P. Lovecraft'ın yaşamının son gününü -kurgusal olarak- anlatan müthiş bir çizgi roman. Tam da Lovecraft'a yakışan senaryosu bir yana, en çok eserin çizimlerine bayıldım. Polonyalı sanatçı Jakup Rebelka müthiş bir iş çıkarmış. Kimi kareler ekspresyonist bir tablo güzelliğinde. Sanatçının çizimleri bana yer yer Galip Tekin'in fantezi çizimlerini anımsattı (Değerli @eankara üstadımız daha iyi değerlendirecektir bu hususu)...
Bu harika paylaşımınız özelinde, tüm paylaşımlarınız için bir kez daha sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum değerli @Osidi üstat, elleriniz dert görmesin...

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,653
Estağfurullah diyorum değerli @Calligrapher . '' Kimi kareler ekspresyonist bir tablo güzelliğinde '' değerlendirmenize aynen katılıyorum. Değerli @Osidi dostumuzun paylaşımlarının ve de sizin entellektüel açıdan yüksek yorumlarınızın uzun soluklu olması , hep sürmesi dileklerimle teşekkürlerimi sunuyorum.

Not : Dostum @Calligrapher 'in Galip Tekin benzerliği konusundaki yorumlarına katılıyorum. Sanki, karakterler Tekin öyküsünden fırlamış gibi.

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,136
6,653
Öncelikle Alfa Kitapları serisinden eksiklerimi ( Edebiyat , Shakespeare ) sunduğunuz için teşekkür ederim Sn. @Osidi. Carmen konusuna gelince, bir '' klasik '' hayranı olarak , sanırım yakında yine '' Glenn Ford - Rita Hayworth '' ikilisinin Carmen filmini seyretmem gerekiyor !! Zira, hem Bonacorsi'nin çizimleriyle çizgi romandaki yorumunu , hem de paylaştığınız fon müziğini çok beğendim. Moliere'in Shakespeare ile tanışmasını ayrı hazmetmek gerekiyor !! Hepsi için teşekkürler.

Son düzenleme: