G.L. Bonelli, Tex sono io! – G.Bono - İtalyanca Kitap - (G.L. Bonelli, Tex benim! – G.Bono, yazar)

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011

DİKKAT: Çizgi roman değildir. Tex’in yaratıcısı G.L. Bonelli hakkında İtalyanca, 377 sayfa pdf kitaptır.

Tex’in yaratıcısı Gian Luigi Bonelli’yi ve çizgi roman kahramanlarını nasıl yarattığını merak edenler için paylaşılmıştır. Maalesef kitabın diğer dillerde varsa basılmış örneği ve cbr kopyası bende yok.

1949 yılında doğan ve 1967 yılında İtalya Çizgi Roman dünyasına giren, pek eserin editörlüğünü ve yayıncılığını yapan, çizgi romanların tanıtımı ve yaygınlaşmasında büyük emeği olan yazar Gianni Bono, 1975'ten 1992'ye kadar Tex'te "Aile fotoğrafları" köşesini yayınladı.
2001 yılında, Sergio Bonelli Editore tarafından halihazırda yayınlanmış olan Comandante Mark, Storia del West, Nick Raider, Mister No ve Collana Araldo serinin yeniden basımlarını yayınlayan Edizioni IF'yi kurdu.

Gianni Bono, Gian Luigi Bonelli’yi anlattığı bu kitabıyla ilgili tanıtımda şunları söylemiştir: «Gian Luigi Bonelli’nin yıllarca bana vermek istediği haber ve anekdotları toplayıp bir kenara koydum ve bunları kesintisiz bir diyalog halinde ördüm. Onu tanıyanlar ya da yanında yaşayanlar, bu kitabı okuduklarında, "Evet, onu tanıyorum, bu o." diyerek şaşkınlıklarını ifade ettiler. Bir yazar olarak bugün bu büyük memnuniyeti okuyucularla paylaşabiliyorum. İşte G.L. Bonelli hakkında bildiğim iki ya da üç şey.»

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,000
5,925
Forum alanımızda , çizim içeren sanat eserlerinin haricinde , konuyla ilgili bilgi içeren , biyografik yayınlar , kataloglar görmek oldukça yararlı oluyor. Değerli @balkan tarafından sunulan Tex hakkındaki yayın da oldukça önemli bir faaliyet oldu. Gianni Bono adını , özellikle "fumetti"severler , onun if edizioni tarafından yayınlanan devasa 2 cilt halindeki İtalyan Çizgi Romanları konusuna ait ansiklopedik eserle hatırlayacaklardır . Ayrıca , balkan'ın harikulade sunum yazısında belirttiği , çeşitli kaynaklara dayalı olarak hazırlandığını öğrendiğimiz kitap , bu yapısıyla tam bir " Tex bilgi hazinesi " görevini üstlenen kaynak niteliğinde . Çok teşekkürler . Keşke , araştırmacı Bono 'nun yabancı dilden olsa dahi , diğer kitaplarına ulaşma imkanı olsa.

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011
Forum alanımızda , çizim içeren sanat eserlerinin haricinde , konuyla ilgili bilgi içeren , biyografik yayınlar , kataloglar görmek oldukça yararlı oluyor. Değerli @balkan tarafından sunulan Tex hakkındaki yayın da oldukça önemli bir faaliyet oldu. Gianni Bono adını , özellikle "fumetti"severler , onun if edizioni tarafından yayınlanan devasa 2 cilt halindeki İtalyan Çizgi Romanları konusuna ait ansiklopedik eserle hatırlayacaklardır . Ayrıca , balkan'ın harikulade sunum yazısında belirttiği , çeşitli kaynaklara dayalı olarak hazırlandığını öğrendiğimiz kitap , bu yapısıyla tam bir " Tex bilgi hazinesi " görevini üstlenen kaynak niteliğinde . Çok teşekkürler . Keşke , araştırmacı Bono 'nun yabancı dilden olsa dahi , diğer kitaplarına ulaşma imkanı olsa.

2 Cilten oluşan Guida al fumetto italiano arşivimde mevcut, yükleyeceğim.

balkan

Onursal Üye
27 Şub 2016
2,839
28,011
Son düzenleme: