Le salaire de la peur 1953

agartan

Onursal Üye
28 Haz 2019
1,225
11,303
Le salaire de la peur 1953

(Sayın Savok'un doğum günü olması vesilesi ile)
(Sağlık, mutluluk ve huzur dolu nice yıllar dilerim)

Yönetmen: Henri-Georges Clouzot
Senaryo: Georges Arnaud, Henri-Georges Clouzot, Jérôme Géronimi
Ülke: Fransa, İtalya
Tür: Macera, Dram, Gerilim
Müzik: Georges Auric
Vizyon Tarihi: 01 Aralık 1955 Türkiye (Dehşet Yolcuları)
Dil: Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Almanca, İtalyanca, Rusça
Çekim Yeri: Bouches-du-Rhône, Fransa
Nam-ı Diğer: The Wages of Fear
IMDb Rating: 8.1

1 BAFTA Film Award ödülü. 5 farklı ödül.
IMDb Top 250: #203

l-le-salaire-de-la-peur-1fr23.jpg

Fransız yönetmen Henri-Georges Clouzot'un (1907 - 1977) yönetmenliğini yaptığı sinema filmi "Le salaire de la peur", Georges Arnaud'un romanından uyarlandı.
1953 senesinde vizyona giren yapım, Fransa'da çekildi.
Yves Montand ile Charles Vanel'in başrollerini paylaştıkları filmde Folco Lulli, Jean Gabin, Peter van Eyck, Vera Clouzot, Dario Moreno gibi isimler de rol alıyor.

agartan: Aydın - Germencik doğumlu (1921 - 1968 İstanbul) Davi Arugete Moreno, ya da Dario Moreno toplam 32 filmde rol almış.
Bu film -öyle sanıyorum ki- ilk filmi. Filmde 'Hernandez' barmen olarak görüyoruz.
Toplum olarak bizi yakından ilgilendiren, rol aldığı bir başka film ise
"Tintin et le mystère de la Toison d'Or 1961 (Tenten İstanbul'da, Ulvi Uraz ve Faik Coşkun ile birlikte -nur içinde yatsınlar-) filmidir.

l-le-salaire-de-la-peur-o4be2.jpg

türkçealtyazı ve ekşi sözlük:

Bir yağ firmasının verdiği işi -nitrogliserin taşıyacaklardır- kabul etmek zorunda kalan dört adamın ölüm tehlikesiyle geçen zamanlarını anlatan "The Wages Of Fear",
Fransa'nın Hitchcock'u olarak anılan yönetmen Clouzot'un en iyi eseri olarak biliniyor.

Ülkelerinden kaçan dört adamın kurtuluşu, verilen işin istenildiği gibi yapılmasına bağlıdır.
İki kamyonu doğru zamanda doğru yere ulaştırmakla görevli olan dört adam, her an ölümle karşı karşıya, kurtuluşu ümit etmektedir.

Filmin, William Friedkin imzalı 'Sorcerer' adlı bir de yeniden çevrimi bulunmaktadır.

l-le-salaire-de-la-peur-fa7a9c12.jpg

Yönetmenin daha önce Şeytan Ruhlu İnsanlar (Les diaboliques 1955) filmini izlemiştim. Herhalde o filmle 'Fransız Hitchcock' lakabını aldı.
Ancak bu filmin gerilim sahneleri sanki o lakabı alacağının sinyallerini vermiş gibi.

Film 130 dakikası ile biraz uzun gelebilir. Aslında uzun olan kısmı 60 dakika civarı süren giriş kısmıdır.
Kalan 65 dakika da maceraya tanık oluruz, son 5 dakikaya ise sonuç olarak bakılabilir.

Giriş kısmında açlık,sıcak ve hastalıktan kırılan bir kasabanın insanlarını tanıyoruz. Öyle bir kasaba ki girmesi kolay ama çıkması zor.
En yakın merkezi yerler rahatlıkla ulaşılamayacak uzaklıkta. Girmenin ve çıkmanın tek yolu uçaklar. Biletler ise gidişte ucuz, dönüşte pahalı.
Kasabaya girenler ise içeride doğru düzgün iş olmadığı için dışarı kaçacak parayı bulamıyor. Mario'nun deyişiyle; "Açık hava hapishanesi."

Uzunca bir süre anlatılmaya çalışılan bu sefil haldeki insanlar,
hemen yanlarındaki şirketin nitrogliserin nakliyesi yapacak 2 kamyona 4 şoför araması ve bunu başarabilen şoföre 2000$ vereceklerini açıklaması ile umutlanıyorlar.
Filmin kalanında seçilen 4 şoförün ölümün sınırlarında dolaştıkları bu nakliye macerasını izliyoruz.

Kamyonların nitrogliserin yüklü olmasının oluşturduğu gerilim yolculuk boyunca o kadar iyi kullanılmış ki bazı sahneleri ileri sarmak zorunda kaldım.
Yanlış anlaşılmasın, gerilimi kaldıramadım. Bunda en büyük etken bence müzik kullanılmamasıdır.
Gerilimi sağlamak için çevre seslerine veya oyuncuların nefes alış veriş dinamiklerine yoğunlaşılmış.
Hele ki bir köprü sahnesi var anlatılmaz izlenir diyebilirim sadece...

Ülkemizde iş kazalarının alıp başını gittiği bu günlerde böyle bir film duyarlılığa olumlu katkı sağlayabilir.
Şeytan Ruhlu İnsanlar'dan çok daha iyi bir yapım olduğunu düşünüyorum. Mümkünse kaçırmayın diyorum...

l-le-salaire-de-la-peur-ceiad.jpg

İlk yarım saat kapatsam mı dedim, iyi ki devam etmişim.
O sıkıcı kısım karakterlerin hangi koşullarda işi kabul ettiğini anlamak için gerekliymiş.
Devamında bir 'dehşet yolculuğu' başlıyor ki göz kırpmadan izliyorsunuz. Kaliteli film. Oyunculuklar nefis.

l-le-salaire-de-la-peur-1ptnk.jpg

Filmin en büyük başarısı,
ilk bölümde sıkılıp "hadi ulan çıkacaksanız çıkın artık yola, basın gidin" diyen izleyiciyi,
ikinci bölümde "aman kaptan yavaş git, gözün çapağını yiyeyim" moduna sokabilmesidir kanımca.

l-le-salaire-de-la-peur-qk8ld.jpg

1,17 GB, Siyah-Beyaz 720p, orijinal dilde ve Türkçe altyazısı filme yapıştırılmış olarak

bağlantı adresinden indirebilirsiniz. "rar" şifre: agartan

Sağlıklı izlemeler dilerim.