Kuzey Makedonya'da Atatürk’e anı evi

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,036

Kuzey Makedonya hükümeti, ulusal kurum olarak "Mustafa Kemal Atatürk Anı Evi" kurma kararı aldı. Anı evi, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin doğduğu Kocacık köyünde yer alacak.​

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, 199. hükümet oturumunda, Kültür Bakanlığının teklifi üzerine ülkenin batısında bulunan Merkez Jupa Belediyesine bağlı Kocacık köyünde “Mustafa Kemal Atatürk Anı Evi” Ulusal Kurumu kurulmasına karar verildi.

Açıklamada, “Bu kararla, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve eserlerinin yanı sıra Kuzey Makedonya Cumhuriyeti için önem taşıyan diğer etnolojik ve tarihi objelerin araştırılması, toplanması, düzenlenmesi, mesleki ve bilimsel olarak işlenmesi, incelenmesi, muhafaza edilmesi, yayınlanması amaçlanıyor” ifadesine yer verildi.

Merkez Jupa Belediyesine bağlı Kocacık köyünde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek 19 Mayıs 2014’te hizmete açılan Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi de bulunuyor.

CEMMM

Yeni Üye
12 Tem 2023
52
213
TIKA tarafından tekrar inşa edilen (Atatürk'ün büyük babası Kızıl Hafız Ahmet tarafından inşa edilen, babası Ali Rıza ve de) Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de doğduğu evi tanıttığınız ve Selanik'te doğdu masalını sildiğiniz için teşekkürler.

sinan.dinler

Aktif Üye
21 Şub 2016
359
1,006
TIKA tarafından tekrar inşa edilen (Atatürk'ün büyük babası Kızıl Hafız Ahmet tarafından inşa edilen, babası Ali Rıza ve de) Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de doğduğu evi tanıttığınız ve Selanik'te doğdu masalını sildiğiniz için teşekkürler.
Tekrar okumanızı tavsiye ederim. Mustafa Kemal Atatürk'ün değil babası Ali Rıza Efendi'nin doğduğu ev söz konusudur. Hiç kimse de Ali Rıza Efendi'nin doğum yeri Selaniktir demedi. Bunu nerden çıkartıyorsunuz? Selanik şehrine sonradan göç etmişlerdir.

CEMMM

Yeni Üye
12 Tem 2023
52
213
Tekrar okumanızı tavsiye ederim. Mustafa Kemal Atatürk'ün değil babası Ali Rıza Efendi'nin doğduğu ev söz konusudur. Hiç kimse de Ali Rıza Efendi'nin doğum yeri Selaniktir demedi. Bunu nerden çıkartıyorsunuz? Selanik şehrine sonradan göç etmişlerdir.

BUGÜNLERDE TEK İŞİM TARİHE DAİR ÖĞRETTİKLERİNİ UNUTMAK
Akşener ve Özel'in portresi önünde çektirdikleri fotoğrafı değerlendirdiğim dünkü "O karedeki tek Selanikli Atatürk, o da..." başlıklı yazıma Metin Bey'in itirazı var.
"Mustafa Kemal aslen Manastır ilinin Korucuk Köyü'nden. Yani aslında o karede hiç Selanikli yok" diyor.
Kendisine cevaben, "Olsun, TBMM kararıyla düzenlenen nüfus cüzdanında doğum yeri Selanik yazıyor hiç olmazsa" dedim.
Teskin edemedim. Bu kez de "Ona bakarsanız herkes onu 1881 doğumlu bilir, buyurun Cumhuriyet dönemi pullarında 1880 doğumlu" demesin mi?

768

Şimdi yine "Niye deşiyorsun, eline ne geçiyor?" diyecekler.
Desinler de acaba Atatürkçüler bize niçin yıllardır başka bir Atatürk anlattılar diye hiç mi merak etmiyorlar?
Hadi görüşlerini, yaşamını çarpıtmalarını geçtim, Atatürk'ün gerçek doğum tarihiyle niye oynarsın ki arkadaş?
Evet bugünlerde, yıllardır öğrettikleri tarihin neresini tutsak elimizde kalıyor.
Ben pandemiden beri hafızamı temizlemeye çalışıyorum, size de tavsiye derim. Hafifleyeceksiniz.

