Doğan Kardeş 1967 Sayı 024

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,126
Doğan Kardeş 1967 Sayı 024
10 Nisan 1967

Doğan Kardeş serisine devam ediyorum.İyi okumalar.

Doğan Kardeş 1968 Sayı 024 Düzenlenmiş 18 mb Cbr:

Doğan Kardeş 1968 Sayı 024 Ham Tarama 20 mb Cbr:

dk2401.jpg

dk2406.jpg

dk2414.jpg

dk2403.jpg

cdwpw.jpg

ZAMANGEZGİNİ
BAYHUN ÖNTÜRK

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,188
Sayın "zamangezgini",
diğerleri gibi Doğan Kardeş paylaşımlarınızı da beğeni ile izlemeye devam ediyorum.
Emekleriniz ve paylaşımınız için yürekten teşekkürler...
Saygılarımı sunuyorum.
Her şey gönlünüzce olsun.

bayrakzaf.gif

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
662
2,961
Sevgili ZamanGezgini, çok teşekkür ederim. Doğan Kardeş dergileriyle yetişmiş bir kuşak değilim ama bu derginin zamanında ne kadar sevilen, aranan, tutulan bir dergi olduğunun farkındayım. Forumun en değerli köşelerinden birini yavaş yavaş inşa ediyorsun, emeklerine, eline sağlık.

LLAP !!!

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,950
Russ Manning'li Tarzan'ın yeri ayrı olsa da John Celardo da yabana atılmazmış diyorum çizgilerine baktıkça. Hatırlattığın için Çok teşekkürler Zamangezgini.

12 Şub 2010
15,006
543,799
zamangezgini dostum, Doğan Kardeşimizi atağa geçirdi.

Emek verilmiş bir paylaşım daha.

Teşekkür ediyorum dostum.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,126
Tarzan hakkında kısa bir bilgi.

Tarzan

1929 - A.B.D.

Yazan : Edgar Rice Burroughs

Çizen : Harold Foster

Yayınevi : Edgar Rice Burroughs Inc. / Metropolitan

Ormanda geçmiş olmasına rağmen, Tarzan olağanüstü bir başarı elde etmiştir. 1912 yılından itibaren Edgar Rice Burroughs'un anlattığı hikaye herkes tarafından tanınmıştır. Ailesiyle birlikte yolculuk ettiği sırada geminin batmasıyla çok küçük yaştan itibaren maymunlar tarafından büyütülmüş ve yetiştirilmiştir. Ayryca ormanın kralı da olmuştur. Sinema bu karaktere çizgi filmden önce el atmıştır. Elmo Lincoln, Gene Potlar, Frank Merril, Buster Crabbe, Herman Brix, Glenn Morris, Lex Baker, Gordon Scott, Ron Ely ve tabi ki Johnny Weissmüller ve Fransız Christopher Lambert Tarzan'ı sırasıyla canlandırmışlardır. Ayrıca pek çok çizgi roman yaratıcısı da olmuştur. Dizinin ilk romanı olan Tarzan of the Apes (Maymunların Tarzanı) Harold Foster tarafından uyarlanmış ve 1929 Ocak ve Mart’ın da Metropolitan Newspaper Service tarafından yayınlanmıştır. Başarısının hemen ardından Rex Maxon'un imzasını taşıyan 2. bölümü Haziran ayında ortaya çıkmıştır. L' United Feature Syndicate, Metropolitan Newspaper Service almış ve 1931 yılından itibaren bir hafta sonu sayfası yayınlanmıştır. Bu sayfa 1937 yılına kadar Harold Foster, 1945'e kadar Burne Hogarth. 1945 ve 1947 arası Rulbmor, 1950'ye kadar yeniden Burne Hogarth ve 1960’dan 1954’e kadar Bob Lubbers tarafından çizilmiştir.

Hogarth, 2 yıl bu hafta sonu sayfasını bırakmış, bu sırada Dan Barry'le işbirliği içinde bulunduğu günlük striplerde 1949 yılına kadar çalışmıştır. Strip içinde sırasıyla 1949'da John Lehti, 1949 ve 1950’de Paul Reinman. 1950'nin son aylarında Cardy ve 1953'e kadar Bob Lubbers görev almıştır. Sonunda 1967 yılına kadar, 1953’den itibaren strip, 1954'den itibaren de pazar sayfası içinde bütünü ele alıp gerçekleştiren John Celardo olmuştur. 1967 yılından itibaren Russ Manning, 1973 yılına kadar sürdüreceği stripe ve ölüm yılı olan I981’e kadar pazar sayfasına değişik bir hava kazandırmıştır. Yerini Joe Kubert almıştır. Tarzan 1938 yılından itibaren Delt tarafından yayınlanan çizgi romanların, daha sonra ise Paul Norris, Doug Wilday, Mike Rover, Joe Kubert ve Russ Manning gibi isimlerin biraraya geldiği "Teles of Tarzan" (Tarzan'ın hikayeleri) isimli derginin kahramanı olmuştur. Russ Manning aynı zamanda daha sonra pekçok desinatör tarafından çizilen Tarzan'ın oğlu Korak'ın da yaratıcısıdır. Tarzan'ın maceralarının en büyüleyici desinatörü Burne Hogarth olarak kalmıştır, öyle ki kendisine çizgi romanın Michel-Ange'y denmiştir. 1972 ve 1976 yılında direkt olarak Burroughs Yayınlayan Watson - Guptill Yayınevi için albüm olarak yayınladığı Tarzan of the Apes (Maymunların Tarzanı) ve Jungle Tales of Tarzan (Tarzan'ın orman hikayeleri) isimli roman uyarlamasını gerçekleştirmiştir.

