Alex Kava - Kusursuz Kötülük "Günahkâr"

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
810
12,434
Alex Kava - Kusursuz Kötülük "Günahkâr"
f119Th.jpg

Mükemmel Bir Kötülüğün Felsefi Yorumu:

Mükemmel bir kötülük kavramı, felsefede yüzyıllardır tartışılan karmaşık ve kışkırtıcı bir konudur. Bu kavram, kötülüğün doğasını, ahlaki sorumluluğu ve insan varoluşunun anlamını sorgulamamıza yol açar.

Platon'un "Devlet" diyaloğunda, kötülük, cehaletin veya bilgisizliğin bir sonucu olarak görülür. Mükemmel bir kötülük, bu nedenle, tamamen aydınlanmış bir zihnin ürünü olamaz.

Ancak, Augustinus gibi Hıristiyan filozoflar, kötülüğün kendi başına var olan, Tanrı'nın yaratılışına karşı çıkan bağımsız bir güç olduğuna inanıyorlardı. Bu görüşe göre, mükemmel bir kötülük, Tanrı'nın iyiliğine tamamen zıt, mutlak bir kötülük biçimidir.

Diğer filozoflar, kötülüğün insan doğasının ayrılmaz bir parçası olduğunu savunmuşlardır. Thomas Hobbes gibi düşünürler, insanların doğal olarak bencil ve rekabetçi olduğuna ve bunun da kötülüğe yol açabileceğine inanıyorlardı.

Mükemmel bir kötülük fikri, ahlaki sorumluluk kavramını da gündeme getirir. Eğer kötülük insan doğasının bir parçasıysa, insanlar eylemlerinden sorumlu tutulabilir mi? Veya kötülük, insanları kontrol eden dış bir güçse, ahlaki sorumluluk ortadan kalkar mı?

Dahası, mükemmel bir kötülüğün varlığı, insan varoluşunun anlamı hakkında sorular gündeme getirir. Eğer kötülük mutlak ve kaçınılmazsa, hayatın amacı nedir? İyilik için çabalamanın bir anlamı var mı?

Mükemmel bir kötülük kavramı, felsefi düşüncede devam eden bir tartışma konusudur. Bu kavram, kötülüğün doğasını, ahlaki sorumluluğu ve insan varoluşunun anlamını sorgulamamızı sağlar.

Genel olarak, A Perfect Evil, kötülük, günah, ceza, inanç ve kurtuluş gibi dini temaları düşündürücü bir şekilde ele alan çok katmanlı bir romandır.

Mediafire

PdfCs 4,5MB:

Yandex
PdfCs 4,5MB:

Bir arkadaşımın düzenlemem için gönderdiği çok sorunlu polisiye pdf dosyalardan biriydi. 292. ve 293. sayfaları eksikti çevirip ekledim.

Yeni kapak olarak özgün bir kapaktan dönüştürdüm.

Soğuk kan ve günahkar ikisi de aynı kitap. Diğer kitaplarını basmak yerine aynı kitabı değişik isimlerle basmışlar. Ben de yeni kapakta "Kusursuz Kötülük" adını kullanarak bu akıma katılmış oldum.