KARAOĞLAN İpekyolu Katliamı - Takvim Gazetesi (16.09.1996-11.01.1997)

12 Şub 2010
15,006
544,045
file

file

file

Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

tahsin

Aktif Üye
10 Kas 2015
335
797
üstad eline sağlık. gazete arşivlerinin tozlu raflarında kaybolmaya mahkum, bu kiymetli tarihi çizimlerle bizleri buluşturduğun için şahsınıza ne kadar teşekkür etsek azdır. saygılar üstad.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,046
20,262
Kamlançu
Adeta Türk çizgi romanının tarihi yeniden yazılıyor.
Buna bir katkıda bulunamıyorsam da en azından bol bol teşekkür ve sağlığınıza dua ediyorum :)

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
234
Son 10 gündeki Yalaz ustaya yönelik gazete tefrikası paylaşımları inanılmaz ölçüde...Kendimi 90'lı yıllar Takvim gazetesi eksperi sanardım, orada yayınlanan tek altyazılı serüveni Baybora'nın Oğlu sanardım yıllarca evine giren Takvim'lerdeki çizgi roman sayfalarıyla ihya olan bir çocuk olarak...Dikey sayfa ve renkli Karaoğlan'ların çoğunu takip etmiştim 2005'lere kadar (ne yazık ki hepsini arşivleyemedim)...Ama dahası da varmış Takvim'de...Hem İpekyolu Katliamı'nın karşılaştırmalı dipnotları için, hem de paylaşımı için çok teşekkür ederim...Borçlarım birikiyor, yakında bir kısmını ödeyeceğim kendi çıkınımdakileri açmak suretiyle...

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,534
Son 10 gündeki Yalaz ustaya yönelik gazete tefrikası paylaşımları inanılmaz ölçüde...Kendimi 90'lı yıllar Takvim gazetesi eksperi sanardım, orada yayınlanan tek altyazılı serüveni Baybora'nın Oğlu sanardım yıllarca evine giren Takvim'lerdeki çizgi roman sayfalarıyla ihya olan bir çocuk olarak...Dikey sayfa ve renkli Karaoğlan'ların çoğunu takip etmiştim 2005'lere kadar (ne yazık ki hepsini arşivleyemedim)...Ama dahası da varmış Takvim'de...Hem İpekyolu Katliamı'nın karşılaştırmalı dipnotları için, hem de paylaşımı için çok teşekkür ederim...Borçlarım birikiyor, yakında bir kısmını ödeyeceğim kendi çıkınımdakileri açmak suretiyle...

renkli bir dünyalar hakimi veya siyah beyaz karapanter mükemmel olurdu dostum...

leopulp

Süper Üye
1 Ağu 2010
26
234

renkli bir dünyalar hakimi veya siyah beyaz karapanter mükemmel olurdu dostum...

Her iki macera da arşivimde fakat ne yazık ki fazla eksik sayfaları var...Ama Kara Panter'in devamı olan Alamut Kalesi'nde Muhtar Yavaşça serisinde atlanan tek sayfa ile Yalaz ustanın 2000 senesinde tefrika edilen Çakal Adamlar için sadece Takvim okurlarına özel yaptığı birkaç sayfalık yeni çizim ilave sayfaları paylaşacağım...Benzer ilave sayfalar Gökçe'nin Baykuşu ve Sarı Baltuk Hoca'nın Korkunç Sırrı maceraları için de yapılmış o dönem ama ben de sarı Baltuk Hoca hariç diğerlerinin ilave sayfaları mevcut...Tefrika arşivimi memleketten getirir getirmez ilk fırsatta hem de...

Elimde eksiksiz diyebileceğim Takvim Karaoğlan tefrikalarının çoğu ya Güneş Sıralı Liste'de, ya da Lal taramalarında mevcut...O sebeple önceliği onlara vermeyeceğim, başka başka eserler paylaşacağım zaman içerisinde inşallah...

