221B-sayı- 34 (Eylül-Ekim 2021)

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
519
2,663
Sona yaklaşıyoruz galiba
En son Temmuz Ağustos 2023 de basılmış
Daha sonra yayınlamamışlar

Sitelerindeki bilgiye göre:
35 Kasım - Aralık 2021
36 Mayıs - Haziran 2022
37 Kasım-Aralık 2022
38 nisan mayıs 2023
39 temmuz agustos 2023

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
519
2,663
gyssnpy.jpg

Sona yaklaşıyoruz galiba
En son Temmuz Ağustos 2023 de basılmış
Daha sonra yayınlamamışlar

Sitelerindeki bilgiye göre:
35 Kasım - Aralık 2021
36 Mayıs - Haziran 2022
37 Kasım-Aralık 2022
38 nisan mayıs 2023
39 temmuz agustos 2023
40 Nisan - Mayıs - Haziran 2024 sayısı çıkmış

35 Kasım - Aralık 2021
36 Mayıs - Haziran 2022 sayıları paylaşılabilir mi?

Ben sayı 35 e internette bir yerde rastlamıştım bir ara
ama sayı 36 ya rastlamadım henüz
221B, 8. yaşını yine dopdolu bir sayıyla kutluyor... İlk orijinal yerli dizisi Düğüm’ü yayınlayan Prime Video’yu mercek altına aldık. Prime Video’da ABD’den Meksika’ya, Hindistan’dan İspanya’ya pek çok farklı kültürden polisiye dizi ve gerçek suç belgeselini okurlarımız için inceledik.
Söyleşiler, incelemeler, makaleler, öneriler... Türkiye’nin ilk ve tek polisiye kültür dergisi 221B’nin yeni sayısı bugünden itibaren raflarda

Son düzenleme:

eankara

Onursal Üye
24 May 2010
995
5,901
Ben de 221b dergisinin sona yaklaştığı konusunda, aynı düşünceyi taşımaktayım bir süredir , Sn. @kemalettin . Böyle düşünmemin nedeni, yayın periyodundaki düzensizliğin yanında, yazı kadrosu , hatta kapakta yer alan konu başlıkları bile, ilk sayılardaki kalite düzeyini aratır duruma geldi. Ortamımızın zorlu maddi koşulları her konuda etkin maalesef.

kemalettin

Onursal Üye
13 Eyl 2011
519
2,663
Ben de 221b dergisinin sona yaklaştığı konusunda, aynı düşünceyi taşımaktayım bir süredir , Sn. @kemalettin . Böyle düşünmemin nedeni, yayın periyodundaki düzensizliğin yanında, yazı kadrosu , hatta kapakta yer alan konu başlıkları bile, ilk sayılardaki kalite düzeyini aratır duruma geldi. Ortamımızın zorlu maddi koşulları her konuda etkin maalesef.

Evet ben de hem içerik hem de çok kötü baskı kalitesinden şikayetçiyim sn @eankara

1-2 yıl kadar önce İstanbuldaki bir kitap/çizgi roman fuarında editörlerinden birine
baskı kalitesinden ve azaltılmış renkerinden bahsettim.
(2-3 renk kullanılmıştı, ilk sayılar rengarenk ve cıvıl cıvıl dı)
Hayır "bakın renkli"
diye savunmaya çalışmışlardı

Kitap satışları ne durumda bilemiyorum
Büyük umutlarla 3-4 yıl önce ingilizcesini de çıkaracağız demişlerdi
Onu bile 1-2 yıl geciktirdiler sadece 1 sayı çıkardılar:
https://www.cizgidiyari.com/forum/k/221b-polisiye-dergisi-ingilizce-dijital-olarak-cikti.160668/
Ayrıntılarını forumda paylaşmıştım o zamanlar

Aslına bakacak olursak dan farkı olmamamaya başlamıştı çıkardıkları sayıları.

Genel yayın yönetmeni hanımla da telefonlaşmıştım,
"hadi ne zaman ingilizcesini çıkaracaksınız söz vermiştiniz"
diye epey sıkıştırmış / dertleşmiştik.

Maliyetlerin aşırı artmasına ve alım gücünün bir daha da iyileşmeyeceğine çok üzülüyorum.
Bundan sonra da düzeleceğini sanmıyorum

Bu forumda da daha ilk sayılarının çıkışını ben duyurmuştum yıllar önce
https://www.cizgidiyari.com/forum/k/turkiyenin-ilk-polisiye-dergisi-221b-dergisi-cikti.97564/

(Dediklerine göre 8 yaşına girmişler)

Epey üye sevinmiş ve ilgilenmişlerdi
hemen satın alacaklarını söylemişlerdi yorumlarında

Hey gidi günler...

Son düzenleme:

Calligrapher

Onursal Üye
5 Nis 2021
1,158
6,838
Evet, öyle bir duruma geldik ki ne yayıncılar mutlu ne de okuyucular... Rant uğruna Seka fabrikalarının kapatılması, döviz kurlarındaki ve enflasyondaki hızlı yükseliş yayıncıların maliyetlerinin son 4 yılda en az 10 kat artmasına yol açtı. Aynı dönemde ücretler ise ortalama 5 kat arttığı için sabit gelirlilerin alım gücü %50'ye yakın azaldı. Böyle dönemlerde ilk gözden çıkarılan harcama kalemi (özellikle okuma alışkanlığının çok düşük olduğu ülkemizde) ne yazık ki kültür-sanat harcamaları oluyor. Dolayısıyla, yayıncılar zam yapmasalar maliyetleri karşılayamadıkları için zarar ediyorlar, zam yaptıklarında ise düşen talep yüzünden zarar ediyorlar. Bu yüzden ya kaliteyi düşürüp ayakta kalmaya çalışıyorlar ya da hepten havlu atıyorlar. Kanımca, devletin ve özel sektörün yayıncılara destek olması gerekir ama cehalet bilinçli bir tercih olunca, insanın "köstek olmasınlar da destekleri kalsın" diyesi geliyor...