Antonioni - Gece (senaryo kitabı)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,380
Antonioni - Gece (senaryo kitabı)
Gece (La Notte)
Michealangelo Antonioni
Bilgi Yayınevi
Türkçesi: Ülkü Tamer
Kapak Düzeni: Ozan Sağdıç
Ankara Üniversitesi Basımevi - 1966
84 sayfa, 26 MB, HQ s/pdf

antonionigecekapak.jpg

Bu, İtalyan yönetmen Michelangelo Antonioni'nin 1961 tarihli filmi La Notte'nin ("Gece") senaryo kitabıdır. Antonioni, duygusal açıdan açmaza girmiş modern toplumu irdelediği filmleriyle tanınır. "Gece" filmi de 2. Dünya Savaşı sonrasında paraya ve refaha kavuşan İtalyan burjuva sınıfının, teknolojinin getirdiği nimetlerin de katkısıyla iletişimsizliğe, dolayısıyla da bunalıma düşmelerini irdelediği üç filmden ikincisidir. "İletişimsizlik Üçlemesi" olarak anılan filmlerden ilki 1960 tarihli L'Avventura (Macera), sonuncusu ise 1962 tarihli L'Eclisse (Batan Güneş)'tir. "Gece"nin başrollerinde Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau ve Monica Vitti oynamışlardı. Antonioni sinemasına uzak olup da bu tür filmlerden hoşlanmayanlar için seyretmesi bir azap olsa da(!), bu türün hayranları için tadına doyulmaz filmlerdir (L'Eclisse'de Alain Delon vardı, Monica Vitti her üç filmde de oynamıştır) .​

Senaryo kitabının ait olduğı "Gece" (La Notte) filminin özgün İtalyanca afişlerinen biri
lanotteafi.jpg

Bilgi Yayınevi Kitapları Sıralı Listesi

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
166
denizci
Üç film denilince; aklıma eski, üç parçadan oluşan bir film geldi üstadım, üç ayrı yönetmenin ayrı ayrı yaptığı bağımsız üç bölümden oluşuyordu film, hala o filmi hatırlamaya çalıyorum yıllardır, bulsam; hemen edinip izleyeceğim tekrar, müthişti, birinde; küp tamircisi küpü tamir eder, ama onarım sonrası kırığını tamir ettiği küpün içinde kalır kendisi, küpün tekrar kırılması lazımdır ki çıkabilsin, küpün içide kalır ve o şekilde biter, diğeri sanki kurt adam gibi bir şeydi, üçüncüsünü de hiç hatırlamıyorum, anımsayan olursa bana söylesin lütfen :D eline sağlık üstadım :)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,380
Üç film denilince; aklıma eski, üç parçadan oluşan bir film geldi üstadım, üç ayrı yönetmenin ayrı ayrı yaptığı bağımsız üç bölümden oluşuyordu film, hala o filmi hatırlamaya çalıyorum yıllardır, bulsam; hemen edinip izleyeceğim tekrar, müthişti, birinde; küp tamircisi küpü tamir eder, ama onarım sonrası kırığını tamir ettiği küpün içinde kalır kendisi, küpün tekrar kırılması lazımdır ki çıkabilsin, küpün içide kalır ve o şekilde biter, diğeri sanki kurt adam gibi bir şeydi, üçüncüsünü de hiç hatırlamıyorum, anımsayan olursa bana söylesin lütfen :D eline sağlık üstadım :)

Sevgili fındıkfındık üstadım, bahsettiğiniz filmi tam hatırlayamadım, ama hemen aklıma küple ilgili benzer bir film geldi. Bu film "Pier Paolo Pasolini"'nin 1971 tarihli "Il Decameron" (Türkçe'de "Dekameron'un Aşk Öyküleri" adıyla bilinir) adlı filmidir. Il Decameron, yönetmenin "Eros Üçlemesi" (veya Hayat Üçlemesi)'nin ilk filmiydi.(üçlemenin diğer filmleri "Canterbury Hikâyeleri" (1972) ve "Binbir Gece Masalları"dır (1974))

Il Decameron, 14.yüzyıl İtalyan şairi Giovanni Boccaccio'nun Decameron adlı eserinden uyarlanmıştı. Pasolini, bu kitaptaki 100 kadar hikayeden dokuzunu filmine almıştı. Bu hikayelerden biri de sizin bahsettiğiniz küp hikayesidir: Eve sevgilisini alan fettan kadın, kocasının eve zamansız gelmesi üzerine bir kurnazlıkla kocasını bahçedeki büyük küpün içine sokar. Kocası küpteyken dışarıda aşığıyla birlikte olmaya devam ederler. Pier Paolo Pasolini'nin filmlerinde cinsellik ön plandaydı.​

Son düzenleme:

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,094
Kastamonu
Eyvah, eyvah!... Bu bana lazım bir kitap ama istediği yüklemeye izin vermediğim için, Mega'dan indirme yapamıyorum... :(