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
Üstadın heyecan veren bir çalışması daha. Hem de basının tozlu sayfaları içinde madden v manen cebelleşilen bir çalışma.

Selam saygı ve en içten sağlık mutluluk dileklerimle...

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
224
1,036
elinize sağlık abi. daha önce yazdığım gibi Karaoğlan'ın en nadir, en meçhul serüvenlerindendi, sayenizde artık öyle değil çok şükür.
Bi şey sorayım: Serüvenin gazetedeki yayını da yarım mı kalmış?, yoksa sizin elinizdeki materyal mi buraya kadar?

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,193
8,132
Değerli profesör dostum,
Ellerinize ve emeklerinize sağlık.
Paylaşımlarınızla bizi ihya ettiğiniz gibi ,
Bazı değerli dostlarımızı da teşvik ediyorsunuz.
Yorumları okudukça yakın gelecekte,
Çok güzel paylaşımların bizleri beklediğini ümit ediyorum.
Çok çok teşekkürler.

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,133
8,150
İstanbul
Suat Yalaz kütüphanemiz günden güne genişliyor, güzelleşiyor.
Diyarımızın 'profesör'ü sevgili Haluk Bey'e ne kadar teşekkür etsek az... Sağolun, varolun üstadım...

12 Şub 2010
15,006
544,045
İlgi gösteren dostlara teşekkür ediyorum.

Maceranın sonuna gelindiğinde son 2 sayfanın birisinde İpekyolu Katliamı başlığı var. Hemen arkasından gelen sayfada ise Altay'dan Gelen Yiğit macerası var. Tam olarak paylaştığım bu sayfaları ayrıca yarım olarak taradım. Bu yarım sayfa taramaların yanında gazetenin tarihini gösteren bir künye var. Künyedeki tarih, her iki sayfa arasında gün atlanmadığını gösteriyor. Yani İpekyolu Katliamı macerasında SON yazmadan ertesi gün Altay'dan Gelen Yiğit macerası başlıyor. Ne ilk anılan maceranın bittiğine, ne de ikinci anılan maceranın başladığına ilişkin hiç bir şey yok.

Bu paylaşımın habercisi niteliğindeki BURADAKİ paylaşımdaki ikinci mesajımda Semerkand Casusu, İpekyolu Katliamı ile Altay'dan Gelen Yiğit maceraları arasında konu devamlılığı olduğunu ve Suat Yalaz ustanın bu gazetedeki tefrikasında farklı bir tarz uyguladığını vurgulamıştım.

Gerek Kaya Ö, gerekse Altay1944 dostların sorularının cevabı bu şekildedir. Paylaşımda gazete tarihine göre hiç atlama yoktur, yani eksiksiz bir paylaşımdır. Ama İpekyolu Katliamı macerasının bitişi ile Altay'dan Gelen Yiğit macerasının başlangıçları ancak tefrikanın başındaki macera ismi ile ayırdedilmektedir. Macera bitmemekte devam etmektedir. Bunu göstermek için Altay'dan Gelen Yiğit macerasından bir iki sayfa ilave ettim.

12 Şub 2010
15,006
544,045
Haluk'cum, adam çatlatmada üstüne yok...

Zayıf tarafıma vurup duruyorsun.
Bir de, bu maceraları falanca gazetede buldum, yılı şöyle,
diye azıcık bilgi versen çatlamam biraz hafifleyecek.

