Guantanamo Voices - True Accounts from the World's Most Infamous Prison (2020) (English)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011

Guantanamo Voices - True Accounts from the World's Most Infamous Prison (2020) English

(HER NE KADAR EPUB İSE DE CBR VEYA CBZ İLE AÇILIP, OKUNABİLİYOR)

Guantanamo Sesleri - Dünyanın En Ünlü Hapishanesinden Gerçek Anlatımlar (2020) İngilizce | CBR | 216 sayfa | 362,20 MB

Guantánamo'nun Sesleri, hapishane ve hapishanenin sonsuza dek değiştirdiği hayatlar hakkında resimli anlatımlardan oluşan bir çizgi roman antolojisi.

Ocak 2002'de ABD, terörizm şüphesi taşıdığı bir grup Müslüman erkeği Guantanamo Körfezi'ndeki bir hapishaneye gönderdi. Omar El Akkad, orada tutulacak yaklaşık 780 mahkûmdan ilkiydi ve 40 mahkûm hala orada.

Aradan 20 yılı aşkın süre geçmesine rağmen çok az bir kısmı bir suçla itham edildi.

Guantánamo'nun Sesleri'nde gazeteci Sarah Mirk ve çeşitli, yetenekli çizgi roman sanatçılarından oluşan ekibi, aralarında eski mahkûmlar, avukatlar, sosyal hizmet görevlileri ve askerlerin de bulunduğu, yaşamları hapishane tarafından şekillendirilen ve etkilenen 10 kişinin hikâyesini anlatıyor.

Resimli röportajlardan oluşan bu koleksiyon, Guantanamo'nun tarihini ve 11 Eylül sonrası dünyayı araştırıyor ve bu karmaşık partizan meselesini yeni bir mercekle sunuyor.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Her zaman merak ettiğim bir konuydu

Hapisane ile ilgili epey haber ve skandal okumuş bir belgesel film bile izlemiştim geçenlerde

(Almanyadaki bir Türk annenin oğlunun Guantanamo dan çıkarılması için verdiği inanılmaz mücadeleyi,
ABD ye kadar gidişi,
ABD den bile destek sağlayabilmesi
ve de Alman avukatından aldığı destek ile olayı uluslarası boyuta taşıması,
ve gözyaşlarıyla sonuçlanarak oğlunu kurtarması

daha da ilginç yanı ise bu film Almanya nın Almanya dışında da gösterilmesine fon/destek sağlamasıydı,
Türkiyede de dahil pek çok ülkede özel gösterimlerdeki seçkiden biriydi bu film
geçen aylarda Avrupa Fonlarıyla Türkiyede pek çok şehirde gösterime sokulan onlarca izlediğim filmlerden biriydi

Bazı Avrupa Birliği ülke konsolosları da bazı gösterimlerde hazır bulunmuş, gelen seyircileri bizleri kendi ülkelerine davet ederek ayrı bir pozitif gündem de oluşturmuşlardı

Sanırım bu kitabı okumak bana daha da geniş bir yelpazeden bakmamı sağlayacaktır

Teşekkür ediyorum sn @balkan
Yine efsane bir tema seçmişsiniz

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011
Her zaman merak ettiğim bir konuydu

Hapisane ile ilgili epey haber ve skandal okumuş bir belgesel film bile izlemiştim geçenlerde

(Almanyadaki bir Türk annenin oğlunun Guantanamo dan çıkarılması için verdiği inanılmaz mücadeleyi,
ABD ye kadar gidişi,
ABD den bile destek sağlayabilmesi
ve de Alman avukatından aldığı destek ile olayı uluslarası boyuta taşıması,
ve gözyaşlarıyla sonuçlanarak oğlunu kurtarması

daha da ilginç yanı ise bu film Almanya nın Almanya dışında da gösterilmesine fon/destek sağlamasıydı,
Türkiyede de dahil pek çok ülkede özel gösterimlerdeki seçkiden biriydi bu film
geçen aylarda Avrupa Fonlarıyla Türkiyede pek çok şehirde gösterime sokulan onlarca izlediğim filmlerden biriydi

Bazı Avrupa Birliği ülke konsolosları da bazı gösterimlerde hazır bulunmuş, gelen seyircileri bizleri kendi ülkelerine davet ederek ayrı bir pozitif gündem de oluşturmuşlardı

Sanırım bu kitabı okumak bana daha da geniş bir yelpazeden bakmamı sağlayacaktır

Teşekkür ediyorum sn @balkan
Yine efsane bir tema seçmişsiniz

Üstat @kemalettin

Hiç bir delil olmadan, şüphe üzerine hayatların karartıldığı ve hukukun ayaklar altına alındığı bir insanlık trajediydi. Olayı örneklerle çok güzel açıkladınız. Teşekkürler.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
521
2,678
Bahsettiğim filmi merak edenler için şimdi araştırıpgereken bilgileri buldum
filmin ismi: RABİYE KURNAZ GEORGE W. BUSH'A KARŞI (RABİYE KURNAZ VS. GEORGE W. BUSH)

Tüm seçkinin Türkiye'ye özel Referans sayfası
Gişelerde bulamayacağınız Avrupa yapımı filmler, belirli süre için, “Avrupa Filmleri Haftası”nda, Türkiye’de izleyiciyle buluşacak. Etkinlik, Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri’nin desteğiyle 10 şehirde farklı zaman dilimlerinde gerçekleşecek. 13 Haziran’da Ankara’da gerçekleşecek galanın ardından, “Avrupa Filmleri Haftası” illerdeki yolculuğuna 16-22 Haziran 2023 tarihlerinde Eskişehir ve Trabzon’da başlayacak; 11-16 Eylül’de İzmir’de devam edecek; 22-28 Eylül’de Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Mersin, Samsun’da eş zamanlı gerçekleştirilecek gösterimlerle son bulacak.

Gösterimlerdeki tüm filmlerin tanıtımlarını içeren elektronik katalog( pdf)

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,003
5,937
Çoğumuzun filmlerden izlediği , hakkında belki de kitaplar okuduğu insanlık trajedisi olayı , bu kez çizgi roman olarak karşımızda. @balkan 'ın her zamanki harika sunumu ve de @kemalettin 'in değerli katkıları ile konunun hem tarihi , hem de sanatsal aktarımı açısından önemli bilgileri edinmem ayrı bir şans . Gazeteci Sarah Mirk ve beraberindekilerin , anlatılanların ışığında nasıl bir çizgi roman oluşturduklarını , 11 Eylül sonrası dünya yorumlarını merak ediyorum . Gördüğüm kadarıyla , Joe Sacco ile birlikte "resimli belgesel gazetecilik "e dünyada ilgi daha da arttı . Teşekkürler @balkan .

pam

Aktif Üye
27 Kas 2009
190
729
Guantanamo hakkında bildiğimi sandığım şeylerin ötesinde ufuk açıcı bir okuma oldu.
teşekkürler @balkan