ALF (ALF) dizisi..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,593
34,937
İstanbul
ALF.png

Türkiye'de ilk kez TRT'de, 80'lerin sonlarında gösterilmişti. Melmac gezegeninden dünyaya gelen, sevimli bir uzaylı olan ALF'in başından geçenleri anlatmaktaydı. ALF adı ise, davetsiz olarak gökyüzünden inerek Tanner ailesinin evine yerleşmesi sonucu, ailenin reisi Willie tarafından konulmuştu. Açılımı 'Yabancı Yaşam Formu'ydu.(Alien Life Form) ALF sıra dışı hareketleri, ukalalığı ve sempatikliğiyle tahmin edebileceğiniz türden bir uzaylı değildi. Çocuklar ALF’i çok sevse de, anneleri Kate herkesten gizlenmesi gereken bu tüylü yaratığı evde pek istemezdi. Tabi ki bu ALF'in umurunda değildi, zira o yaşantısından mutluydu. Dizide sık sık işlenen konulardan biri, ALF’in Tanner ailesinin kedisini yeme arzusuydu.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,212
5,039
Alf dizisini çok severek seyrettik tabi ki. Çok da eğlendik.
Bu dizinin bence en fenomen yanlarından biri, Alf'i Müşfik Kenter'in seslendirmesi sayesinde, Alf'in dizinin orijinalinden daha da iyi olması. Bu zor rastlanır bir şey. Orijinaline baktığımda o kadar güzel gelmiyor Alf'in sesi.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326
Alışılmış olduğu üzere Amerikan hiciv dergisi MAD Temmuz 1987 tarihli 272. sayısında ALF dizisini de tiye almış. 6 sayfalık parodiyi Dick DeBartolo yazmış Mort Drucker resimlemiş. Dizi ABD'de Eylül 1986'da yayınlamaya başlamış 1990'a kadar sürmüş. Kapak iskambil kağıdı şeklinde düzenlenmiş (Rua ve As karışımı bir kapak), artık Mad'in iki Alf'i, yani iki kralı olduğu ima ediliyor. Biri uzaylı ALF, diğeri Mad dergisinin gedikli çizgi maskotu "Alfred Neuman" (Alf).

Nostalji için teşekkürler sevgili "Baltimora".

Son düzenleme:

Little Guitars

Yeni Üye
21 Ağu 2019
76
173
Bilenler vardır elbet ama şahsen yakın zamanda öğrendiğim bir şeyi paylaşayım, Alf'in tüm bölüm isimleri ünlü şarkılardan alınmış.

Bir ara orijinal seslendirmesi ile tekrar izlemeye heves ettim ama gerçekten de Müşfik Kenter'in sesi olmadan olmuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,326
bilenler vardır elbet ama şahsen yakın zamanda öğrendiğim bir şeyi paylaşayım, Alf'in tüm bölüm isimleri ünlü şarkılardan alınmış.

Bir ara orijinal seslendirmesi ile tekrar izlemeye heves ettim ama gerçekten de Müşfik Kenter'in sesi olmadan olmuyor.

Sayın "Little Guitars" dikkatiniz çok kuvvetliymiş. Diziyi yıllarca severek izlemiştim ve bu bağı kuramamıştım. Oysa sizin de saptadığınız gibi birçok bölümün başlığı şarkı sözlerinden alınmış, zaten bu şarkılar da o bölümde ALF tarafından seslendiriliyormuş. Hatta bu konuda özel olarak açılmış sitesinde 27 bölümün adının böyle olduğu belirtilmiş. Aşağıda ALF geleneksel Meksika şarkısı "Cielito Lindo"yla Lynn'in penceresinin altında serenat yaparken görülüyor. Haliyle şarkı sözleri de biraz tornistan edilmiş ve parodi haline getirilmiş. (Şimdi Müşfik Kenter'in bu şarkıları nasıl Türkçe seslendirdiğini çok merak ettim)

Son düzenleme:

Little Guitars

Yeni Üye
21 Ağu 2019
76
173

Sayın "Little Guitars" dikkatiniz çok kuvvetliymiş. Diziyi yıllarca severek izlemiştim ve bu bağı kuramamıştım. Oysa sizin de saptadığınız gibi birçok bölümün başlığı şarkı sözlerinden alınmış, zaten bu şarkılar da o bölümde ALF tarafından seslendiriliyormuş. Hatta bu konuda özel olarak açılmış sitesinde 27 bölümün adının böyle olduğu belirtilmiş. Aşağıda ALF geleneksel Meksika şarkısı "Cielito Lindo"yla Lynn'in penceresinin altında serenat yaparken görülüyor. Haliyle şarkı sözleri de biraz tornistan edilmiş ve parodi haline getirilmiş. (Şimdi Müşfik Kenter'in bu şarkıları nasıl Türkçe seslendirdiğini çok merak ettim)

sayın Scanfan, aslında ya zamanında benim de dikkatimden kaçmış ya da belki de bölüm başlarında bölüm isimleri yazmıyordu, aksi takdirde gözümden kaçmazdı diye düşünüyorum :))