cagan73

Onursal Üye
17 Kas 2013
343
7,777
Malesef Atatürk'ün soyu, doğum tarihi, annesi, babası, yaşamı gibi olgular üzerinden açılan tartışmalar hiç bitmedi ve bitmeyecek
Burada yazılanların haricinde, ek bilgi olarak; bu konudaki araştırmaların bir kısmının, özünde itibar suikasti çabalarından başka bir şey olmadığını görüyor ve üzülüyorum. Rönesans hakkında, Atatürk hakkında yüzbinlerce sayfa okunması gerekirken bazı insanların hiç bir şey okumadan bir şeylerin altını boşaltmaya çalıştığını görüyor ve yine üzülüyorum
Malesef cehalet ile bilginin, bilim ile hurafelerin savaşı daha uzun bir süre daha devam edecek.
Konuya bir başka bakış açısı daha getirmek açısından: Isaac Newton'un 4 Ocak 1643'te hangi evde doğduğunu bile çok net bir şekilde bilebiliyorken, halen Atatürk ile ilgili bu tartışmaların yapılması Osmanlının son 150 yılının çağının ne kadar gerisinde kaldığının da bir ispatıdır aslında, meşrutiyet çabaları aslında bir aydınlanma hareketi bile değildir.
Bu tartışmaları yapanların, 500 yüzyıllık aydınlanma çağını, kul değil insan olmanın keşfedilmesini, sanayileşmeyi, kültürü halka yaymayı, para için dış ülkelere el açan, bir ülkenin hışmından korunmak için başka bir ülkenin eline bakan bir ülkeden, tam bağımsız ve kendine yeten bir ülke haline gelebilmeyi 10-15 yılda nasıl başarılabildiğini incelemelerini ve okumalarını canı gönülden rica ediyorum.

Konular ile ilgili yüzlerce kitap mevcut hepsi önemli ve okunmalı fakat bazılarının kanımca her evde demirbaş olarak bulunması ve okunması gerekiyor. Özellikle tavsiye etmek istiyorum.
NUTUK “ATATÜRK”
Tek Adam “Şevket Süreyya Aydemir”
Rönesans Avrupası, Türkiye’nin Batı Medeniyeti ile Özdeşleşme Süreci “Halil İNALCIK”
İmparatorluktan Cumhuriyete “Halil İNALCIK”
Atatürk ve Demokratik Türkiye “Halil İNALCIK”
Bir Ülke Nasıl Batırılır? Batırılan Bir Ülke Nasıl Kurtarılır? “Ersal YAVİ”
Çankaya “Falih Rıfkı ATAY”
Şu Çılgın Türkler “Turgut ÖZAKMAN”
Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu “Lord KINROSS” (Oryantalizm hissedilmeyen ve bir İngiliz “Tarihçi-asilzadesi” tarafından yazılmasına rağmen objektif sayılabilecek bir kitap olması sebebiyle okunmayı hak ediyor)

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,172
6,948
Değerli @cagan73 ,
İzninizle o listeye bendeniz de bir ekleme yapmak isterim: Amerikalı tarihçi Bernard Lewis'in yazdığı Modern Türkiye'nin Doğuşu adlı çalışma da ülkemizin son 250 yıllık çağdaşlaşma çabalarını ele alan, Atatürk'ü öncesi ve sonrasıyla birlikte tarihsel süreç içinde anlamak için gerekli ve önemli bir kitap.

edizmediz

Yeni Üye
14 Şub 2020
28
125

Kuzey Makedonya hükümeti, ulusal kurum olarak "Mustafa Kemal Atatürk Anı Evi" kurma kararı aldı. Anı evi, Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin doğduğu Kocacık köyünde yer alacak.​

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, 199. hükümet oturumunda, Kültür Bakanlığının teklifi üzerine ülkenin batısında bulunan Merkez Jupa Belediyesine bağlı Kocacık köyünde “Mustafa Kemal Atatürk Anı Evi” Ulusal Kurumu kurulmasına karar verildi.

Açıklamada, “Bu kararla, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ve eserlerinin yanı sıra Kuzey Makedonya Cumhuriyeti için önem taşıyan diğer etnolojik ve tarihi objelerin araştırılması, toplanması, düzenlenmesi, mesleki ve bilimsel olarak işlenmesi, incelenmesi, muhafaza edilmesi, yayınlanması amaçlanıyor” ifadesine yer verildi.

Merkez Jupa Belediyesine bağlı Kocacık köyünde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restore edilerek 19 Mayıs 2014’te hizmete açılan Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Anı Evi de bulunuyor.

ülkemizdeki Atatürk düşmanları bunu görüp biraz olsun utanır mı acaba?