J. R. R. Tolkien - Hobbit

oktayyapıcı13

Onursal Üye
29 Haz 2015
1,367
15,521
R0jJR6lc_o.jpg

Pdf:

Cbr:

Tolkien’in olağanüstü hikayesi, yine olağanüstü çizgilerle hayat buluyor...

‘Hobbit’in ana karakteri rahatına düşkün Bay Bilbo Baggins’dir. Romanın konusu Bilbo’nun Büyücü Gandalf, cüceler ve elflerle çıktığı fantastik yolculuktur. David Wenzel’ın çizgileriyle bu yolculuk, fantastik edebiyatın görselliğine uygun bir çizim ve renk anlayışıyla çocuklara olduğu kadar büyüklere de sesleniyor.

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
998
5,914
Çok doğru bir açıklama yapmışsınız Sn. @dedo11 . Tolkien hayranlarına saygı duyuyorum ve de benzeri yayınları seviyorum ama , bazen düşünüyorum da , '' Doğu ''nun fantastik dünyasına ait çoğu eser , '' Batı ''nın aynı konudaki eserlerine göre çok daha nitelikli geliyor bana. Tabii , baştan da belirttiğim gibi, bu tamamiyle kişisel bakış açım. Doğal olarak tam tersini düşünenler de olacaktır. Sn. @oktayyapıcı13 'ün paylaştığı Hobbit kitabı , benim de severek okuduklarım arasında .

Paylaşımınız için çok teşekkürler @oktayyapıcı13

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
55
171
Amak-ı Hayal
Sayın oktayyapıcı13 ;

Tolkien'in ilk okuduğum yapıtı Hobitt idi. Doğrusu gerek bu eserini gerek se diğer başyapıtlarını pek sevememiştim...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...
@dedo11 Tolkien'in ölümünden sonra oğlu tarafından derlenen Silmarillion kitabını okumuş muydunuz? Dünyanın, elflerin, cücelerin... yaratılış hikayelerini konu alır. Diğer eserlerinden çok değişik ve farklıdır :)

sahin1

Aktif Üye
Yeni Üye
23 Eyl 2011
152
583
Yıllar yıllar önce bilim kurgu-fantastik roman okumaya Asımov'la ve Baskan Yayınlarıyla başladım. Fantastik kısmında bir iki denemem oldu. Ondan sonra bir karar aldım. Bilim Kurguya devam, fantastik seriye son. Ejderhalar falan sarmadı beni.

kuno

Yeni Üye
9 Eyl 2022
55
171
Amak-ı Hayal
Yıllar yıllar önce bilim kurgu-fantastik roman okumaya Asımov'la ve Baskan Yayınlarıyla başladım. Fantastik kısmında bir iki denemem oldu. Ondan sonra bir karar aldım. Bilim Kurguya devam, fantastik seriye son. Ejderhalar falan sarmadı beni.
2000'lerde Ejderha Mızrağı serisi çok meşhurdu. Sonrasında George Martin'in Buz ve Ateşin Şarkısı serisi geldi (Game of Thrones) Kitaplar anca dizi meşhur olunca, yani çok geç Türkçeye çevrilmeye başlandı ☹️ Yazar çok yetenekli ama seriyi tamamlamaktan vazgeçti malesef.

Bilim kurgunun yeri ayrıdır, çok çok severim. Ama iki tür birbirinden farklı bence kıyas yapılmamalı. Harry Potter mı daha iyi Yüzüklerin Efendisi mi gibi bir tartışma vardı eskiden. Bu da absürd mesela 😄 Bana göre ikisi de şahane. Fantastik edebiyatta bir de David Eddings'in Belgariad serisi vardı 5 kitap.