Ellerine sağlık... Kucak dolusu teşekkürler.
"Çizgi Diyarı" tutkunu dostlara selamlar sevgiler... SY

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,453
7,075
Haluk Bey inanın bizleri çok mutlu ettiniz .bir haftadır müthiş paylaşımlar yaptınız emeklerinize sağlık.Verdiğiniz mesajlar takvim alt yazılı karaoğlanın tamamının okunacagını gösteriyor.İnşallah tefrikalar diğer kahramanlardada gün yüzüne çıkar.

anka168

Yeni Üye
8 May 2015
30
175
Elinize sağlık sevgili Profesör. Sayenizde Karaoğlan sayfaları şenlik yerine döndü. Bu şenliği bir süre önce eşsiz paylaşımlar da bulunduğunuz Malkoçoğlu sayfalarında da merakla bekliyoruz. Özellikle sadece Tercüman gazetesinde yayınlanmış ve maalesef hiçbir yerde izine dahi rastlayamayıp sadece bir kaç ilan resmi ile yetinmek zorunda kaldığımız Altın Çaylak, Baş Ödül, Patraslı Dilber, Ölüm Meleği, Şeytanın Uşakları ve Günahkar Rahibe maceraları varsa paylaşırsanız bizleri çok memnun etmiş olursunuz. Saygılarımla.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,471
27,075
Karaoğlan'ın hangi maceraları muhteşem değil ki? Hepsi ayrı bir dünya.
Bu nefis dünyaların kapılarını bir bir bize açan Haluk Bey'e yürekten teşekkürler.
Bir teşekkürde Suat Yalaz üstada.Nice güzelliklerle bizleri mutlu etti...

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,086
321,176
Üstadım,iyiki varsınız

siz olmasaydınız bu maddi ve manevi degeri çok yüksek olan bu eserlere ulaşamazdık.

Teşekkür ederim.

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
587
2,836
üstadım elleriniz dert görmesin binlerce teşekkürler sayenizde eşsiz bir koleksiyonumuz oldu gazete tefrikaları adı altında ayrı bir konu başlığı şart oldu karaoğlan için ilgili arkadaşlar el atar inşallah

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,846
137,713
Ortalık coşmuş.:D
Karaoğlan fırtınası devam ediyor.
Suat Yalaz ustaya gönül dolusu sevgi saygılarımızla.
Büyük Şef sen çok yaşa.:31::31::31:
Harika paylaşım için teşekkür ederim.

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
587
2,836
Elimde eksiksiz diyebileceğim Takvim Karaoğlan tefrikalarının çoğu ya Güneş Sıralı Liste'de, ya da Lal taramalarında mevcut...O sebeple önceliği onlara vermeyeceğim, başka başka eserler paylaşacağım zaman içerisinde inşallah...[/QUOTE]

leopulp üstad başka eserlermi dediniz mesela savrulup gelecekmi

R.Türkmen

Çizgi Roman Ustası
12 Şub 2012
763
2,982

Sevgili Leopulp'a aynen katılıyorum. Haluk abi inanılmaz paylaşımlar yaptın. Çok teşekkür ederiz. Aman Tanrım! Neler varmış Takvim'de... :)

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
İpek yolu katliamı macerası 51 bantlık çizimden sonra bitiyor. Zaten macera sonunda "bu maceranın sonu" diye yazıyor.

Gazete Yayına aralık vermeksizin İçinde Baybora olmayan "Altaydan Gelen yiğit" macerasına başlıyor. Zaten de maceraya da yeni bir tanıtım yapılmakla giriş yapılıyor.

Bu maceranın henüz daha giriş gibi olduğunu anladığımız ikinci, üçüncü şahısların anlatımı olan 66 bantlık bir kısmının son iki bandı hariç 64 bandı yine "İpek yolu katliamı" adı altında yayın yapıyor. Zaten iki macera da birbirinden kopuk.

Demem o ki, nasıl süreçler geçmiş te; ikinci macera olan Altaydan Gelen Yiğit hem tanıtımsız yayına sokulmuş. Hem de tahminen belki de üçte biri gibi olan bir kısım yayınlanmış olmakla; adeta macera katledilmiş. Eğer Altaydan gelen yiğidin devamı ya da tüm çizimi bir başka gazetede yayınlanmamış ise çok çok yazık olmuş.

Açıkçası tarafların birisinde bize meçhul olan bir özensizlik olmuş gibi.