İsveç, Almanya, Danimarka gibi ülkelerden gelen yoğun taleple, bu ülkelerde A.B.D'ye göre daha önem kazanan Tarzan'ın az veya çok başarılı birçok uyarlamasına Avrupal yazarlar imzasını atmıştır. Bunlar arasında Jose Orliz veya Jaime Brocal - Remohl gibi birçok İspanyolu ve Fernando Fusco, Guido Zamperoni gibi İtalyanları sayabiliriz.

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
325
14,126
John Celardo

Doğan Kardeş Dergisinin 1966'da yeni biçim ve boyutu ile okuyucu karşısına çıkışıyla başlayan ve "kendini bulma" diye isimlendirebileceğimiz dönemin bittiği, taşların yerli yerine oturduğu sayı olarak değerlendirebiliriz. Bildiğiniz gibi 2 Ocak 1967'de yayınlanan 10. sayısıyla birlikte, Ormanlar Hakimi Tarzan da Doğan Kardeş sayfalarını süslemeye başladı... Ülkemiz okuyucusuyla daha önce de buluşmuş olan Tarzan'ın (Edgar Rice Burroughs) yaratılışının üzerinden seneler geçmiş (1912), dolayasıyla romandan sinemaya, çizgi romana kadar her türlü medyada yer bulmuştu bu kahraman. Doğan Kardeş sayfalarındaki yerini alana kadar da sayısız çizer tarafından çizgi roman dünyasına aktarılmıştı (Hal Foster 1929-37, Rex Maxon 1929-47, 1937-50, William Juhre 1936-38, Dan Barry 1947-49, John Lehti 1949, Paul Reinman 1949-50, Nick Cardy 1950, Bob Lubbers 1950-54, John Celardo 1953-68, Russ Manning 1967-1979).
2d0dlpt.jpg

Doğan Kardeş ise, bayrağı Bob Lubbers'ten devralan John Celardo'nun çizgileriyle tanıştırdı Türk çocuklarını.
neykat.jpg

Doğan Kardeş Tarzanları ile Russ Manning çizgileri aracılığıyla tanışmış olanlara biraz yavan gelse de John Celardo'nun da yabana atılmayacak bir kariyeri var Tarzan tarihçesinde... Tam 13 yıl boyunca Tarzan'a emek vermiş olan Celardo en çok ter akıtan çizerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor... Bence Tarzan'ı yeni bir boyuta taşıyan kişi ise Celardo'nun bayrağı devrettiği Russ Manning. O da 12 yıl boyunca bu koşuyu sürdürüyor ve Doğan Kardeş'in 1969'da başlayan yeni döneminde Manning de hakettiği yeri alıyor... Ama bu günkü konumuz Celardo...

Celardo kendinden önceki birçok çizerden izler taşıyan kalemiyle Tarzan'a istikrar kazandıran çizer olarak bilinse de belki de en az tanınınanı ve belki de bu yüzden hakkında çok az bilgi bulunabiliyor malesef.

27 Aralık 1918, New York doğumlu olan Celardo, New York School of Industrial Arts mezunu... Fiction House isimli çizgi roman yayıncısı kuruluşun kadrolu çizeri... Daha sonra askerliğini yapıp serbest çalışmaya başlıyor... Jungle, KA'ANGA, The Green Berets, Davy Jones gibi çizgi romanlara imza atıyor. Tarzan'ı çizmeye başladığında ise 36 yaşında... 1953 sonlarına doğru aldığı Tarzan'ı 1968 başlarına kadar sırtında taşıyor... Büyük ihtimalle kendisinden önce bu işi yürüten Lubbers'in çinileme işlerini de yapan o... Lubbers'e oranla biraz daha detaydan arınmış ve bir parça da tembel işi çizimler olarak değerlendiriliyor Celardo'nun işleri.. Ama bana kalırsa, Celardo'nun çalışmaları inanılmaz derecede tutarlı çizimlerden oluşuyor.. Özellikle de grafik bir değere sahip olduğunu düşünüyorum bu çizimlerin... Hatta biraz daha ileri gidip birer clipart kıvamında olduklarını da iddia edebilirim.

Hala yaşıyorsa selam, ölümsüzler alemine intikal ettiyse saygı ve sevgimizi yolluyorum Celardo ustaya...
Sevgili dostum Mr.yer6 bu yazıyı yazdıktan yaklaşık 3 yıl sonra, 2012 ocak ayında aramızdan ayrıldı ne yazık ki Celardo usta!...

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Tamam, bu Türkçe baskısının beni şaşırttığı bir hikaye! :Z

Büyük bir değişimin gerçekleştiği yer olduğu için bu konuyu vurguladım. :eek:

İngiltere'de Century 21 TV'de yayınlanan orijinal hikayede Ateştop 100 yıl öncesine, 1966'ya kadar gidiyor. Ancak Türkçe versiyonunda zaman yolculuğu yeniden yazılıyor, böylece Stif Zodyak ve ekibi geri döndüklerinde uzay şehrini yıkılmış ve Washington'u buluyorlar. düşman bir devlet tarafından işgal edildi. :p

Bu değişikliğin neden yapıldığını bilen var mı lütfen? :S

Son düzenleme:

Shaqui

Yeni Üye
11 Mar 2023
48
47
Ayrıca okuyucuların karşılaştırmak için orijinal İngilizce versiyonu görebilmeleri için resimleri doğrudan foruma yüklemek mümkün mü?