Arale (Tek Kitap)

orpa

Çeviri & Balonlama
23 Tem 2015
1,317
31,157
İzmir
Arale (Tek Kitap)

c8ljixeastdoe0f5g.jpg

rca40vber5bn5vc5g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,000
5,922
Yıllar önce çok severek okuduğum bir çizgi romandı ; Av Partisi ! Çizgi roman sanatının büyük ustalarından Enki Bilal , eşsiz eserinde Varşova Paktı'nın çeşitli komünist partilerinin liderlerini, bir av gezisi için Polonya'da buluşturmuştu. Adeta , oynanan karlar altındaki , renk cümbüşü ortamda , toplam 9 kişilik bir Çehov’un tiyatro eserini izliyor gibiydim . Aynı zamanda , sisli havadaki av partisinde , silah sesleriyle yere yığılan kişi , çizgi romanın etkisini daha da artırmış , çok başarılı bir eser ortaya çıkmıştı. Bilal’in anlattığı aslında , çeşitli metaforlar aracılığıyla SSCB'nin bir döneminin tarihi , Çarlık Rusya'sının alacakaranlık dönemiydi. Çok beğenmiştim. Tabii , çok satıldığını zannetmiyorum !! İkinci baskıyı yaptığını da görmedim !!! Bugün değerli @orpa emekleri sonucu gördüğüm Arale’yi okurken gözümün önüne Bilal’in yukarıda bahsettiğim eseri geldi. Arale’yi de çok başarılı bulduğumu söylemeliyim. Tristan Roulot’un senaryosu ile Rus tarihi , yine bambaşka olaylar süreciyle , bir bakıma gerçek dışı bir dünya atmosferiyle, oldukça başarılı olarak canlandırılmış. Tanınmış gerçek karakterleri ( Çar , Rasputin gibi ) esere katan Roulot , gerçeküstü anlatıma yönelerek , sürpriz bir final ile etkileyici bir eser ortaya çıkarmış. Rus halkının çektiği acıları simgelerle gözler önüne seren sanatçı , çok derin tarihsel eleştiri yapmış. Batman çalışmalarıyla tanınan Denis Rodier’in çizimlerinin ve de Bruno Tatti renklerinin , bu eserin başarısında katkısı çok. Ama , okurken diyalogları da çok etkili buldum. Örneğin , çok kaybın söz konusu olduğu savaşta , Kyrill’e söylenen , savaşın acımasızlığını eleştiren şu sözler ; ‘’ Tüm bunlar bizim yüzümüzden . Biz çocuklara hayal kurduruyoruz . Onlar da bizim kahramanlığımızı satıyor ! ‘’ Teşekkürler @orpa . Sayenizde okuduğumuz , Avrupa’nın önemli yayınevlerine ait ‘’ bir hayli kaliteli ‘’ çizgi romanlar artmaya başladı. İyi ki varsınız .