AKBABA-sayı-32 ( 23 Temmuz 1973 )

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,896
5,239

Sayın murtaza5 ;

AKBABA okuma günlüğü ( 07.05.2024 ) : AKBABA OKU(YORUM) :
[ Akbaba Dergisi (1973) Sayi 032 (25 Temmuz 1973) -20s (Secim kampanyasi-Adlarimiz) ]

"Nasıl bir şey olacak 1973 kampanyası?

Gözlemcilerimiz ağız birliği etmişcesine :
-- Çok çetin olacak, partiler vargüçleriyle çekişecek, diyorlar.
Aslında güç denemelerinin çetin ve çekişmeli olmasına sevinmek gerekir. Kuralların dışına çıkılmaması şartıyla en güzel futbol en sert oynanandır.
Rekorlar en çekişmeli yarışlarda kırılır. En iyi güreş yahut boks en çetinidir.
Ama , kuralların içinde kalınması şartıyla!
Güreşe boks, boksa güreş karışırsa, futbolcular itişip koşucular tekmeleşmeye başlarlarsa, yani kurallar çiğnenirse her şeyin tadı kaçıverir.

Kördövüşlerinin patlak vermesi tehlikesi de o zaman belirir."

Bu satırlar AKBABA imzalı "BAŞLADI!" adlı başmakalesinde Seçim kampanyalarına değiniyor.
Dedo11 Yorumu : Günümüzde seçim kazanmanın yolu "En büyük, en çirkin , en saçma yalanı söyleyebilip buna inanan biat eden yaratmak" tan geçiyor...

"Yine arkadaşlarımın söylediklerine göre, komik bir şeye gülerken bile, sanki olayın komikliğine kızıyormuşum gibi bir halim varmış. Dudaklarım,
dişlerim sırıtıyormuş ama, kaşlarım yine, sanki karşısında azarlanacak bir insan varmış gibi çatılı duruyormuş.
............
--- Elbette sinama... Bizi sinama artizi yapacaklarmış. Filimde o biçim bir düşman ordusu varmış, bir de Türk ordusu, bizi düşman ordusu yapacaklarmış. Yani anlayacağın, fügran olacağız,.....
............
Başka biri söze karıştı :
--- Sinema minema değil, dedi, benim kulağıma çıtlattılar, seçimler yakın, bizi Alparslan Türkeş'in emrine yevmiyeli olarak vereceklermiş. Bizler, asık
yüzümüzle , çatık kaşımızla, gülmez çehremizle eski Türkler'i temsil edecekmişiz."

Bu satırlar Muzaffer İzgü'nün "Ekşi Koruk" adlı güldüşün ( mizah) yazısından.
Dedo11 Yorumu : Bu konuda iki şey söylemek istiyorum.
1) Hiç dikkat ettiniz mi ? Koruk ille de ekşi olmayabiliyor. Ekşi olan korukların tümü aynı ekşilikte olmayabiliyor. Ekşi olan ( mayhoş ) olgun üzüm de var... O halde "koruk" sözcüğünü sadece "ekşi" ile açıklamak yeterli midir? Siz de düşünün lütfen... Bu güne dek hiç koruk sözcüğünü sorguladınız mı? Sorgulamaya çağırıyorum...
2) Küçükken milli bayramlarda ve o ilin kurtuluş ( örnek 11 Nisan Urfa'nın kurtuluş günüdür. ) gününde yapılan törenlerde canlandırma yapılır bir kısım milli güçleri oluştururken zorunlu olarak bir kısmı da işgal eden devletlerin düşman askeri olurdu. Ben ise o küçücük beynimle bile bir gösteri bile olsa o insanların düşman askeri olmayı nasıl olur da kabul ettiklerini , neden bundan utanç duymadıklarını düşünüp dururdum.
Büyüyünce gördüm ki bırakınız rol icabı düşman askeri olmak gerçekten de daha aşağılık işbirlikçiliğe soyunuyor insanlar. Utanma !!!!???? Böyle bir duygu yok olmuş , gitmiş....

"SALI

........
Halka tepeden bakan bazı kişi ve kuruluşların "Halkın seviyesine inme" edebiyatı hala devam ettiğine göre arada bir hayli mesafe var demektir."

Bu satırlar Şemsi Belli'nin "Yedi Gün" başlıklı bölümünden...
Dedo11 Yorumu : Bu konuda da düşünceye çağırıyorum...

ŞEFFAFA ÖRNEK :

Sınıfta öğretmen sordu :
--- Şeffaf neye derler?
Öğrenci cevap verdi :
--- Bir tarafından bakılınca öbür tarafından görünen her şeye.
--- Aferin oğlum, dedi öğretmen.
Başka bir öğrenciye "Sen de bir misal ver." deyince :

--- Anahtar deliği öğretmenim, demez mi?. ------>> Necdet Yılmaz ( Aksu İlköğretmen Okulunda memur.)
Dedo11 Yorumu : Bu konuda da düşünceye çağırıyorum... Demek ki kullandığımız sözcükleri yeterince tanımıyor ve anlamıyoruz...

"Kimi insanlar, çocuklarına hayvan adlarından korkarlar, eşek, köpek gibi basit (!) hayvanların adlarına tenezül etmezler ama, aslan, kaplan , kartal, doğan, şahin gibi güçlü ; sülün, meral, ceylan, balaban gibi ince, zarif hayvanları tercih ederler...."

Bu satırlar Erhan Tığlı'nın "Adlarımız... Soyadlarımız..." adlı yazıdizisinden...
Dedo11 Yorumu : Adlarımız konusunda düşünmeye çağıran harika bir yazı dizisi...

BU SAYIDA OLTAMA TAKILAN KELİMELER ( SÖZCÜKLER ) :

Onlar "mizah" diyor , biz "güldüşün" diyoruz...
Onlar "ajan , casus" diyor , biz "gizli görevli, çaşıt" diyoruz...
Onlar "muhtıra" diyor , biz "sert uyarı" diyoruz...
Onlar "çilekeş" diyor , biz "ezilgen" diyoruz...
Onlar "beşuş" diyor , biz "güleç , gülümser" diyoruz...
Onlar "laubali" diyor , biz "senlibenli" diyoruz...
Onlar "infilak" diyor , biz "patlama" diyoruz...
Onlar "inhisar" diyor , biz "tekel" diyoruz...
Onlar "misal" diyor , biz "örnek" diyoruz...

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim...