50 Yılın Dünya Karikatürü 1935-1985 (Milliyet Sanat Dergisi Eki)

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,458
17,475
Ankara
pus2l636metxk6o7g.jpg

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
1,072
6,317
Karikatür sanatı adına çok önemli bir paylaşım daha. Karikatür sanatı konusunda bu tür önemli tarihsel süreçli derleme kitapları , bu sanatın geçmişi adına kuşkusuz çok önemli. Bu konuda Türkçe yayınlanan Turgut Çeviker'in '' Karikatürlerle Cumhuriyet Tarihi '' , Semih Balcıoğlu'nun '' 50 Yılın Türk Mizah ve Karikatürü '' ya da tematik olarak belli bir konu üzerinden, '' Meşrutiyet Karikatürleri '' , '' Kurtuluş Savaşı Karikatürleri '' gibi bir çok yayın aklıma geliyor. ( Acaba, kendisiyle yakından görüşme fırsatı bulduğum için de çok iyi bildiğim, karikatür aşığı Turgut Çeviker'in '' Güldiken '' dergilerini diyarımızda okumak kısmet olur mu ? )

Sn. @Osidi 'nin sunduğu bu kitabı ilk kez gördüm, yayınlandığı zaman görmemişim.

Çok teşekkür ederim Sn. @Osidi . Acaba bu tür kitapları, '' Karikatür '' ya da benzeri başlık altında yayınlasanız, daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum.

Osidi

Onursal Üye
14 Eyl 2009
1,458
17,475
Ankara
Çok teşekkür ederim Sn. @Osidi . Acaba bu tür kitapları, '' Karikatür '' ya da benzeri başlık altında yayınlasanız, daha mı iyi olurdu diye düşünüyorum.
Serre ve Plantu'nun albümleri dışında çok bir şey yok. Eğer böyle bir bölüm açılır ve bu konular ve daha önce paylaşılmış benzerleri oraya taşınırsa bende orada devam ederim karikatürlere ..... :)

İnanna Salome

Aktif Üye
4 Eki 2023
256
1,644
Karikatür sanatı adına çok önemli bir paylaşım daha. Karikatür sanatı konusunda bu tür önemli tarihsel süreçli derleme kitapları , bu sanatın geçmişi adına kuşkusuz çok önemli. Bu konuda Türkçe yayınlanan Turgut Çeviker'in '' Karikatürlerle Cumhuriyet Tarihi '' , Semih Balcıoğlu'nun '' 50 Yılın Türk Mizah ve Karikatürü '' ya da tematik olarak belli bir konu üzerinden, '' Meşrutiyet Karikatürleri '' , '' Kurtuluş Savaşı Karikatürleri '' gibi bir çok yayın aklıma geliyor. ( Acaba, kendisiyle yakından görüşme fırsatı bulduğum için de çok iyi bildiğim, karikatür aşığı Turgut Çeviker'in '' Güldiken '' dergilerini diyarımızda okumak kısmet olur mu ? )

Sn. @Osidi 'nin sunduğu bu kitabı ilk kez gördüm, yayınlandığı zaman görmemişim.

Sayın @eankara 'ya tamamen katılıyorum, çok önemli bir paylaşım. Latin Amerika, İspanya, İtalya ve Sovyetler Birliği bölümlerinde kendimi kaybettim. Karikatürün; İspanya'da Goya, İtalya'da Leonardo da Vinci , Sovyetler Birliği'nde Mayakovski ile başlaması ; Afrika maskelerinin, hatta Kara Afrika Sanatı'nın (Hıfzı Topuz'un aynı isimli kitabı da var) karikatür olarak nitelenmesi çok ilgimi çekti. Gorki ve Mayakovski'nin sadece iki sayı çıkabilen Dard güldürü dergisini, Mayakovski'nin on bir sayı çıkan Kırmızı Şeytan dergisini ve devrim sonrası kapağını da çizdiği ; "hem öldürücü hem iyi edici güldürü" dergisi BOV ile Türkmenistan'ın Tokmak dergilerini çok merak ettim.
Fransa bölümünde Louis Mitelberg imzalı bir karikatür var ki ABD'nin Vietnam'da yaptığı katliamı muhteşem anlatmış. Sergei Eisenstein'ın sinemadaki çarpıcı kurgusunu, karikatürde çarpıcı çizimle yaşatmış resmen.
Görür görmez Nazım'ın Hiroşimalı Kız Çocuğu şiiri geldi aklıma.
Mağara resimlerinden, halk hikayelerinden, fıkralardan, "ilkel" sanattan kök alan karikatürün günümüze yolculuğunu dünya ölçeğinde anlatan bu çok özel, ilham verici paylaşım için Sayın @Osidi 'ye , çok değerli katkıları için Sayın @eankara 'ya Edip Cansever, Mayakovski ve Vicente Amigo ile masmavi teşekkürler...
"Maviyi mi soruyorsun
Gözlerimden yüzüme yayılan maviyi mi
Mavi bir renk değildir huydur bende
ve belki benim yetinmezliğimdir..." Edip Cansever

"Duyumsuyorum..
"Ben"
Bana az geliyorum.
Benden birisi fışkırıyor ısrarla." Mayakovski

Vicente Amigo - Roma