HAYAT-sayı-12 ( 14 Mart 1963 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,875
5,119

Sayın murtaza5 ;

HAYAT okuma günlüğü : HAYAT OKU(YORUM) :

"Hatta doğrulukta fazla ileri gidenleri cemiyetimizde biraz da aptal yerine koyuyorlar. Eziyorlar , çekiniyorlar , üzerine basıp geçiyorlar."
Dedo11 Yorumu : Bu sözler Şevket Rado'nun "İyiliğe , Doğruluğa Hasret" başlıklı denemsinden.
Bunları yaşamımda hep yaşadım. Doğru iseniz , iyi iseniz size "Aptal" , "geri zekalı" vb aşağılayıcı nitelikleri size yakıştırırlar. Hiç unutmam en sevdiğim hocalarımadan dürüstlükte kendisi de çok iyi bir yerde duran Pro. Dr. .... hocam bile bana "Doğrucu Davut" diye aşağılama kalıbını kurmuştu. Sürüldüm , ezildim , hep haksızlıklara uğradım , iftiralara radım , öldürümeye bile çalıştılar ....
Neyse konu bu değil asıl konumuz ; Şevket Rado , iyinin , doğrunun her zaman kazanacağını yazıyor. İşte ben bu konuda ondan ayrılıyorum. Yaşam bana şunu öğretti : Yenmek , kazanmak iyilik , doğruluk , haklılık vb. gibi erdemsel nitelemelere bağlı değil , o anki koşulların oluşturduğu güç dengesinde üstün olanın elde edebileceği durumlardı. Düşünün yıllarca "İşçiyiz haklıyız kazanacağız!" diye bağırıyorsunuz. Burada kazanmak haklı olmanın bir sönucu değil o anki koşullarda güçlü-üstün olanın elde edebileceği-ulaşacağı bir durum. Üzgünüm bu böyle ....

Koşullarda ve güçlerde eşitlik durumunda bile iyi-haklı-doğru-etik ( dar anlamını alırsak ahlaklı ) olan bu değerleri hiçe sayanın karşısında yenilmeye mahkumdur. Çünkü kötü , zalim , ahlaksız vb. olan kazanmak için her türlü aracı kullanacak öbürü ise hep ölçüp biçim kullanacağı araçların "iyiliğe uygun mu" , "Erdemli olmaya uygun mu?" , "Haklı olmaya zarar verir mi?" , "Kendine yakışır mı?" böyle binlerce ölçü ve değer yargısına vurup bunlara uygun olmayan "ARAÇ" , "YÖNTEM" vb. ları kullanmıyor karşısındaki her tür puştluğu , aracı ( çünkü amaca ulaşmak için her yol ve şey mübahtır bunlar için ) kullanan kişi kim kazanır ? Elbette ki yanlış olan , kötü olan , alcak olan , şerefsiz olan , vatan haini olan ( çünkü dış güçlerle işbirliğine neden olup onların güçlerini de kendininkine ekler ) vb. kazanır...
Yaşam bana malesef bunu gösterdi. Biliyorum bu fazla karamsar gösteriyor. Ama insanlığın ve toplumsal düzenin , üretim sisteminin , uluslararası koşullar şimdi durumu bunu yaratıyor. Belki bunlar tümden değiştiğinde iyiler , haklılar , dürüstler , etik davrananlar hep kazanacaklar , hep kazanacaklar ( şimdi de bunlar bazan kazanıyorlar ama sürekli değil. )

İYİLERİN , DÜRÜSTLERİN , HAKLILARIN , ETİK DAVRANANLARIN , GERÇEK İNSANLARIN ..... ARASIRA KAZANDIĞI DEĞİL , HEP KAZANDIĞI HİÇ BİR ZAMAN KAYBETMEDİĞİ BİR DÜNYADA BULUŞMAK ÜZERE...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ...