HAYAT-sayı-25 ( 15 Haziran 1961)

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,119

Sayın murtaza5 ;

HAYAT okuma günlüğü : HAYAT OKU(YORUM) :

"Avrupa Jackie'ye Hayran Kaldı" Jacpueline Kennedy anlatılıyor...

Şevket Rado köşesinde "En İyi İyi'nin Düşmanıdır." konusunda yazıyor.
Dedo11 Yorumu : Bu yazıyı okurken başka bir çağrışım yaptırdı bana... Bilir misiniz? Bu deyişi Mustafa Kemal Atatürk çok kullanırmış...

Güçlü bir kalem olan Hikmet Feridun Es'in yazdığı , Semiha Es'in fotoğrafladığı Kongo gezilerinin 2. Bölümü. Göz atın , okuyunuz lütfen...

"Büyük bir ileri görüşle 1911 senesinde temelleri atılmağa başlanan Türk Hava Kuvvetleri , dünyada meydana getirilen ilk hava tesislerinden biridir."
Türk Hava Kuvvetleri 50 Yaşında" ki yazıyı ilgi ile ve şaşırarak okudum...

12. sayfada : Gönül Postası adlı köşeden :
"İLK İŞ

Malatyadan bir okuyucumuz yazıyor :
"Bir kızı deli gibi seviyorum. O da beni seviyor. Fakat annemle babamın haberi yok. Ne yapayım?"
Dergideki köşedeki yanıt :

Derhal annenizle babanıza haber veriniz. Ya size yardım ederler , yahut uygun görmüyorlarsa aklınızı başınıza topyamanız için biraz kulağınızı çekerler."
Dedo11 Yorumu : Yıl 1961. Bu tarihte demek toplumun bu konudaki seviyesi bu durumda imiş...

12. sayfada : Kirk Douglas Karısı ve Çocuklariyle ...

14. sayfada : "Yün Örmenin Tehlikeleri" başlıklı yazıyı sadece kadınların değil erkeklerin de anne , kızkardeş ve eşleri için okumaları gereken bir yazı...

14. sayfada : "1961'in Güzel Çocukları" bu bölümde belli bir yaşın altındakiler bilmez. Böyle bir köşede okurlar kendi çocuklarının fotoğrafını çekip

gönderirdi. Sanırım tümünü yayınlamaya çalışırlardı.

Ünlü sinema oyuncusu Muzaffer Tema ile röportaj var!...

O. Henry'den bir öykü var...

Aşağıdaki satırlar da "Okuyucu Mektupları"ndan :

"Karagedikten Bay Kamil Şık'a :
Tayfur kelimesini yakın zamanda bir başka okuyucumuz da sormuştu. Aslı Teyfur'dur. Kuş cinslerine verilen genel isimdir."

"Okuyucularımızdan Ş. Nur'a :
Hikayeniz pek kısa ve biraz çocukça yazılmış. Çalışırsanız yetişebilirsiniz. Fakat başkalarını taklid etmeyiniz , kendi kabiliyet ve hislerinize göre yazınız."

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...