Ghost World - DANIEL CLOWES

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,387

Ghost World
Daniel Clowes
İngilizce, Grafik Roman
Fantagraphics, 1997
82 sayfa, 41 MB, CBR

En sonda yazacağımı baştan yazayım. Bu grafik roman Türkçede "Karakarga" yayınlarından çıkmış. Ehven sayılabilecek de bir fiyatı var, indirimli hali 15 lira galiba, satın alıp okumanızı tavsiye ediyorum (Nedense Türkçesinin kapağı da İngilizceydi). Buradaki İngilizce versiyonu da kıyaslama yapmak için kullanabilirsiniz, örneğin orijinalinde siyah-beyaz roman mavi rengin soluk tonlarıyla renklendirilmiş. Ben Türkçesinin iç sayfalarını görmedim. Buradaki versiyonu yabancı bir siteden bulduğumda çok soluk duruyordu. PhotoScape'te kontrast,düzey ve keskinlik ayarlarını yaptım, güzelleşti.

Amerikalı çizgi roman sanatçısı "Daniel Clowes" (d.1961) bu romanı kitap haline getirmeden önce 1993-1997 yılları arasında kendi çıkarttığı "Eightball" adlı comics'te tefrika etmiş (11-18. sayılar). Şimdi bu durum "grafik roman" tanımına çok da uygun değil diyeceksiniz, ama bunun da bir açıklamasını yapmışlar. Grafik roman haline getirirken senaryo ve çizimlerde bazı değişiklikler, eklemeler çıkarmalar filan yapılmış, hikaye neredeyse yeniden yazılıp çizilmiş. Şimdi eserin "iki versiyonu" varmış: comics versiyonu ve grafik roman versiyonu. 2001 yılında bu grafik romandan da ayrıca bir "sinema uyarlaması" yapılmış ("Scarlett Johansson" ve "Steve Buscemi" de filmde oynuyorlar). Grafik roman hem eleştirmenlerin övgülerini almış, hem de ticari bir başarı kazanmış. Time Dergisinin tüm zamanların en iyi 10 grafik romanı arasında da yer alıyor. 1990'larda geçen gençlik üzerine yazılmış alaycı bir roman. Bir eleştirmen onu Salinger'la kıyaslamış. Roman liseden yeni mezun olmuş iki genç kızın öyküsünü anlatıyor. Bunlar toplum değerlerini küçümseyen, sözde entellektüel, ara sıra da olsa zekice espriler yapabilen iki arkadaş. Adı belirtilmemiş bir Amerikan kasabasında sabahtan akşama kadar amaçsızca dolaşırken insanları, popüler kültürü vb eleştirirler ama önlerindeki günlerde ne yapacaklarına bir türlü karar veremezler. Hikaye ilerledikçe erişkinliğe geçen bu iki arkadaş arasında gerilim ve ayrılık kaçınılmazdır. Ghost world "hayalet dünya" anlamına geliyor ama "gölgeler dünyası" olarak da çevrilebilir.

Bunlar da Türkçesinin tanıtım bülteninden alıntılar:
"Hiç kimse, Daniel Clowes kadar gençliği böylesine mercek altına almamıştır." - Vogue
"Çizgi roman dünyasında ilk kez insanlar oldukları gibi hareket edip konuşuyorlar - "Washington Post
"En komik çizgi roman!" - The Face
"Clowes'u okuduktan sonra dünya bir başka görünüyor: Öyle gözlemleri var ki sizin de algılarınızı değiştirebilir." - Daily Telegraph
"Çizgi roman dünyasına ilgi duyanlar için Clowes'un eseri heyecan verici edebi olasılıklar sunuyor." - Time
"Bir Klasik!" -i-D
"Zengin, sofistike bir film gibi. harikulade!" - The Guardian
"Harika çizgileriyle, ikna edici, sakin bir hikaye. ergen hayatının el kılavuzu." - Time Out
"Güzel, çok komik, tuhaf ve etkileyici." - Flux
"Clowes gençlik öfkesinin gerçeklerini Salinger kadar kuvvetli ve özgün bir sesle anlatıyor." - Village Voice
"Harikulade, melankolik bir çizgi roman." - Newsweek
"Bir klasik."- The Onion

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,065
76,086
hiçbiryerde :)
Geçenlerde almış ve yaklaşık dörtte üçünü yolda
okumuştum. Gittiğim yerde kitabı sırt çantama
koymuş, eve varınca da bir yere kaldırıp bir daha
da elime almamıştım. Biraz daha düşüneyimm,
tam yedinci gün bugün. Belki biraz sonra okumaya
başlarım bu konuyu gördüm madem (bu akşamki
niyetim önce 'Zagor maxi 6'nın kalan kısmını bitirmek,
sonra 'Ayvali'ye başlamaktı)...

Okurken bana gına gelmeye başlamıştı bu grafik
romanın iki kahramanının içi boş muhabbetinden,
arkadaşlarından ve ortamlarından. "Bu ne yaa,
başlarım böyle grafik romana!" diyerek kitabın
künyesini biraz inceleyince Kutlukhan Perker'in
de işin içinde olduğunu düşündüğüm "KaraKarga"
adlı yeni bir yayınevi olduğunu anladım; "Kutlukhan
Perker'in Amerika Birleşik Devletleri'nde kala kala
öğrendiği, bize sunduğu işler böyle "ciks" konular mı
olmalıydı *#༃, lan bi git" dedim, evet dedim maalesef.

Sonra, sonra bu akşam oldu ve konuyu incelerken farklı
doneler buldum. Kara Karga'nın feysbuk adresi mesela:

file

Ve de bir güzel haber, en sevdiklerimden, en hainlerinden
bir yazarlar, şairler, ozanlar geçidi geliyormuş:

file

www.youtube.com/watch?v=Sua-vX-Xj2g
Mesele o değil, mesele şu: hiç çekemediğim ergen kız muhabbetini
anlatmış çizgi romancı Daniel Clowes (bunu kitabı alırken
anlamıştım ama bu kadar sıkıcı olacağını düşünmemiştim,
sıkıcı olanı anlamak için tamamını okumak lazım) , etrafımızı anlamak
istiyorsak bunları yok sayamayız. Yok saymamalıyız ve değiştirmek
istiyorsak bazı şeyleri, anlamaya çalışmalıyız. 1 Nisan'ı bekliyorum.
Yine özel bir kitap, teşekkürler üstadım...

file

www.youtube.com/watch?v=hgGMfropOJI&ebc=ANyPxKq7Q_oa9jTnp3Bm8c7AYh0HgjzjeE-7Up-SfsOmBvb8Y8jtj5czEjpDMAk2NzWWFpGlBEwGZIsfs5cmDWcxXkE_uiWZUw

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,995
83,833
Kasımpaşa
Geçenlerde haberim olmamıştı, o yüzden alamamıştım... :rolleyes:
Artık kara karga yayınevinin durdurak bilmez bir takipçisiyim...
Aga bi de bu kadar çok şey bilmeyin ya...
Teşekkürler scanfan üstad.