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,380
Eyvah, eyvah!... Bu bana lazım bir kitap ama istediği yüklemeye izin vermediğim için, Mega'dan indirme yapamıyorum... :(
Sayın hadon, kontrol ettim rahat yükleniyor. Soldaki kırmızı zeminli "bilgisayarınıza yükleyin" seçeneğini tıklarsanız sorun yok (üstelik bir dakika sürüyor). Son günlerde Mega'yı tercih ediyorum, çünkü "MediaFire" şu günlerde çok sorunlu, 50 MB'lık bir dosyayı 1 saatten fazla yükledikten sonra mutlaka sıfırlayıp başa dönüyor ve tekrar yüklemeye başlıyor, yani 2 saat (bazen de hiç). Mega'da aynı dosyayı 20 dakikada yüklüyorum. Dosya.co'ya gelince, barındırma galiba çok kısa ömürlüymüş, üstelik yakınlarda bir dosyamı silmişler ve moralimi bozmuşlardı. Bu nedenle şimdilik Mega'yı seçiyorum.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
166
denizci
Sevgili fındıkfındık üstadım, bahsettiğiniz filmi tam hatırlayamadım, ama hemen aklıma küple ilgili benzer bir film geldi. Bu film "Pier Paolo Pasolini"'nin 1971 tarihli "Il Decameron" (Türkçe'de "Dekameron'un Aşk Öyküleri" adıyla bilinir) adlı filmidir. Il Decameron, yönetmenin "Eros Üçlemesi" (veya Hayat Üçlemesi)'nin ilk filmiydi.(üçlemenin diğer filmleri "Canterbury Hikâyeleri" (1972) ve "Binbir Gece Masalları"dır (1974))

Il Decameron, 14.yüzyıl İtalyan şairi Giovanni Boccaccio'nun Decameron adlı eserinden uyarlanmıştı. Pasolini, bu kitaptaki 100 kadar hikayeden dokuzunu filmine almıştı. Bu hikayelerden biri de sizin bahsettiğiniz küp hikayesidir: Eve sevgilisini alan fettan kadın, kocasının eve zamansız gelmesi üzerine bir kurnazlıkla kocasını bahçedeki büyük küpün içine sokar. Kocası küpteyken dışarıda aşığıyla birlikte olmaya devam ederler. Pier Paolo Pasolini'nin filmlerinde cinsellik ön plandaydı.​

O film değildi üstadım, çünkü küpü tamir eden o tarihlerde kasaba kasaba gezen küp tamircisiydi, kırk küpü bir sanatçı edasıyla tamir ediyor lakin işi bitince içinde kalıyordu, üstelik o film TRT de oynadı o tarihlerde, sadece orada bir kez izledim ama hala unutamıyorum, çok sağol üstadım.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,380
... aşağıda tanıtım linkini verdiğim film olabilir mi? Pirandello'nun La Giara filmi:

Bravo shoryuken. Hatırlayamadığım film buydu. Taviani Kardeşler'in 1984'te çevirdikleri "Kaos" adlı filmleri. Filmde bizde "Yavru ile Katip" olarak bilinen Franco Franchi ve Ciccio Ingrassia da rol almışlardı. Bu ikiliyi Altan Erbulak (Katip, Ciccio Ingrassia) ve Erol Günaydın (Yavru, Franco Franchi) seslendiriyordu. Küpte hapis kalan da Franco Franchi'dir.
Film İtalyan şair-yazar Luigi Pirandello'nun (1867–1933) kısa hikâyelerinden uyarlanmıştır. Bu sahne Pirandello'nun "La Giara" ("Küp") adlı hikâyesinden uyarlanmıştır.

Bu da "Kaos"un İtalya'da basılmış bir afişi
kaosafi.jpg

Son düzenleme:

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
97
166
denizci
Fındıkfındık üstadım, aşağıda tanıtım linkini verdiğim film olabilir mi? Pirandello'nun La Giara filmi:

Bulunduğum yerden indirip izlemem mümkün değil şu an, ama çalıştırmadan ilk ekran resmine bakıldığında; çok büyük olasılıkla bu olduğunu sanıyorum, yani %99 bu, Tıpkı Jesus Christ Superstar Rock Operası'nın, daha sonra çevrilen filminde; biterken film, yani en sonunda, İsa’yı 30 gümüş paraya satan havarilerinden Yudas İskariotis’i canlandıran oyuncuyu; diğer oyuncuların yalnız bırakarak otobüse binip uzaklaşması gibi; fıçıyı tamir edince kimse artık küp tamircisini takmaz, kimse küpü tekrar kırıp da onu çıkarmaz, film mesajdı, akşam bir daha bakacağım, kısa kısa 3 film 3 yönetmen vardı ve bu o gözüküyor, hatta oyuncunun yüzünü hatırladım da sanıyorum, en zor sanat Kara Komedi'dir ve herkes oynayamaz, akşam hemen bakacağım, çok sağol üstadım müthiş sevindim :)

Son düzenleme: